Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 17:54:41

Композитор, педагог, мистецтвознавець, музичний і громадський діяч Лев Ревуцький (130 років від дня народження)

20.02.2019   08:11Агенцiя

20 лютого 1889-го в селі Іржавець Прилуцького повіту Полтавської губернії (сучасна Чернігівська область) народився Лев (Левко) Миколайович Ревуцький, композитор, педагог, мистецтвознавець, музичний і громадський діяч.

Лев Ревуцький

Лев Ревуцький

Мав абсолютний слух, за що його жартома прозвали Камертоном. У 4 роки вивчив ноти, за рік почав навчатися грі на фортепіано. Закінчив Музично-драматичну школу Миколи Лисенка в Києві, навчався в Київській консерваторії та Київському університеті.

У 1918-му повернувся в рідний Іржавець. Працював діловодом на залізничних станціях в Ічні та Прилуках. Був заарештований ЧК як «царський офіцер» (добровольцем пішов на фронт під час Першої світової війни), засуджений до розстрілу і врятований лише завдяки старшому брату Дмитру. Навесні 1920-го Левку Ревуцькому не дозволили відкрити музичну школу в Прилуках через «класову неблагонадійність».

З 1924-го викладав в Музично-драматичному інституті імені М.В. Лисенка, Київській консерваторії. Велику популярність мали його Симфонія № 2 і Концерт для фортепіано з оркестром № 2, хоча й ганьбилися тодішніми критиками за формалізм.

 До 1941-го разом із братом перебував під постійним наглядом спеціальних органів, їх імена як «буржуазних націоналістів» проходять у ряді справ репресованих діячів української культури.

Автор багатьох музичних творів. Здійснив понад 120 обробок українських народних пісень та пісень інших народів. Започаткував нові напрями розвитку української фортепіанної музики (Соната, Прелюдії, Концерт для фортепіано). Відомий як ретельний музичний редактор творчості Миколи Лисенка.

Доктор мистецтвознавства (1941), народний артист СРСР (1944), академік Академії наук УРСР (1957), депутат Верховної Ради України ряду скликань. Хоча був людиною скромною і ніколи не вимагав до себе особливої уваги.

Як зазначає дослідниця Валентина Кузик: «Таїну «мудрої музики» Л. Ревуцького вивчало багато дослідників… Але світ музики, полишений нам Майстром, має такий неосяжний огром, що дає простір для наукового й психологічно-естетичного пошуку на століття вперед».

Помер 30 березня 1977-го в Києві, похований на Байковому кладовищі.


Сергій Горобець, Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.