Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 27 вересня, 14:30:42

Колишній осередок культури

09.04.2013   08:33Агенцiя

На розі вулиць Горького та Преображенської стоїть старий одноповерховий будинок... Серед інших споруд цього куточку Чернігова він вирізняється хіба що своєю особливою занедбаністю та сірими більмами забитих вікон. А колись цей будинок знав кращі часи і, без перебільшення, був одним із культурних центрів губернського Чернігова...

На рубежі ХІХ-ХХ століть ця частина вулиці Преображенської носила назву Бульварна. Певний час, з 1865 року до переїзду в нове приміщення на Валу (нині художній музей), тут розміщувалося Чернігівське жіноче училище, яке згодом було реорганізоване в гімназію.

Два роки (з 1893 до 1895) у приміщенні колишньої школи діяло Чернігівське відділення Державного банку.

Згодом у цьому ж будинку на перехресті відкрилася громадська бібліотека. Заснована у 1877, у приміщення на розі Гончої і Бульварної книгозбірня переїхала лише у 1895 році. Фактично, від цього закладу і бере свій початок обласна бібліотека імені Короленка. До створення книгозбірні долучилися найвідоміші представники чернігівської інтелігенції, зокрема, подружжя Русових. А пізніше нею опікувалися також Ілля Шраг, Іван Рашевський, Борис Грінченко, Михайло Коцюбинський... Тут проходили мистецькі вечори, виступали такі корифеї української сцени як Микола Лисенко та Марія Заньковецька. Фонди громадської бібліотеки поповнювалися за рахунок благодійних пожертв від меценатів та самих засновників. Вже через рік після створення бібліотеки при ній навіть почав працювати дитячий відділ.

Чернігівський старожил В'ячеслав Пухтинський у своїх відомих спогадах згадує, як на початку ХХ ст. будучи тоді ще учнем, обирав у цій бібліотеці книги за порадою старенької бібліотекарки. Отримувала бібліотека і так звані "товсті" журнали - "Киевскую старину", "Вестник Европы", "Исторический журнал", якими користувалися дорослі читачі.

Створена 1896 року Чернігівська губернська вчена архівна комісія, теж розташувалася у цій будівлі на Гончій. Невдовзі вона стала своєрідним центром історико-краєзнавчого руху в регіоні. При комісії вирішили створити музей, Чернігівська міська управа передала безкоштовно для нього 4 кімнати в будинку "на углу Гончей и Бульварной улиц". Завдяки меценатам вже через місяць до новоствореного музею надійшло понад 100 пам'яток старовини…


Сучасний стан:

Нині будинок на розі Горького і Преображенської можна уявити закладом культури тільки за наявності бурхливої фантазії. Забиті вікна, обмальовані стіни... І сотні чернігівців, кожен день проходячи повз нього, навіть не здогадуються, як тісно ця нині непоказна споруда пов'язана з історією і культурою Чернігова. А між тим це просторе приміщення в історичному центрі міста могло б стати одним із туристичних об'єктів, якби його привести до ладу та розмістити в ньому, скажімо, якісь виставки чи музейні експозиції.


Терещенко Олена

http://saveoldchernihiv.org.ua/публікації/статті/17-колишній-осередок-культури
 

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині створена перша охоронна зона 13:44

У вересні цього року Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА для збереження лелеки чорного, жиле гніздо якого було виявлено в регіональному ландшафтному парку «Міжрічинський», створив охоронну зону для збереження біорізноманіття у лісах.

Свідки ДТП, відгукніться! 13:23

У рамках розслідування смертельної дорожньо-транспортної пригоди в м. Мена Корюківського району поліція розшукує свідків та очевидців події.

Поліцейські Чернігівщини пройшли навчання та готові допомагати колегам за принципом «Рівний – Рівному» 13:22

Турбота про ментальне здоров`я – запорука успішної діяльності та щасливого життя. Проте бувають ситуації, коли власних ресурсів недостатньо і ми потребуємо допомоги.

Погоджено виплати ще для 30 чернігівців за державною програмою

Погоджено виплати ще для 30 чернігівців за державною програмою "єВідновлення" 12:19

26 вересня на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради затверджено рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Як програму «Доступні ліки» наблизити до кожної громади – з головою НСЗУ на прессніданку в Чернігівській ОВА 12:04

У Чернігівській області цьогоріч виписано 300 тисяч електронних рецептів за державною програмою реімбурсації «Доступні ліки». За погашеними рецептами аптеки (наразі в області 310 аптек-учасниць) вже отримали понад 22 млн грн від Національної служби здоров’я України (НСЗУ).

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини