Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 30 вересня, 18:45:40

“Спортивний” будинок на древньому Валу

08.06.2013   11:19Агенцiя

Гуляючи алеями древнього Валу, у першу чергу звертаєш увагу на величні собори та старовинні споруди, сховані у затінку розлогих дерев. І далеко не всі помічають, що непоказний двоповерховий будинок поруч із тенісним кортом, де нині розміщується спортивна школа товариства “Спартак”, теж має старовинну архітектуру. Більше того, його доля та історія досить цікава.

Вже у ХІХ столітті цей будинок був позначений на плані Чернігова, як споруда кін. ХVІІІ – поч. ХІХ сторіччя – розповідає відомий чернігівський краєзнавець Людмила Студьонова. У 50-х роках позаминулого століття споруду використовували як приміщення парафіяльної школи, що відкрилася у Чернігові для дівчаток із збіднілих дворянських сімей. Наприкінці сімдесятих років ХІХ століття у будинку розташовувалася міська громадська бібліотека. Місце обрали не випадково, адже поряд розміщувався ще один культурно-освітній заклад – Музей Чернігівської архівної комісії.

На поч. ХХ століття призначення старовинного будинку радикально змінилося. Тут розмістився спортивний зал чоловічої гімназії, яка знаходилася неподалік, у приміщенні нинішнього історичного музею. Інших спеціально обладнаних спортивних залів у Чернігові не було – зазначають краєзнавці. У той же час на початку минулого сторіччя захоплення фізичною культурою було просто повальною модою. Тож гімназичний спортзал цілком могли використовувати і представники чернігівських спортивних об’єднань, зокрема товариства “Спорт”, заснованого в 1910 році.

Будинку на Валу довелося стати і учасником революційних подій. У квітні 1919-го тут відбувся 1-й губернський з’їзд рад. У президії його, до речі, був син відомого українського класика Юрій Коцюбинський. Про з’їзд і досі нагадує меморіальна дошка, встановлена на фасаді будинку в сімдесятих роках. Щоправда, імена більшості делегатів цього з’їзду, якщо і відомі вузькому колу фахівців, вже давно нікому нічого не говорять.

Під час таких буремних поворотів своєї долі будинок зазнав значних перебудов. Спочатку він був прямокутним і одноповерховим, згодом з’явився другий поверх та інші прибудови. І все ж таки, якщо придивитися уважно, старовинна архітектура помітна і так хочеться дізнатися більше про події та людей, долі яких пов’язані з цим будинком.


Олена Терещенко, Громадська ініціатива “Збережи старий Чернігів”

http://saveoldchernihiv.org.ua/публікації/статті/27-«спортивний»-будинок-на-древньому-валу.html

Останні новини Чернігівщини

 Чернігівська поліція проводить досудове розслідування за фактами приховування тяжкого злочину та розбещення неповнолітніх

Чернігівська поліція проводить досудове розслідування за фактами приховування тяжкого злочину та розбещення неповнолітніх 09:03

Вчора, 28 вересня, слідчі поліції відкрили провадження за статтею 396 Кримінального кодексу України (приховування тяжкого злочину) щодо посадових осіб установ освіти Чернігова, які могли приховати можливі факти розбещення неповнолітніх вчителем.

Із досвіду вшанування пам’яті загиблих Захисників України: Михайло-Коцюбинське 09:00

Важливим напрямом державної політики національної пам’яті в громадах України, зокрема й в Чернігівській області, є увічнення пам’яті про воїнів, які віддали своє життя за свободу, незалежність і територіальну цілісність України у протистоянні російській агресії.

Людмила Ключник: «Шансів почати нове життя у переселенців багато. Фахівці служби зайнятості готові допомогти кожному обрати свій шлях до роботи та досягти поставленої мети».

Людмила Ключник: «Шансів почати нове життя у переселенців багато. Фахівці служби зайнятості готові допомогти кожному обрати свій шлях до роботи та досягти поставленої мети». 08:56

Про це заявила очільниця Чернігівського обласного центру зайнятості на брифінгу в ОВА, що відбувся в рамках Всеукраїнської інформаційної кампанії «Робота для ВПО: ти потрібен», ініційованої Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, яка стартувала у вересні і триватиме до кінця жовтня поточного року.

Ігор Кузін: В Україні не зареєстровано випадків нового варіанту коронавірусу під назвою «Пірола»

Ігор Кузін: В Україні не зареєстровано випадків нового варіанту коронавірусу під назвою «Пірола» 08:54

У серпні ВООЗ опублікувала оцінку ризику нового штаму коронавірусу, відомого під назвою «Pirola», як такого, що потребує моніторингу на рівні кожної країни. Новий варіант вірусу (BA.2.86) вперше був зафіксований в Ізраїлі, потім зʼявився в США, Данії та Великобританії.

29 вересня: цей день в Україні і світі

29 вересня: цей день в Україні і світі 08:49

ДЕНЬ 583 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 583 RUSSIAN AGRESSION

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини