Секретом ментальної стійкості ділилися учасники обласного форуму
Захід відбувся сьогодні в Чернігові та зібрав всіх небайдужих в регіоні до проблеми ментального здоров’я: представників медицини, освіти, громадських організацій та органів влади.
«Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», ініційована першою леді Оленою Зеленською, об’єднала всіх присутніх тут однією метою – відновлення ментального здоров’я наших громадян», – наголосила Жанна Шерстюк, заступниця голови ОДА.
Присутні на форумі спікери поділилися своїм досвідом та баченням того, чому так важливо піклуватися про свій психічний стан.
Через війну питання ментальної стійкості – актуальне як ніколи. І – не тільки цивільних, а військових та ветеранів.
«В США, коли на вулиці зустрічають військового, то прикладають руку до серця і дякують за службу. Впевнений, що так повинно бути і в нас. Бо ця увага та повага надихає. Людина розуміє, що її подвиг не марний. І це найменше, що ми можемо зробити для ветеранів та військових. Ми повинні забезпечити їх доступними якісними послугами, медичною та психологічною реабілітацією, можливістю розвиватися та реалізувати себе», – каже Іван Ващенко, заступник голови ОДА.
Погоджується з цією думкою і Роман Пушка, директор БО “БФ «Карітас Чернігів” та додає:
«Коли говорять про наших героїв на фронті ще з 2014 року, то всі захоплюються та дивуються їх стійкістю. Як, не зважаючи на виснаження та важкі умови, люди продовжують нас захищати? На мою думку, допомагає вистояти на фронті любов та відповідальність. Любов до рідної землі, близьких, друзів та відповідальність перед ними».
Де черпає сили для ментальної стійкості – розповіла Оксана Тунік-Фриз, лідер мистецького об’єднання «Єдиний мистецький простір Чернігівщини».
«На фронті. Ми живимося цією енергією, яка панує серед військових. Одного разу в 2017 році ми приїхали до хлопців під Донецьк. За декілька днів до цього на міні підірвався БТР і загинуло 8 осіб. Під час зустрічі ми намагалися вести якусь бесіду, але це було надзвичайно важко. І в якийсь момент один із воїнів встав і почав декларувати вірш Тараса Шевченка. Цей момент дав мені розуміння, що мистецтво та наша культура – це те, що дає сили вистояти. З того часу ми започаткували церемонію нагородження «Лицарський Хрест Добровольця», – поділилася спогадами спікерка.
Щоб ментальна допомога стала максимально доступною для всього населення, в Програму медгарантій додано пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
Про підготовку лікарів за системою Mental Health Gap Action Programme (Програма дій із подолання прогалин у сфері психічного здоров’я, mhGAP) розповіла Інна Кондрат’єва, генеральний директор Козелецької ЦПМСД.
«Всі лікарі у закладі пройшли таке навчання і отримали сертифікати про це. Сімейний лікар користується повагою та авторитетом. Йому довіряють, тому важливо, щоб спеціаліст первинки був фахово обізнаним і у психологічній підтримці. У нас в колективі є і свій тренер, який допомагає не тільки пацієнтам з психічними розладами, а й навчає працівників лікарні, як надавати кваліфіковану допомогу».
Мова про Олександра Марченка, сімейного лікаря цього ж закладу.
За його словами, люди остерігаються звертатися до психотерапевтів і психіатрів, а спеціалісти первинки мають більшу довіру, з ними можна відверто поговорити про свій стан.
«Втім, ментальне здоров’я – це не лише про медиків чи психологів. Це можливість кожної людини навчитися навичкам самодопомоги. Це і розуміння інформації, куди можна звернутися. Саме тому тут і зібралося стільки різносторонніх спеціалістів, які прагнуть допомогти в розвитку сфери ментального здоров’я на Чернігівщині», – зауважила Інна Чистенко, радниця голови ОДА, обласна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як”.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).