Готичний костюм на виставці Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського
У військово-історичному музеї – відділі Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського триває виставка “Європейський костюм ХV–ХХ століть” (реконструкції історичного одягу).
Вона репрезентує колекцію моделей Київського національного університету технологій та дизайну від готики до модерну. Оскільки “по одежке встречают”, пропонуємо цикл сюжетів, присвячених як історичному вбранню, так і виставковим моделям.
Експозицію відкриває жіноча сукня (Сукня Соломеї), реконструкція якої виконана з триптиха Рогира ван дер Вейдена. Композиція була створена 1450 року на замовлення Пітера Бладеліна, засновника міста Мідделбург (Нідерланди).
Готичний стиль наклав особливий відбиток на костюм. Більш чуйна до проявів матеріального світу, готика викликала до життя особливе мистецтво – розцвічене яскравими фарбами і збагачене досвідом уваги до людини, природи і світу речей. Формальні прикмети цього стилю – стрілчасті витягнуті по вертикалі силуети, дрібність композиції, насиченість і різноманітність кольору – найбільш гармонійно реалізувалися в костюмі знаті Бургундії. Це невелике королівство в центрі Європи стало місцем, де вже в середні XIV століття при дворі короля формувалося феноменальне чуття в галузі моди, точне вгадування духу часу і його потреб.
Основні елементи жіночого костюма – це камиза, котт і сюрко. На камизу в холодну пору року надягали пелиссон – вузький жилет з тканини, замші або хутра (пізніше пелиссон – верхнє плаття на хутрі). Поступово крій ускладнювався: котт у XIV столітті розрізають по лінії талії, а в бічні шви спідниці вставляють клини. Конфігурація оката рукава і пройми тепер дуже нагадує сучасні викрійки, що дозволяють добитися щільного облягання. Але в ті часи рукави частіше не пришивали до ліфа, а прив’язували чи пристібали, й у одного плаття могло бути кілька пар рукавів.
Сергій Лаєвський
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.