Кожній дитині – родина: як забезпечити належне виховання сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Конвенцією ООН «Про права дитини» визначено, що найкращим середовищем для росту, захисту і виховання дитини є сім’я.
Про пріоритетність сімейних форм виховання на Чернігівщині говорили сьогодні в ОВА на засіданні обласної міжвідомчої робочої групи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. До участі в режимі онлайн долучились представники громад області.
На початок поточного року в області налічується 1915 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Впродовж минулого року цей статус набула 301 дитина, влаштовані до сімейних форм виховання – 305.
«Переоцінити мікроклімат сімейного оточення для дитини неможливо. Саме сім’я сприяє розвитку особистості, а також формуванню навичок та моделей поведінки у дорослому житті. Найбільш оптимальним варіантом є реінтеграція дитини у біологічну родину. Для цього ми маємо працювати з родиною у разі виникнення кризової ситуації, реабілітувати її. Сім’я має отримати необхідний соціальний супровід та допомогу. Якщо ж повернути дитину у біологічну родину неможливо – альтернативою інституційним закладам мають стати сімейні форми виховання», – зазначила заступниця начальника ОВА Жанна Шерстюк.
Важливо запобігти виходу дітей із сімей на ранньому етапі, а також забезпечити влаштування сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання; організувати підтримку біологічних родин та соціальний супровід сімей, у які повернулись діти з будинку дитини, розвиток послуги патронату над дитиною.
До слова, послугою патронату охоплено лише 8 громад області. Проте робота у цьому напрямі триває – невдовзі для кандидатів у патронатні вихователі буде проведено навчання.
Ще однією базовою послугою, яку потрібно розвивати в громадах, є «Асистент дитини». Послуга для допомоги батькам, які виховують дитину з інвалідністю, вже запроваджена у Варвинській, Талалаївській та Остерській громадах.
«Багато сімей виховують дітей із важкими захворюваннями. Ми можемо запропонувати їм підтримку – це і центр «Відродження», і нова послуга «Асистент дитини». Крім того, підтримкою таких родин займаються громадські організації», – розповіла Жанна Шерстюк.
Учасники зібрання говорили також і про забезпечення права на сімейне виховання дітей з Прилуцького обласного будинку дитини «Надія». Станом на початок року у закладі виховується 78 дітей. Найбільше – з Чернігівської, Городнянської, Ріпкинської, Ніжинської, Носівської громад. Більшість вихованців перебувають у закладі через складні життєві обставини.
40 вихованців дитячого будинку перебувають у закладі за заявами батьків, 5 з них мають можливість повернутися у біологічні родини. Тож робота з цими сім’ями продовжиться.
Ще 38 дітей – потребують влаштування у сімейні форми виховання. Щодо п’яти з них наразі вирішується питання усиновлення.
«З кожним роком приблизно на 10% зростає кількість дітей, які отримують статус через позбавлення батьківських прав. Це свідчить про недостатню роботу з сім’ями на місцях», – зауважила заступниця начальника Служби у справах дітей Чернігівської ОВА – начальниця відділу соціального захисту та профілактичної роботи Наталія Руденок.
Дорученням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації визначено, що в області потрібно влаштувати до сімейних форм виховання протягом 2024 року 97 дітей.
«Під час бойових дій на Чернігівщині ми втрачали людей. Крім того, були зупинені судові розгляди справ про позбавлення батьківських прав. Через це у поточному році очікується збільшення кількості дітей, які потребують влаштування. Тому наше спільне пріоритетне завдання – працювати над розвитком сімейних форм виховання», – підсумувала Жанна Шерстюк.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
Останні новини Чернігівщини
У Прилуках поліцейські затримали причетного до збуту наркотиків 17:36
Співробітники відділу кримінальної поліції Прилуцького райвідділу задокументували низку фактів збуту наркотичних засобів, вчинених мешканцем Прилук. Торгівця наркотиками затримано.
Суб’єкти господарювання, які розмістили ВПО, можуть звертатись до сервісних центрів ПФУ для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги 17:13
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2025 року № 616 “Деякі питання надання державної підтримки щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб” передбачено можливість компенсації витрат за спожиті комунальні послуги, у тому числі суб’єктам господарювання, якщо житлові приміщення надаються ними безоплатно для проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
За матеріалами СБУ заочний вирок отримав рашист, який під час окупації Чернігівщини тримав у заручниках 369 цивільних людей 16:42
Завдяки доказовій базі Служби безпеки 12 років тюремного ув’язнення заочно отримав ще один рашист, який вчиняв воєнні злочини під час окупації частини Чернігівської області.
ГУ ДПС у Чернігівській області: Про результати контрольно - перевірочної роботи податкового аудиту за I півріччя 2025 року 16:01
Протягом січня-червня поточного року підрозділами управлінням податкового аудиту Головного управління ДПС у Чернігівській області проведено 857 перевірок, результати яких узгоджені, в тому числі: 19 документальних планових перевірок, 110 документальні позапланові перевірки, 728 фактичних перевірок.
Освіта без бар’єрів: у Тупичівській громаді створюють безпечний, комфортний і доступний простір для школярів 15:40
Роботи з реконструкції харчоблоку Тупичівського ліцею вже на завершальній стадії – до першого вересня планується відкриття.