На кургані Чорна могила відновлена охоронна дошка
Чорна могила — один з найбільших давньоруських курганів Х ст., який зберігся до наших днів. Він розташований у Чернігові неподалік від Єлецького монастиря.

Кілька років тому вандали зірвали і вкрали з нього охоронну дошку, де було зазначено, що пам’ятка археології охороняється державою. 4 квітня 2016 року працівники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» нову охоронну дошку прикріпили на кам’яній стелі, яка розташована у підніжжя кургану.
Вражають його розміри: діаметр 40 м, окружність 125 м, висота, що збереглася — 11м. У давнину курган був оточений ровом до 7 м завширшки. Давньоруську пам’ятку досліджував уродженець Чернігівщини, відомий археолог Дмитро Самоквасов у 1870-х роках.
Поховання в кургані, чоловіка і жінки, здійснене за обрядом кремації. Вони покладені в повному військовому обладунку. Поруч із воїном знаходилась зброя — два меча, шабля, спис, сідло з стременами, фрагменти кольчуги, шолом, наконечники стріл, біля ніг — щит з мідним окуттям. Поруч зі зброєю — залізна посудина із кістками барана та бронзова жаровня з вугіллям. Біля ніг похованого були покладені двоє осідланих коней. Серед речей, пов’язаних з жінкою — десять серпів, розташовані в ногах.
Західну частину кострища займали дванадцять відер півколом, від яких залишилось залізне окуття та дві залізних посудини. На місці, де лежали небіжчики, знайдені численні прикраси, наконечники поясів, золоті та срібні злитки — залишки розплавлених у вогні прикрас, бронзова посудина з бабками — гральними кістками, ключі, замки, сокири та долота.
Первинний насип кургану складав 7 м, потім тут відбувалася тризна-змагання на честь померлого, після якої курган досипався. На тризнищі були знайдені два ритони, зроблені з рогів тура зі срібним окуттям. Найбільш цікаве окуття більшого ритону з чудовим фризом, де зображено фантастичних звірів, птахів, людей. Крім того, на тризнищі знайдено два жертовних ножа та бронзовий ідол скандинавського бога Тора. Ці знахідки розглядають як дари, які відповідали статусу померлого за його життя.
У кургані також виявлено три візантійські монети, наймолодша з яких карбована в 945-959 рр. Костянтином VII Багрянородним та його сином Василем. За цією монетою курган датують 960-ми роками — епохою князя Святослава.
Більшість знахідок з Чорної могили зберігається у Росії, у Московському історичному музеї. Частина експонатів, переданих Дмитром Самоквасовим до музею Київського університету та деяких приватних колекцій була втрачена.
Останні новини Чернігівщини
КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» готують місто до опалювального сезону 17:17
Тривають роботи з підготовки теплової інфраструктури Чернігова до проходження опалювального сезону 2025–2026 років. Фахівці КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» здійснюють комплекс планових, профілактичних і відновлювальних заходів, спрямованих на безперебійну роботу системи теплопостачання та гарячого водопостачання в зимовий період.
Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42
Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.
Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08
8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.