Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 24 квітня, 20:12:20

Як з Аркадія Казки хотіли зробити Сказкіна

24.09.2015   12:59Агенцiя

«Я не знаю, чи був би я таким Тичиною, якби не дружба з Аркадієм Казкою», - говорив Павло Тичина.

Поет, перекладач, педагог Аркадій Казка народився 125 років тому 23 вересня 1890 року в містечку Седнів на Чернігівщині. Походив з багатодітної родини. З гордістю носив своє козацьке прізвище. Противився переформатуванню його у «Сказкіна». Діловоди чернігівського реального училища, де він навчався, намагались привести українські прізвища учнів у відповідність до російського звучання.

У Чернігові Казка разом з Тичиною співали в церковному хорі. 12-річними хлопцями вони писали для юнацького журналу і отримували по дві грудки цукру від інших хористів за статті. А вже працюючи учителем, тішився з того, що отримав у користування старенький рояль. Це спонукало Казку створити хор при Межигірському дитячому будинку, який давав безкоштовні концерти. Заснувати хор із дорослих селян не вдалося. Ті боялись записуватися, бо мовляв, «за цим списком потім запишуть до комуни».

Після проголошеної більшовиками політики коренізації, Аркадій Казка планував здійснити українізацію шкіл у Одесі. Брав участь у спробі створити з громадськх активістів комісію для просування справи українізації. Але місцеві більшовики заборонили. Відтак Казка викладав українську мову та літературу в одеській 77 трудовій школі.

Перекладав українською мовою поезії Маяковського, Буніна, Мюллера.

У вересні 1929 року заарештований за «причетність до контрреволюційної організації – Спілки визволення України», якої насправді не існувало. Так радянська влада позбувалася дореволюційної української інтелігенції, до якої входив Аркадій Казка.

Через півтора місяця після арешту, 23 жовтня наглядачі слідчого ізолятору знайшли Казку на камерних нарах горілиць, на шиї – широкий пруг від задушення. Судмедексперт констатував смерть від самоповішення на рушнику. На думку друзів Аркадія Казки, це не було самогубство.

Наталя Слобожаніна, Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.