Колишній осередок культури
На розі вулиць Горького та Преображенської стоїть старий одноповерховий будинок... Серед інших споруд цього куточку Чернігова він вирізняється хіба що своєю особливою занедбаністю та сірими більмами забитих вікон. А колись цей будинок знав кращі часи і, без перебільшення, був одним із культурних центрів губернського Чернігова...
На рубежі ХІХ-ХХ століть ця частина вулиці Преображенської носила назву Бульварна. Певний час, з 1865 року до переїзду в нове приміщення на Валу (нині художній музей), тут розміщувалося Чернігівське жіноче училище, яке згодом було реорганізоване в гімназію.
Два роки (з 1893 до 1895) у приміщенні колишньої школи діяло Чернігівське відділення Державного банку.
Згодом у цьому ж будинку на перехресті відкрилася громадська бібліотека. Заснована у 1877, у приміщення на розі Гончої і Бульварної книгозбірня переїхала лише у 1895 році. Фактично, від цього закладу і бере свій початок обласна бібліотека імені Короленка. До створення книгозбірні долучилися найвідоміші представники чернігівської інтелігенції, зокрема, подружжя Русових. А пізніше нею опікувалися також Ілля Шраг, Іван Рашевський, Борис Грінченко, Михайло Коцюбинський... Тут проходили мистецькі вечори, виступали такі корифеї української сцени як Микола Лисенко та Марія Заньковецька. Фонди громадської бібліотеки поповнювалися за рахунок благодійних пожертв від меценатів та самих засновників. Вже через рік після створення бібліотеки при ній навіть почав працювати дитячий відділ.
Чернігівський старожил В'ячеслав Пухтинський у своїх відомих спогадах згадує, як на початку ХХ ст. будучи тоді ще учнем, обирав у цій бібліотеці книги за порадою старенької бібліотекарки. Отримувала бібліотека і так звані "товсті" журнали - "Киевскую старину", "Вестник Европы", "Исторический журнал", якими користувалися дорослі читачі.
Створена 1896 року Чернігівська губернська вчена архівна комісія, теж розташувалася у цій будівлі на Гончій. Невдовзі вона стала своєрідним центром історико-краєзнавчого руху в регіоні. При комісії вирішили створити музей, Чернігівська міська управа передала безкоштовно для нього 4 кімнати в будинку "на углу Гончей и Бульварной улиц". Завдяки меценатам вже через місяць до новоствореного музею надійшло понад 100 пам'яток старовини…
Сучасний стан:
Нині будинок на розі Горького і Преображенської можна уявити закладом культури тільки за наявності бурхливої фантазії. Забиті вікна, обмальовані стіни... І сотні чернігівців, кожен день проходячи повз нього, навіть не здогадуються, як тісно ця нині непоказна споруда пов'язана з історією і культурою Чернігова. А між тим це просторе приміщення в історичному центрі міста могло б стати одним із туристичних об'єктів, якби його привести до ладу та розмістити в ньому, скажімо, якісь виставки чи музейні експозиції.
Терещенко Олена
http://saveoldchernihiv.org.ua/публікації/статті/17-колишній-осередок-культури
Останні новини Чернігівщини
Президентську відзнаку «Золоте серце» отримала волонтерка з Чернігівщини Оксана Тунік-Фриз 16:50
За вагомий особистий внесок у надання волонтерської допомоги та розвиток волонтерського руху відзнакою Президента України «Золоте серце» нагороджена Оксана Тунік-Фриз.
Головний фінансовий документ Чернігова: виконком схвалив проєкт бюджету на 2025 рік 16:18
Сьогодні, 6 грудня виконавчий комітет Чернігівської міської ради схвалив пропозиції проєкту бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2025 рік.
Директору комунального підприємства повідомлено про підозру у незаконному видобуванні питних підземних вод 15:54
За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру директору одного з комунальних підприємств Прилуцького району у незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення (питних підземних вод), вчинене службовою особою з використанням службового становища (ч. 3 ст. 240 КК України).
Спільна праця аудиторів та Прилуцької міської ради сприяє вдосконаленню процесу управління в громаді 15:31
Аудитори Чернігівщини провели державний фінансовий аудит бюджету Прилуцької міської територіальної громади за період з 01.07.2021 по 31.03.2024 та зафіксували низку чинників, що мали негативний вплив на ефективність роботи та призвели до упущених вигод і неефективних витрат на загальну суму понад 75 млн грн.
Бюджети Чернігівщини у листопаді 2024 року отримали 2,1 мільярди гривень податків 14:50
Головне управління ДПС у Чернігівській області висловлює вдячність платникам податків за сумлінну сплату податків та підтримання економічної безпеки нашої держави, забезпечення фінансовими ресурсами Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.