Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 26 жовтня, 11:18:30

У Чернігові відкрилася виставка “Вишиття – як життя”. ФОТО

20.06.2013   13:00Агенцiя

18 червня у Національному архітектурно-історичному заповіднику “Чернігів стародавній” (на Валу в Колегіумі) відбулося відкриття виставки найвідомішого в Україні майстра з народної вишивки Юрія Олексійовича Мельничука “Вишиття – як життя”, у якій представлені експонати з його персональної колекції.

Юрій Мельничук – член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України. Попри те, що Ю.Мельничук закінчив педагогічний університет, він вирішив все своє життя присвятити вишивці. Майстер вважає, що талант і любов до вишивки він перейняв від матері і, як старший син, продовжив сімейну традицію її плекання. З огляду на це, значну частину свого життя Юрій Мельничук навчає охочих техніці вишивки на курсах українського шиття, що працюють при Національному центрі народної культури “Музей Івана Гончара” в Києві.

На виставці було представлено 140 експонатів, з приватної колекції Ю. Мельничука, датованих ХІХ–ХХ ст.: вишиті рушники з різних регіонів України (Поділля, Полісся, Середньої Наддніпрянщини), а також сорочки та 11 ляльок-манекенів, одягнених у костюми, вишиті у техніці та з використанням вишивальних швів, які у наш час практично не використовуються.

В експозиції – “черницькі” рушники (у давнину такі рушники вишивали черниці в монастирі). Для цього типу рушників характерні великі вазони зі стилізованими квітами і зображенням птахів, вишитих на домотканих конопляних полотнах. Такі рушники вишивали, зазвичай, червоними та чорними нитками. Також є домоткані конопляні полотна, вишиті біллю, тобто “білим по білому”, з геометричними чи рослинними орнаментами, символізуючи Творця, вогонь та сонце.

З давніх часів рушники були своєрідними полотняними образами, слугуючи сакральним символом, що супроводжував людину від народження і до смерті, виступаючи своєрідним посередником між Богом і людьми.

Кожен український регіон мав свою національну вишивку, яка відтворювалася на одязі, полотнах, з характерною для даного регіону кольоровою гамою та орнаментованим візерунком. Чорний та білий – кольори тих же схем та ідей, за якими Творець побудував Світ. Тому шиття білими та чорними нитками, котре розповсюджене по всій Україні, належить до найдавніших, символізуючи поодинці і разом Життя і Смерть. Досить розповсюдженим було використання чорних ниток у карпатському регіоні. Чорний – символ землі, багатства, колір урочистості. У той же час, на Полтавщині, Київщині, Чернігівщині, Слобожанщині, Поліссі надавали перевагу червоному кольору, як найбагатшому, найкрасивішому, притаманному для більшості народів світу, символізуючи любов та боротьбу. На Поділлі переважала вишивка білими та жовтими нитками. Біле – символ Бога, а золоте – Богородиці. Крім того, ці два кольори несуть в собі сакральне поєднання батьківської та материнської енергії.

Відвідування виставкового залу, у якому репрезентована виставка Юрія Мельничука “Вишиття – як життя”, дозволила поринути в атмосферу глибинного багатовікового мистецтва та культурно збагатитися.

cult.gov.ua

Останні новини Чернігівщини

З 1 листопада 2021 року на Чернігівщині діє заборона на лов водних біоресурсів на зимувальних ямах 10:16

З метою створення сприятливих умов для зимівлі водних біоресурсів, їх охорони, відтворення та раціонального використання, відповідно до наказу Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Чернігівській області від 18.10.2021 № 134-од, з 1 листопада 2021 року до початку весняно - літньої заборони, забороняється будь-який вилов водних біоресурсів на зимувальних ямах в осінньо-зимовий період 2021 – 2022 років.

Чернігівські сапери ДСНС знищили ручну гранату Міллса

Чернігівські сапери ДСНС знищили ручну гранату Міллса 10:08

25 жовтня о 10:57 до Служби порятунку "101" у Ніжинському районі надійшло повідомлення про те, що на території автокооперативу "Авіатор" по вул. Брюховця, 22 в м. Ніжині виявлено металевий предмет, схожий на вибухонебезпечний. На нього натрапили місцеві мешканці під час проведення земляних робіт біля власних гаражів.

 Прокуратура відреагувала на самовільне зайняття земельних ділянок прибережної захисної смуги

Прокуратура відреагувала на самовільне зайняття земельних ділянок прибережної захисної смуги 10:04

Чернігівською окружною прокуратурою в інтересах держави в особі Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району внесено позовну заяву до Чернігівського районного суду до приватних осіб про знесення самочинного будівництва та звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок.

 На автодорозі Р-56 Чернігів - Славутич буде капітально відремонтовано три мости

На автодорозі Р-56 Чернігів - Славутич буде капітально відремонтовано три мости 09:57

Продовжуються підготовчі роботи до капітального ремонту штучних споруд на автодорозі Р-56 Чернігів - Пакуль - Славутич - КПП "Чорнобиль". Оновити планується три мости: два на ділянці за с. Михайло-Коцюбинське та один поблизу с. Пакуль. На всіх трьох мостах завершені роботи по спорудженню тимчасових об'їзних доріг. Стару переправу поблизу села Пакуль вже почали демонтувати.

Податкові ризики: як не потрапити до перевірки

Податкові ризики: як не потрапити до перевірки 09:50

Заступниця начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області Ольга Корнієвська проінформувала щодо результатів роботи податкового аудиту на Чернігівщині та пояснила, на що звернути увагу платникам, щоб уникнути податкових ризиків у діяльності.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини