Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 29 березня, 11:49:35

Одна з найвидатніших пам’яток часів Київської Русі – чернігівський Дитинець – буде реконструйована

29.03.2012   08:03Агенцiя

У Чернігові розпочалася підготовка до вивчення та відновлення архітектурних споруд центральної укріпленої частини міста – Дитинця.

Цей оборонний об’єкт був зведений ще в VII сторіччі на високому виступі правого берега долини Десни.

Хоча глобальне дослідження та реконструкція Дитинця були розпочаті ще більше ста років тому, але досі залишаються не вивченими та не відновленими унікальні архітектурні споруди цього древнього оборонного об’єкта. За весь час досліджень було розкрито більше десяти тисяч квадратних метрів історичної спадщини. Під час розкопок відкриті залишки чотирьох храмів, теремів, двох парадних брам, вивчені десятки житлових, виробничих та господарських будівель, досліджені залишки оборонних споруд, знайдено сім ювелірних скарбів, зібрана величезна колекція знахідок.

Масштабну реконструкцію чернігівського Валу ініціювала Чернігівська обласна державна адміністрація та підтримала компанія “САН ІнБев Україна”. На сьогоднішній день вже розроблений проект реконструкції історичного центру Чернігова, який має робочу назву “Дитинець – комплекс історико–архітектурних споруд XI–XIX століть”.

“Цього року ми вже почали працювати над скануванням Свято–Преображенського собору, щоб знати, де виробляти археологічні розкопки. Разом з “САН ІнБев Україна” ми виробляємо проектно–бюджетну документацію з благоустрою. Вперше ми розробили у форматі 3D зовнішній вигляд Дитинця”, – повідомив про плани реалізації проекту заступник голови Чернігівської ОДА Віктор Тканко.

Слід зазначити, що серед найбільш грандіозних планів, що стосуються турботи про історичну частину Чернігівщини, – відновлення колишнього спального корпусу чоловічої гімназії та добудова будинку дворянського зібрання. Завдяки цій ініціативі буде збільшена виставкова площа історичного центру.

А у найближчих планах організаторів (вже цього літа) – проведення археологічних розкопок під Борисоглібським та Спаським соборами для доступу до збережених фрагментів княжого храму. Раніше ніхто не робив спроб дістатися до цих історичних реліквій.

Цікаво, що Собор Бориса і Гліба або Борисоглібський собор – відома пам’ятка архітектури міста Чернігова домонгольської доби – після занепаду Київської Русі був перебудований на костел. А у XX сторіччі під час реконструкції був відновлений та приведений до форми домонгольської доби як православний храм. Під час археологічних досліджень поблизу стін собору виявили підмурки галерей. За відсутністю донедавна даних про їх форми, галереї при реставрації не були відновлені.

Не можна оминути й цікавих фактів стосовно Спаського собору. На початку тридцятих років XI століття у центрi древнього Дитинця чернiгiвський князь Мстислав, син київського князя Володимира, заклав собор Святого Спаса. Згодом собор став головним громадсько–культовим, полiтичним i культурним центром мiста i Чернiгово–Сiверської землi, а також усипальнею князів. Можливо, тут похований i князь Iгор Святославич, трагiчний похiд якого покладений в основу “Слова о полку Ігоревім”. За переказами, собор будувався на тому місці, де колись знаходилося язичницьке капище, а після прийняття християнства зведена дерев’яна церква – собор Преображення Спасителя, який згодом стали називати Спасо–Преображенським або просто Спаським.

“Цього року наша компанія прийняла рішення про виділення спонсорської допомоги для реконструкції історичного місця. І сьогодні вже є позитивні результати, погоджений ескізний проект цієї реконструкції. Я впевнений, що даний проект допоможе у справі розвитку нашого регіону, туризму, в тому числі й промислового, який сьогодні ми реалізуємо у себе в компанії”, – сказав директор Чернігівського відділення компанії “САН ІнБев Україна” Юрій Шевченко.

Реалізація проекту “Дитинець – комплекс історико–архітектурних споруд XI–XIX століть” – це відновлення архітектурної спадщини та збереження існуючих унікальних пам’яток архітектури, які є історичним надбанням та істинною гордістю України.

Наразі активно обговорюється можливість включення старовинної оборонної споруди – чернігівського Валу – до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

http://vid.cn.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=6636&Itemid=65

Останні новини Чернігівщини

Пам’яті Андрія Юрченка: у Чернігові відбулися змагання з дзюдо на честь загиблого Героя 09:41

Цим видом спорту Захисник України займався з дитинства і аж до вступу в Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою. Де, навички та вміння, отримані під час тренувань з бойового мистецтва допомогли самореалізуватися та показати чудові результати в навчанні.

На варті безпеки дітей: у Чернігові офіцер «СОБ» виявив біля школи підозрілий предмет 09:32

Вчора під час обстеження території поблизу чернігівської школи офіцер «Служби освітньої безпеки» виявив у землі підозрілий предмет, що візуально схожий на міну. Пильний поліцейський негайно відреагував на знахідку та убезпечив дітей від наближення до ймовірно вибухонебезпечного предмета.

 До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних

До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних 09:27

За публічного обвинувачення прокурорів Прилуцької окружної прокуратури в порядку спеціального судового розгляду визнано винними двох військовослужбовців зс рф у порушенні законів та звичаїв війни, вчинених групою осіб за попередньою змовою, поєднаних з умисними вбивствами (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України). Вироком Ічнянського районного суду їх засуджено до довічного позбавлення волі.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:25

Протягом минулої доби зареєстровано 6 небезпечних подій, а саме: 6 пожеж.

29 березня: цей день в Україні і світі

29 березня: цей день в Україні і світі 09:22

ДЕНЬ 765 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 765 RUSSIAN AGRESSION

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини