Сучасники називають пам’ятку Чернігівськими Афінами
Презентовано нове видання про унікальну архітектурну споруду – Колегіум

Колегіум споруджений завдяки підтримці І. Мазепи.
Ця будівля з візерунками, наличниками, півколонами на фасаді здається невагомою. Тільки фахівці знають про справжню товщину стін, які, приміром, в основі дзвіниці сягають трьох метрів! Таке архітектурне рішення дозволяє мати внутрістінні ходи з підвальних приміщень до другого поверху.
Кандидат історичних наук, завідувачка відділу музейної та науково-фондової діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” Ольга Травкіна, котра очолювала авторський колектив презентованого наукового видання, розповіла:
– Приємно, коли сучасники називають Колегіум Чернігівськими Афінами, Чернігівським Олімпом. Це був не тільки освітній заклад вищого рівня в Лівобережній Україні, учні якого вивчали філософію, географію, математику, риторику, поетику, а й потужний культурно-мистецький осередок. У цих стінах звучала жива ще в ті часи латинь, польська, німецька, грецька, французька мови.
Чернігівський архієпископ – відомий науковець і письменник Іоанн Максимович, який був ініціатором створення Колегіуму, згуртував навколо себе викладачів, які й писали оригінальні твори, і перекладали європейських письменників. Книги видавалися в друкарні Троїцько-Іллінського монастиря. Звісно, це була переважно духовна література, але в 1816 році викладачі Чернігівського Колегіуму переклали, приміром, твір видатного римського історика Тита Лівія. Тут завжди витали свіжі ідеї, нові імпульси, особливо на початку ХVІІІ століття – в період мазепинського ренесансу, процвітала барокова література з новаторськими для того часу прийомами – в цьому Чернігів завдяки Колегіуму був на висоті.
Багато випускників Чернігівського Колегіуму – видатні медики ХVІІІ ст. Це, наприклад, Петро Загорський – визначний академік, засновник вітчизняної школи анатомії. Свою кафедру, свій кабінет він передав родичу, випускнику Чернігівської семінарії видатному хірургу Іллі Буяльському, якого викликали консультувати смертельно пораненого на дуелі Пушкіна.
Колегіум відкрили завдяки фінансовій підтримці гетьмана Івана Мазепи. На дзвіниці споруди була церква, названа на честь патронального святого Івана Мазепи – Іоанна Предтечі.
Гарно декорована будівля в стилі українського бароко привертає увагу відвідувачів стародавнього Чернігова і є окрасою Валу. Вона й нині приховує багато таємниць. Зокрема, щодо того, яка з частин приміщення найстаріша.
– Вважається, що західна – двоповерхова основа дзвіниці, колишньої келії монастиря ХVІ – початку ХVІІ століть. Але де ж тоді був знайдений знаменитий срібний ідол під дзвіницею, про який пише відомий краєзнавець кінця ХVІІІ століття Опанас Шафонський? – запитує Ольга Травкіна.
Науковці вважають, що саме з тієї знахідки виготовлено надзвичайної краси сакральну пам’ятку – срібні царські ворота для іконостасу Борисоглібського собору, які і нині є перлиною його експозиції.
Книга писалася довго і вдумливо. У ній є нові дослідження авторського колективу, зокрема, про грандіозну бібліотеку Колегіуму, в якій зберігалися, приміром, усі книги Петра Могили.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.