Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 29 березня, 13:43:35

Прощавай, “зелений” Чернігове?

24.12.2012   07:57Агенцiя

Ми звикаємо як до всього гарного, так і до всього негожого. Особливо коли щось погане входить у наше життя поступово. Такими, знаєте, незначними підступними кроками. От ми звикли до думки, що наше стародавнє місто майже найзеленіше в Україні і вже не звертаємо уваги на те, що з кожним роком ситуація погіршується й погіршується. А років за п’ять-десять (тобто й озирнутися не встигнемо) зовсім погано нам “будуть писати з дому”.

Прощавай, “зелений” Чернігове

Прощавай, “зелений” Чернігове

При цьому й міська влада нібито активно працює в цьому напрямі, і професіоналів маємо, і спеціалізоване підприємство у нас одне з кращих у країні. Тільки чіткого, прозорого та зрозумілого всім стратегічного плану – зась. Відповідно – й достатнього фінансування. А також – конкретної відповідальності кожного чиновника за фактичну бездіяльність у цьому питанні. Починаючи, зрозуміло, з керманичів міста.

Швидше за все, саме тому майже всі представники міської влади красиво говорять з цього приводу, роками обіцяють зробити гарні речі, тисячами висаджують деревця (з яких “виживають” одиниці) й тому подібне. А от виділити кошти, наприклад, на конче необхідну (до того ж, обов’язкову згідно з чинним законодавством) інвентаризацію насаджень із винесенням у натуру земельних ділянок – дуля вам з маком, шановні. Адже тут уже в головах представників міської влади (у тому числі й депутатського корпусу) головні думки далеко не про майбутнє рідного міста. А все більше про свої шкурні інтереси. Бо “підзаробити” на цьому доволі легко – і практично ніякої серйозної відповідальності.

Тому й пишу цей матеріал саме зараз (до прийняття міського бюджету на наступний рік). Аби ті люди, що будуть його готувати та приймати, хоча б трохи подумали про недалеке майбутнє свого Чернігова. Адже від можливої місцевої екологічної катастрофи всім їм у найближчих селах (де як на дріжджах зростають їхні особняки) не вберегтися. Наші люди й туди легко дочвалають, якщо в межах міста вже не буде нормального місця, де можна спокійно посмажити шашличків, випити горілочки, “повеселитися” й піти додому, залишивши після себе купи сміття та розбитих пляшок.

Рубати чи не рубати

На жаль, уже справді потрібно рубати. Аналіз сучасного стану зелених зон міста чітко показує, що зміни у віковій структурі насаджень, особливо в центральній частині, досягли свого критичного характеру. Сьогодні середній вік дерев становить 50-70 років при оптимальному віці – 40. Із цієї причини відбувається масове усихання кількох видів берези тощо. Крім того, у більшості дерев спостерігаються неправильно сформована крона, пошкодження шкідниками та ураження хворобами. Це, на думку фахівців, у найближчій перспективі (років 5-10), швидше за все, призведе як до значного зменшення кількості дерев, так і до зниження безпечності насаджень. Зауважимо, що практично зникли з озеленення міста чагарники та живоплоти, життєвий вік яких добіг кінця.

До речі, багато негараздів з озелененням Чернігова відбуваються через те, що й досі в місті не відчувається “залізної руки” міської влади. Точніше, “рук” у нас багато, й кого не зачепиш – усі “казково” працюють. Як колись казав відомий радянський сатирик у монолозі щодо пошитого в ательє костюма, котрий просто неможливо було навіть приміряти (страшнючий був) – “до пришиття ґудзиків претензії є?” Приблизно така нині ситуація і з озелененням міста.

За словами начальника міського комунального підприємства “Зеленбуд” Володимира Брайка, до складу зеленого господарства Чернігова належать міські насадження загального, обмеженого та спеціального користування. Переважна більшість лісовкритих площ загального користування входять до складу таких лісопарків, як Ялівщина, Кордівка, лісопарк уздовж Київського шосе та урочище Святе.

Варто зауважити, що зелених насаджень загального користування, які доглядаються відповідними службами, в обласному центрі близько 35%. Думаєте, це багато? Навряд чи. Адже в цілому в Україні цей показник сягає до 40%. Тобто це означає тільки те, що вже доволі чимало міст і містечок нашої країни набагато більше уваги приділяють озелененню, ніж ми. Певно, наші керманичі давно призвичаїлися до думки, що Чернігів є найзеленішим містом. Та вважають це вже якоюсь незаперечною істиною. Отже, у них легше взимку снігу виканючити, ніж отримати хоча б належні кошти.

За офіційною державною методикою, для нормального утримання зелених насаджень необхідно здійснювати фінансування в розмірі 7,5 тисячі гривень на один гектар. У нас ця сума становить п’ять тисяч гривень. Скажете, трішечки не дотягуємо, бо ж якась криза за вікном і коштів у бюджеті замало. Та навіть такі кошти виділено практично вперше (майже втричі більше порівняно з минулим роком). Оптимісти вважають, що це свідчить про посилення уваги до ситуації з озелененням міста. А песимісти? Наприклад, що це якось було пов’язане з уже проведеними виборами. Тим більше, особливу увагу було приділено центральним вулицям, паркам та скверам, що є візитівками міста. Саме тут постійно проводиться санітарна обрізка дерев, видалення сухостійних, хворих та аварійних насаджень. Якісніша робота – з оформлення квітників. Поточного року вперше було застосовано вертикальне озеленення, що позитивно оцінили жителі й гості Чернігова.

Щодо рубки. Скажемо відразу – повний безлад. Хто як хоче, той так і робить. Хоча відповідна процедура нібито є. І хтось за цим слідкує. При цьому фактів щодо приватних бригад, які працюють під чиїмсь “дахом” на замовлення керівників різних ЖЕКів і не тільки й пиляють-рубають дерева без жодних документів – достатньо.

Поточного року тільки працівниками аварійної бригади КП “Зеленбуд” зрізано більше 1700 аварійних та небезпечних дерев (понад 500 дерев торік). Тут хоча би щось більш-менш зрозуміло. Така значна різниця зумовлена санітарними додатковими рубками в лісопарках та розчисткою автошляху в напрямку Києва. Але при цьому планово висаджено якихось пару сотень дерев. Зрозуміло, що такої кількості для нормального відновлення зелених насаджень недостатньо.

До речі, згідно з рішеннями виконавчого комітету міськради підприємствам та організаціям дозволяється знесення зелених насаджень без виплати відновлюваної вартості, якщо підприємство зобов’язується висадити дерева у трикратній кількості. Станом на 1 жовтня поточного року на таких умовах було зрізано 200 дерев. Отже, натомість необхідно було висадити 600. Наче все правильно і зрозуміло, навіть для першокласника. Та ні минулого, ні поточного року жодної інформації від підприємств та організацій щодо виконаних робіт наш “Зеленбуд” так і не дочекався. Швидше за все, таких посадок просто не існувало у природі. А це ж як мінімум тисячі дерев. І ніхто з міських представників коридорів влади навіть вухом не веде. При цьому висадку молодих дерев підприємства та організації повинні обов’язково узгоджувати з “Зеленбудом”. Інакше всі ці висадки місту – як мертвому припарки. І невдовзі, не дай Боже, чернігівцям уже й дихати буде нічим через загазованість та нестачу кисню. Для інформації: одне дерево каштана може переробити до десяти тонн вуглецю й виділити в атмосферу близько шести тонн кисню. От і порахуйте, скільки ми щороку втрачаємо тільки чистого повітря через бездіяльність та безвідповідальність міської влади.

Відпочивати чи не відпочивати

Якщо зелені насадження центральної частини – візитівка міста, то лісопарки – легені Чернігова та місця відпочинку для його мешканців. Зробивши деяке обстеження рекреаційно-оздоровчих лісових масивів, фахівці встановили: так жити не можна. Там більшість зелених насаджень із розрідженими кронами, гілки давно вже не ростуть, а всихають. Майже всі пошкоджені шкідниками та уражені хворобами. Крім того, неозброєним оком спостерігається наявність перерослого чагарнику, відмерлих дерев, які створили вже таку захаращеність, що зумовлює серйозну небезпеку пожеж. При цьому в незадовільному стані маємо тополеві та вербові насадження. Це зумовлює зниження водоохоронних, захисних функцій та загальної естетичної привабливості лісопаркових ландшафтів.

Для покращення санітарного стану лісів давно вже треба призначати в них вибіркові санітарні рубки. Крім того, для міста вкрай потрібний перспективний план як оновлення насаджень, так і біологічних методів лікування. Необхідно “розвантажити” від “диких” відпочивальників урочища Ялівщина та Святе. Тобто створити умови для цивілізованого відпочинку в інших лісопарках міста. Й однією “Стежкою здоров’я” (від центральної алеї парку до берега Десни) ніяк не обійтися.

При цьому не треба забувати про зміни клімату і спекотне літо. Аби зберегти хоча б ті, що маємо, зелені зони, вживати всіх протипожежних заходів. А це й вирубка сухостою, і прибирання захаращеності, й постійне патрулювання як громадською вартою, так і працівниками міліції. Інакше й відпочивати нам скоро буде реально ніде. А якщо не прослизнемо на територію поблизу заміських “панських” маєтків, то почнемо “активно” відпочивати (з накриванням “галявин” та розпиванням чогось більш-менш міцного) просто у дворах.
І вельми сумнівно, що правоохоронців на всіх вистачить.

Зрозуміло, що в цьому матеріалі не висвітлено всіх наших нарікань із цього приводу. На цю тему можна говорити годинами (особливо на домашній кухні під сто грам) із тими, хто тебе розуміє. На жаль, там зазвичай відсутні представники міської влади з відкритими для спілкування вухами. Бо вони найчастіше “пролітають” містом лише на швидкісних автомобілях і відпочивають десь за кордоном. Або у власних заміських “палацах”. І про такі й подібні проблеми полюбляють поговорити тільки під вибори.

А все ж так гранично просто. Якщо ми справді прагнемо жити в зеленому квітучому місті й саме таким хочемо залишити його нашим нащадкам (дітям та онукам), то, швидше за все, треба широко розплющити очі й робити те, що необхідно. Не тільки роками шукати, а й неодмінно знайти відповідне фінансування. Доручити справу фахівцям. Зробити відповідальними за все, що пов’язане з озелененням, лише якусь одну спеціалізовану структуру. І “повісити” відповідальність (навіть кримінальну) на чітко визначених представників міської влади.
Може, й правда, досить “переводити стрілки” один на одного?


Олександр Шило

http://www.hvilya.com/blog/proshhavaj_zelenij_chernigove/2012-12-20-761

Останні новини Чернігівщини

Пам’яті Андрія Юрченка: у Чернігові відбулися змагання з дзюдо на честь загиблого Героя 09:41

Цим видом спорту Захисник України займався з дитинства і аж до вступу в Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою. Де, навички та вміння, отримані під час тренувань з бойового мистецтва допомогли самореалізуватися та показати чудові результати в навчанні.

На варті безпеки дітей: у Чернігові офіцер «СОБ» виявив біля школи підозрілий предмет 09:32

Вчора під час обстеження території поблизу чернігівської школи офіцер «Служби освітньої безпеки» виявив у землі підозрілий предмет, що візуально схожий на міну. Пильний поліцейський негайно відреагував на знахідку та убезпечив дітей від наближення до ймовірно вибухонебезпечного предмета.

 До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних

До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних 09:27

За публічного обвинувачення прокурорів Прилуцької окружної прокуратури в порядку спеціального судового розгляду визнано винними двох військовослужбовців зс рф у порушенні законів та звичаїв війни, вчинених групою осіб за попередньою змовою, поєднаних з умисними вбивствами (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України). Вироком Ічнянського районного суду їх засуджено до довічного позбавлення волі.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:25

Протягом минулої доби зареєстровано 6 небезпечних подій, а саме: 6 пожеж.

29 березня: цей день в Україні і світі

29 березня: цей день в Україні і світі 09:22

ДЕНЬ 765 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 765 RUSSIAN AGRESSION

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини