Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 23 квітня, 23:04:44

Відбулася Міжнародна наукова конференція "Грецька громада Ніжина: історія та сучасність"

29.04.2017   09:32

Родзинкою Ніжина завжди був поліетнічний склад його населення. У Ніжині постійно проживали представники низки національностей, які вносили до життя міста свою культуру, звичаї, елементи світогляду, різновиди ремесел і промислів, тим самим збагачуючи й доповнюючи місцеве населення як матеріально, так і духовно.

З поміж етнічних груп населення Ніжина вагоме місце завжди займала грецька громада, що виникла у місті у ІІ пол. XVII століття.

2017 рік є унікальним в житті Ніжина та грецької спільноти міста. Волею долі на перехрестях історії перетнулися три визначних ювілеї: 360 р. тому (1657 р.) гетьман Б. Хмельницький видав перший універсал, яким задекларував привілеї грецьких купців; 330 років минає від часу затвердження гетьманом І. Мазепою (1687 р.) «Ніжинського грецького православного братства»; 200-літній ювілей відзначає Ніжинське грецьке Олександрійське училище.

З нагоди ювілеїв 27 квітня на базі Ніжинського державного університету відбулася Міжнародна наукова конференція «Грецька громада Ніжина: історія та сучасність».

До організації заходу долучилася низка організацій, зокрема Ніжинський краєзнавчий музей імені Івана Спаського. Учасниками конференції стали відомі ніжинські краєзнавці: Г. Самойленко, О.С Морозов, С. Зозуля, Є. Луняк, Л. Руденко, Л. Кулик та інші. Не оминули захід й історики з Києва, Одеси, Чернігова, Херсону, Харкова, Дніпра та Житомира. Поряд з науковцями, конференція була дуже важлива для нащадків ніжинських греків, які з радістю прийшли до Гоголівського корпусу НДУ, щоб дізнатися нові відомості з життя їхніх предків у сивочолому Ніжині.

Конференція розпочалася з концерту ніжинського хору «Світич», після якого з вітальним словом до учасників і гостей звернулися ректор НДУ О. Самойленко, Голова Ніжинського міського товариства греків імені братів Зосимів Л. Зайко, Президент Товариства грецько-сербсько-української дружби та співпраці Сотирис Коскоріс.

Доповіді учасників повертали з тенетів століть цікавинки з минулого грецької громади Ніжина, її взаємодії з ніжинською владою, продуктивності грецько-української співпраці в галузі торгівлі, зокрема відомих ніжинських ярмарків: Всеїдного, Троїцького та Покровського. Директор Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського Г. Дудченко презентував присутнім проект Пам’ятного знаку до 330-річчя заснування Ніжинського грецького братства, що має увіковічнити пам'ять про роль грецької громади в історії Ніжина XVII – ХІХ століть. О. Морозов, життєвий і науковий шлях якого досить тісно пов'язаний з історією греків Ніжина, розповів аудиторії про цінну колекцію книг грецької громади, що нині зберігається у фондах музею «Рідкісної книги» НДУ ім. М. Гоголя. Історія формування, сучасний стан і перспективи розвитку грецького кварту м. Ніжина стали темою цікавої доповіді С. Зозулі.

Окремий акцент учасниками конференції було зроблено на ролі вихідців з грецької громади в історії України. Так, цікавими для аудиторії стали ґрунтовні доповіді наукових співробітників Ніжинського краєзнавчого музею Л. Руденко («Професор живопису Михайло Ерассі») та Л. Кулик («Михайло та Григорій Артинови – видатні архітектори ніжинського грецького роду»).

Органічним доповненням конференції стали екскурсії учасників та гостей до картинної галереї, музеїв НДУ ім. М. Гоголя та вулицями стародавнього Ніжина.


Р.Желєзко, науковий співробітник НКМ ім. І.Спаського

Останні новини Чернігівщини

 На Прилуччині поліцейські повідомили про підозру двом місцевим мешканцям за незаконну порубку лісу

На Прилуччині поліцейські повідомили про підозру двом місцевим мешканцям за незаконну порубку лісу 17:35

Слідчі Прилуцького районного відділу поліції під процесуальним керівництвом Прилуцької окружної прокуратури оголосили про підозру двом зловмисникам, які за попередньою змовою випиляли у лісосмузі Ічнянської громади дерев на понад 100 тисяч гривень.

Масажі, лімфодренаж, індивідуальна робота з психологами та багато іншого можуть отримати чернігівські військові, ветерани та члени їхніх родин 17:25

Зазвичай після закінчення терміну лікування у закладах охорони здоров’я військовослужбовці та ветерани, як правило, потребують певного відновлення.

За матеріалами СБУ винесено вирок організаторці псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини

За матеріалами СБУ винесено вирок організаторці псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини 15:18

За матеріалами Служби безпеки України до 15 років позбавлення волі заочно засуджено організаторку псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини.

 Мешканця м.Чернігова засуджено за збут амфетаміну

Мешканця м.Чернігова засуджено за збут амфетаміну 15:16

Прокурором Чернігівської окружної прокуратури в судовому засіданні доведено вину 36-річного місцевого жителя в придбанні, зберіганні з метою збуту та збуті психотропних речовин (ч.ч.1, 2 ст.307 КК України).

На загальноміській нараді говорили про наслідки ракетних ударів по місту та їх ліквідацію

На загальноміській нараді говорили про наслідки ракетних ударів по місту та їх ліквідацію 15:13

Загальноміську нараду цього вівторка почали з обговорення ліквідації наслідків ракетних ударів, яких завдали військові російської федерації по Чернігову 17 квітня.