Запрошуємо гостей та мешканців Чернігова відвідати експозицію "Чернігів і чернігівці 100 років тому"
На стародавньому Валу, у приміщенні Чернігівського колегіуму, ось уже більше десяти років діє експозиція «Чернігів і чернігівці 100 років тому», присвячена історії міста на зламі століть.
Тут можна познайомитися з історією, архітектурою, промисловістю, освітою, культурою та діяльністю відомих чернігівців, побутом жителів міста кінця ХІХ — початку ХХ ст. Забудову Чернігова ілюструють копії фотографій і листівок, на яких знайшли відображення його площі та вулиці. Тут дається інформація про діяльність архітекторів у Чернігові: Д. Савицького, Д. Афанасьєва та ін. Про бурхливу забудову міста в цей час свідчать численні цегляні заводи, діяльність яких ілюструють зразки цегли з таврами як державних, так і приватних цегелень.
Досить широко представлена в експозиції житлова дерев’яна архітектура Чернігова, що підкреслює особливості забудови приватного сектора. Цей розділ представлений фотографіями будинків, прикрашених дерев’яним різьбленням, а також різноманітними зразками дерев’яної різьби: надвіконними сандриками, фронтонами, карнизами, капітелями тощо.
Про розвиток освіти та культури в Чернігові свідчать фотографії, на яких представлені будинки гімназій, училищ, театра, фотографії викладачів та учнів, підручники, атестати тощо. Наводиться також інформація про відомих чернігівців: Г. Щербину та П. Добровольського.
Побут мешканців міста представлений інтер’єром міського житла Чернігова цього періоду, своєрідною крамницею. Тут також можна побачити фотографії мешканців міста, меблі, музичні інструменти, посуд, гроші, одяг, кухонні прилади, вироби з лози та соломи.
У жовтні цього року працівниками архітектурно-історичного заповідника проведено розширення експозиції. Було не лише збільшено експозиційну площу, але і оновлено виставку. Вона поповнилася більш ніж ста новими експонатами, які ілюструють життя та побут чернігівців сто років тому. Серед них привертають увагу всілякий посуд, виготовлений на фабриках відомого промисловця М. М. Кузнєцова, цікаві вироби з соломи та лози, різноманітні кахлі рекоструйованої груби. Поповнилася виставка і новими зразками оригінального дерев’яного різьблення, які прикрашали будинки мешканців. Запрошуємо гостей та мешканців нашого міста відвідати експозицію «Чернігів і чернігівці 100 років тому», поринути у неповторну атмосферу минулого Чернігова.
Наша адреса: м. Чернігів, 14000, вул. Преображенська 1, Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», тел. 64-59-64, e-mail: oldcher@gmail.com.
Останні новини Чернігівщини
КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» готують місто до опалювального сезону 17:17
Тривають роботи з підготовки теплової інфраструктури Чернігова до проходження опалювального сезону 2025–2026 років. Фахівці КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» здійснюють комплекс планових, профілактичних і відновлювальних заходів, спрямованих на безперебійну роботу системи теплопостачання та гарячого водопостачання в зимовий період.
Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42
Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.
Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08
8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.