Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 14 червня, 22:44:55

До 300-ліття Катерининської церкви 10 фактів з історії

18.10.2015   12:09Агенцiя

Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА та заповідник "Чернігів стародавній" започаткував міні-проект до 300-ліття Катерининської церкви.

Історики  у 10 фактах розказали, як Катерининська церква пережила ці 300 років.

Нагадаємо, 18 жовтня 2015 року Собор святої великомучениці Катерини відзначає 300 річницю свого освячення.

Катерининська церква (козацький кафедральний собор святої великомучениці Катерини УПЦ КП) — православна церква в місті Чернігів, пам'ятка архітектури національного значення. Яскравий зразок кам'яної української архітектури Лівобережжя XVII–XVIII століть.

Зведена на кошти козаків, братів Лизогубів (Якова та Семена), за заповітом їхнього батька Чернігівського полковника Юхима Лизогуба. Церква побудована в пам'ять про героїзм діда, Чернігівського полковника й наказного Гетьмана Якова та козаків Чернігівського полку, виявлений ними під час штурму турецької фортеці Азов в 1696 році.

Факт #1
Церква сильно постраждала під час бомбардувань у Другій світовій війні. Повну реставрацію виконали лише у 1979 році.



 Факт #2
Колір білих стін, склепінь і куполів дає відчуття простору і свободи, стіни храму завжди буди білими і не мали розписів.



Факт #3
Зведена на честь героїзму Чернігівського полку під час взяття турецької фортеці Азов у 1696 році на чолі з чернігівським полковником Яковом Лизогубом його онуками Яковий та Семеном.



Факт #4
З XII століття на цьому пагорбі стояла мурована церква, у II половині XVII тут вже діяв дерев'яний храм. На початку XVIII століття тут з’явилася нова мурована Катерининська церква.



 Факт #5
1837 року до західного боку церкви здійснили прибудову, у ній влаштували теплу Покровську церкву. Її не відновлювали під час післявоєнної реставрації.



Факт #6
Брати Лізогуби подарували новозбудованій церкві пишний різьблений триярусний іконостас. До початку ХХ століття збереглися вирізьблені з дерева царські врата з трав'яними орнаментами та зображенням «Дерева Ієсея». Втрачені в 30-их роках.



Факт #7
Після реставрації церкви, 21 грудня 1979 року в ній відкрили Музей декоративного мистецтва Чернігівщини. Попрацював до 2006 року.



Факт #8
У січні 1930 року у церкви відібрали п’ять дзвонів (майже 1000 кілограмів). Їх відправили до «Рудметалторгу» і переплавили на потреби тодішньої індустріалізації.



 Факт #9
Навесні 2006 року Чернігівська обласна державна адміністрація видала розпорядження про передачу церкви Козацькій православній громаді УПЦ КП



Факт #10
Перше, після 30-х років, богослужіння провели в Катерининській церкві 19 липня 2008 року священники УПЦ КП.

cult.gov.ua

Останні новини Чернігівщини

Ринок праці мовою цифр

Ринок праці мовою цифр 14:19

Протягом січня-травня 2025 року на Чернігівщині:

Під виглядом спадкоємців заволоділи нерухомістю померлих чернігівців – викрито групу осіб 14:15

За процесуального керівництва Чернігівської окружної прокуратури повідомлено про підозру трьом чоловікам у шахрайстві у великих розмірах, використанні підроблених документів та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом, вчинених за попередньою змовою групою осіб (ч. 3, 5 ст. 190, ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 209 КК України).

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 14:08

Протягом минулої доби зареєстровано 7 небезпечних подій, а саме: 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення, 1 випадок загибелі на водних об'єктах, 3 дорожньо-транспортні пригоди та 2 пожежі. Внаслідок цих подій загинули 3 особи та 4 особи постраждали.

Після хвороб, операцій, травм і поранень: українці можуть отримати  безкоштовну реабілітацію

Після хвороб, операцій, травм і поранень: українці можуть отримати безкоштовну реабілітацію 11:35

За останні півтора року 600 тис. українців отримали безоплатну реабілітаційну допомогу. Зараз її надають у 555 медичних закладах – там переважно зроблений ремонт, є необхідне устаткування та фахівці.

 Програма підтримки «Ветеранський спорт»: запитання та відповіді

Програма підтримки «Ветеранський спорт»: запитання та відповіді 11:17

Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України з метою підтримки ветеранів війни, заохочення до фізичної активності, покращення психологічного здоров'я та соціальної інтеграції 15 січня 2025 року започаткували програму Ветеранський спорт.