Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 8 липня, 18:40:00

Сонячне мистецтво Василя Гузія

07.08.2014   06:25Агенцiя

6 серпня в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського відкрилася виставка “Сонячне мистецтво Василя Гузія” (до 100-річчя від дня народження).

Василь Андрійович Гузій (8 серпня 1914 року – 7 січня 2002 року), художник, заслужений майстер народної творчості (1989), член Національної спілки народного мистецтва України (1991 ).

Народився у місті Прилуки в родині кустаря. Після закінчення місцевої семирічної школи опанував будівельні спеціальності на курсах столярів та теслярів. Згодом виїхав на Донбас, де працював в об’єднанні “Укрдонбасжитлобуд”, водночас навчався на вечірньому робітничому факультеті у місті Горлівка. Деякий час працював на Кавказі, у Середній Азії, 1934 року назавжди повернувся на малу батьківщину, обіймав посаду художника-оформлювача у міському театрі, кінотеатрі, Будинку офіцерів.

З початком Великої Вітчизняної війни майстер мобілізований до лав Червоної армії. 1941 року військова частина, у якій він служив, потрапила в оточення, Василь Андрійович отримав поранення й був змушений повернутися в Прилуки. Восени 1943 року він знову в бойовому строю: у складі 136-ї Київської Червонопрапорної орденів Богдана Хмельницького та Суворова дивізії брав участь у визволенні Києва, Корсунь-Шевченківській операції, боях на території Польщі, Німеччини, перемогу зустрів на Балтиці.

Нагороджений орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня, двома орденами Червоної Зірки, численними медалями, в тому числі “За відвагу” (двічі), “За бойові заслуги”.

Після війни Василь Андрійович повернувся до улюбленої справи. В 1951 році ініціював створення в Прилуках цеху Чернігівських художніх майстерень, в якому пропрацював майже чверть століття. В.А. Гузій був учасником та лауреатом багатьох виставок – міських, республіканських та міжнародних – у Прилуках, Чернігові, Києві, Москві.

Василь Андрійович писав олією, а 1968 року виконав перші роботи в техніці інкрустації соломою на дереві. Згодом, в своїй творчості саме цій техніці художник надавав перевагу й досяг досконалості. Солома перш, ніж стати сировиною для творчості, повинна піддатися спеціальній обробці: спочатку необхідно ретельно відібрати пшеничні колоски, відпарити та розгладити (випрасувати) їх і лише потім – наклеїти на основу. Майстер весь час перебував у творчому пошуку, інколи він підфарбовував солому, інколи – тло.

Використовував і такі засоби декорування: підфарбовані різнокольорові краплини клею серед золотої соломи; висушене листя, яке в поєднанні з соломою давало цікавий і своєрідний художній ефект.

Портрети, орнаментальні та сюжетні композиції, стилізовані птахи та тварини в роботах В.А. Гузія ніби акумулюють в собі сонячне сяйво, привертають глядача життєрадісністю, яскравою красою, гармонійною декоративністю.

У доробку майстра останніх років життя з’явились ікони, виконані також в техніці аплікації соломою. Вони прикрашають іконостаси церков Петропавловської (Чернігів), Іванівської (Прилуки), Воскресенських (Густинський монастир та село Журавка Варвинського району).

Виставка “Сонячне мистецтво Василя Гузія” присвячена 100-річчю від дня народження художника і репрезентує 18 його робіт з фондів Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського та Прилуцького краєзнавчого музею імені В.І. Маслова, створених у 1970-х–1980-х роках.


Світлана Лихачева, Наталія Тонких

Останні новини Чернігівщини

КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» готують місто до опалювального сезону 17:17

Тривають роботи з підготовки теплової інфраструктури Чернігова до проходження опалювального сезону 2025–2026 років. Фахівці КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» здійснюють комплекс планових, профілактичних і відновлювальних заходів, спрямованих на безперебійну роботу системи теплопостачання та гарячого водопостачання в зимовий період.

Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42

Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.

Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08

8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.

Де робити, аби добре заробити? 15:34

Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:

Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09

В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини