Нематеріальна культурна спадщина Чернігівщини: в обласному переліку – 25 елементів
Нематеріальна культурна спадщина Чернігівщини – одна зі складових національної ідентичності і культурного надбання нашого народу.
Про виявлення та збереження її елементів говорили сьогодні на брифінгу в медіацентрі ОВА.
За словами директорки Департаменту культури і туризму, національностей та релігій ОДА Людмили Замай, з липня 2018 року в області діє Експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини.
«За цей відносно короткий період ми включили до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини два від області – це художнє дереворізьблення та Олешнянське гончарство Чернігівщини. Це гарний результат. – каже Людмила Замай. – Головна мета — зробити всі елементи нематеріальної культурної спадщини не лише історичною пам’яткою, а й частиною сучасного життя. Особливе значення має залучення до цієї тематики місцевих майстрів, громадських активістів, краєзнавців, бібліотечних працівників».
На Чернігівщині за підтримки Департаменту культури і туризму, національностей та релігій ОДА роботу щодо виявлення, ідентифікації, популяризації елементів культурної спадщини здійснює Обласний центр народної творчості.
На сьогодні обласний перелік налічує 25 елементів унікальних традицій та ремесел нашого краю, 14 з них – гастрономічна складова. Детально про кожен, а також про те, як відбувається процес їх виявлення, розповіла директорка Обласного центру народної творчості Надія Заваліна.
Робота щодо виявлення елементів нематеріальної культурної спадщини розпочинається з громад. Зібрані дані (основні відомості, інформація про передачу знань та навичок, носіїв, соціальну функцію, заходи з охорони, ризики та загрози тощо) фіксуються в обліковій картці. Надалі постійно проводяться моніторинги та заходи з популяризації таких елементів.
Як зазначила Надія Заваліна, через постійні обстріли під загрозою зникнення наразі знаходяться елементи нематеріальної культурної спадщини в прикордонних громадах Чернігівщини. Серед них:
«Гончарство на Семенівщині», носієм якого є сім’я із Семенівки місцевого майстра Олексія Саховського.
«Кисейне життя Новгород-Сіверщини». Носій – Віталій Кейдун, вишиває з 8 років і зібрав більше 2 тисяч орнаментів.
«Кудлаївська писанка» на Новгород-Сіверщині, яка відрізняється унікальною технологією.
«Мозаїка соломою, мозаїчний набір соломою» – має неповторний стиль та містить елемент аплікації. Роботи створені Олександром Саєнком. Зараз творчість продовжує його донька та онука.
Традиція катання на рєлях (гойдалках) в селі Грем’яч на Новгород-Сіверщині.
«Ці елементи культурної спадщини перебувають під загрозою зникнення і забуття. Головне – зберегти і надалі популяризувати їх. – зауважила Надія Заваліна. – Люди, які займаються цим у громадах дійсно є зберігачами та носіями української ідентичності. Дуже радує, що у цей непростий час ми продовжуємо охороняти свою спадщину».
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).