Роботи майстра з Чернігівщини – серед учасників всеукраїнського мистецького проєкту в Києві
У Національній академії мистецтв України 22 квітня відбулося відкриття мистецького проєкту «Знаки та символи у народному мистецтві».
Виставка присвячена вивченню символічної мови українського народного мистецтва – візуальної системи, що формувалася протягом століть як засіб комунікації, пізнання світу та збереження колективної художньо-естетичної памʼяті українського народу.
У межах проєкту представлені писанки, килими, твори художнього ткацтва, ліжникарства, гончарства, кераміки, дереворізьблення, скульптури, а також дошки із солярними знаками. Ці мистецькі об’єкти оздоблені традиційними знаками та символами, що уособлюють світоглядні уявлення наших предків: відтворення природи, моделі Всесвіту, часу та місця людини у ньому.
Серед основних орнаментальних мотивів – солярні знаки, дерево життя, засіяне поле, символи зародження життя, сварги, ромби, хрести, кола, меандрові композиції. Вони постають як сакральні обереги, ініціаційні символи та візуальні маркери національної ідентичності українців.
Серед експонатів виставки – роботи майстра з Чернігівщини Андрія Каменецького, заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Він є лауреатом премій імені Михайла Коцюбинського та Костя Широцького, кавалером ордена «За заслуги» ІІІ ступеня, а також нагороджений срібною медаллю Академії мистецтв України та низкою інших державних і мистецьких відзнак.
Андрій Каменецький очолює студію декоративної різьби в Обласному центрі народної творчості. Його професійний шлях розпочався у 1996 році, а загальний досвід у сфері декоративного мистецтва складає понад 28 років. Майстер віртуозно володіє техніками об’ємного, плоско-рельєфного, тригранно-виїмчастого різьблення, а також токарства й столярства.
Він активно досліджує традиційні візерунки дереворізьблення в регіонах України, займається реставрацією дерев’яного декору та меблів, є автором серії робіт у давньоруській стилістиці в межах проєкту «Художнє дерево Сіверщини» (2007), брав участь в оздобленні інтер’єру Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» у Батурині (2008).
Його творчі напрацювання включені до Національного та Обласного списків елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Мистецький проєкт реалізовано Національною академією мистецтв України у співпраці з Національною спілкою майстрів народного мистецтва України. Його мета – актуалізувати народне мистецтво як джерело знань про безперервність художньо-мистецьких традицій, сприяти збереженню давніх технік, образної системи та візуального коду української культури.
Виставку можна відвідати у приміщенні Національної академії мистецтв України, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 20.
Департамент культури і туризму, національностей та релігій
Чернігівської обласної державної адміністрації
Фото – спільноти «In Kyiv»
Останні новини Чернігівщини
Поліція розслідує обставини смертельної ДТП в Ніжинському районі 13:33
Поліція розпочала кримінальне провадження за фактом ДТП у Ніжинському районі внаслідок якої загинув пасажир легковика.
Базова соціальна допомога: стартує новий проєкт для сімей з низькими доходами 13:12
З 1 липня цього року в Україні стартує експериментальний проєкт для сімей з низькими доходами.
Поліція розслідує обставини ДТП, у якій травмувався військовослужбовець Національної гвардії України 12:51
Днями до Чернігівського райуправління поліції надійшло повідомлення про те, що водій автомобіля Volkswagen Passat скоїв наїзд на військовослужбовця Національної гвардії України, який ніс службу на блокпосту.
Державна програма «єКнига» триває 11:49
Її мета – підтримати українських видавців та мотивувати молодь читати.
Німецько-українська конференція муніципальних партнерств: Чернігів долучився до міжнародної платформи співпраці 10:47
16–18 червня 2025 року в місті Мюнстер (Федеративна Республіка Німеччина) відбулася Сьома Німецько-українська конференція муніципальних партнерств, що об’єднала понад 700 учасників із Німеччини, України та інших європейських країн — представників муніципалітетів, урядів, міжнародних організацій та громадянського суспільства. Захід був організований Програмою «Муніципальне партнерство з Україною», що впроваджується Engagement Global за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).