Олександр Ірванець: В Чернігові не тільки пиво – в Чернігові козацький дух!
– такий напис залишив на скрижалях культурно-мистецького центру «Інтермеццо» Олександр Ірванець, який разом із дружиною художницею Оксаною Цюпа завітав до Чернігова на запрошення свого сябра, білоруського письменника Владислава Ахроменка.
![](/uploads/7772-m.jpg)
- Чи можна використовувати нецензурну лексику? –запитав Владислав Ахроменка, який першим розпочав зустріч. Він прочитав новелу про пригоди трьох східнословянських президентів на півночі Чернігівщини, яка не увійшла до його книги «Музы і свінні», яка нещодавно побачила світ.
Опісля Ахроменка почав читати свої поезії Олександр Ірванець, для цього він використовував книгу «Вибране за 33 роки», що вийшла у видавництві «Laurus». У цей збірник увійшли вірші поета від його юності і аж до сьогодення.
За своє життя я створив дуже багато віршів, — розповів поет, — після педагогічного я закінчив Літературний інститут у Москві. Свого часу я працював на 5 каналі, де під час кожної телепередачі читав новий вірш, бувало так, що йдучи по дорозі за 10 хвилин я його вже його складав. Це були добротні, правильно римовані тексти. Дещо з них я вже загубив».
Громадяни! Електорате!
З Новим роком вітаю я вас!
Цього року ви обирати
Вже останній будете раз!
А далі Олександр почав розповідати історію свого життя,а в широкому контексті й України, через власні вірші. Колись «він був романтичним юнаком», служба в армії:
5 000 000 ковтають ранкові бульйони,
Їх ковта в свою чергу голодне ранкове метро,
Я – солдат будівельного батальйону.
Я – ніхто.
Потім настали часи Перебудови, революційних змін, час творення разом із Юрієм Андруховичем та Юрієм Небораком літературного гурту Бу-Ба-Бу.
Раптово усі поставали борцями.
Усі з піджаків майорять прапорцями.
А я – не борець, не трибун, не оратор.
Дурна в мене вдача, паскудний карахтер.
В ті ж часи Олександр Ірванець написав, вірш «Любіть», за який його намагалося насварити керівництво Спілки письменників
Любіть Оклахому! Вночі і в обід,
Як неньку і дедді достоту!
Любіть Індіану! Й так само любіть
Північну й Південну Дакоту.
Любіть Алабаму в загравах пожеж,
Любіть її в радощі й біди!
Особливо полюбляє пан Олександр пафосний, радянський стиль поезії і різні пародії. А події останніх років, поява нової, спрямовуючої і керуючої партії дуже його надихали, тож і з’являлися поезії на кшталт:
А розкажіть-но ви нам, журналісти,
Представники писучої братії,
Як ми могли досі жити без з’їзду
Найголовнішої Рідної партії?
Їх є чимало, дрібних і приватних –
Вже реєструється сто тридцять третя.
Партій багато брудних і абстрактних,
Але одна є чисто конкретна!
Після читання поезій настала пора запитань та відповідей. Особливо цікаво було їх послухати студенткам-філологам, адже Олександр Ірванець є у шкільній програмі «Української літератури».
- «Я бігав за коньяком для Іванчука, а мені бігали за коньяком Жадан та Дереш, але тепер вони вже не молоді письменники, а вже солідні, забронзовілі учасники літературного процесу», — відповідав Олександр Ірванець на запитання, кого з молодих поетів він би виокремив.
На вечір завітав художник та музикант Дмитро Куровський, в компанії якого після презентації ми пошпацерували Черніговом.
Останні новини Чернігівщини
![Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток](/uploads/33438-s.jpg)
Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19
Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.
![У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів](/uploads/15-s.jpg)
У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.
![Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті](/uploads/17681-s.jpg)
Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10
Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.
Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06
У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.
![Надзвичайні ситуації в області за минулу добу](/uploads/49-s.jpg)
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04
Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.