Громади Чернігівщини можуть втратити більше 500 мільйонів гривень надходжень
Громади Чернігівської та ще 11 областей, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, у 2023 році ризикують не доотримати до своїх бюджетів мільйони гривень.

Микола Силенко
6 травня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».
Цим документом встановлено, що не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, які перебувають у власності або користуванні:
- Фізичних осіб за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року;
- Юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року.
Це стосується й усіх 57 громад Чернігівщини. Область була очищена від російських окупантів на початку квітня 2022 року. Утім Податковий кодекс України (ПКУ) звільняє платників податків від сплати за землю на період значно більший, ніж на території громади велися бойові дії або територія була окупована.
Як це відбуватиметься. Платники податків подадуть уточнюючі декларації та ДПС відкликає податкові повідомлення-рішення у тих платників, хто сплатив у 2022 році плату за землю. Відтак виникне переплата. Надмірно сплачені суми плати за землю підлягають зарахуванню виключно в рахунок майбутніх платежів з цього податку, тобто переносяться на 2023 рік, зазначено в ПКУ. Відтак в цьому році грошей до своїх бюджетів громади отримають значно менше. Прогнозна сума втрат може становити понад 500 мільйонів гривень на рік для громад Чернігівщини, каже Микола Силенко, бюджетний консультант, виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України.
«Вже цього року громади відчують ці втрати. Найбільші прогнозуються у Чернігова – 198 мільйонів гривень, понад 90 мільйонів може втратити Ніжин, більше 20 мільйонів - Бобровиця. Для Ніжина – це практично 1/5 їхнього бюджету. Якщо держава не забезпечить компенсаторів і не врахує для громад ці втрати, місцевому самоврядуванню доведеться згорнути капітальні видатки, які вони планували в цьому році. Сім громад: Бобровицька, Городнянська, Корюківська, Ніжинська, Ріпкинська, Сновська та Сосницька на сьогодні вже звернулися до Кабміну та народних депутатів щодо даних втрат», - зазначив Микола Силенко.
Асоціація міст України також збирає та уточнює інформацію щодо втрат, які понесуть громади і буде підтримувати звернення місцевого самоврядування щодо компенсації цих втрат. Адже вони спричинені рішенням центральної влади і згідно законодавства мають компенсуватися з державного бюджету.
Чернігівське РВ АМУ
Офіс реформ у Чернігівській області
Останні новини Чернігівщини

Готовність «Облтеплокомуненерго» та ТЕЦ до старту опалювального сезону 14:58
У Чернігові триває підготовка до осінньо-зимового періоду. Про це йшла мова під час загальноміської щотижневої наради в муніципалітеті третього жовтня. Як повідомив голова правління АТ «Облтеплокомуненерго» Олексій Щербина, його підприємство повністю готове до початку опалювального сезону і розпочне його як тільки протягом трьох днів середньодобова температура буде нижча за +8°C.

Послуги служби зайнятості учасникам бойових дій 14:56
Державна служба зайнятості має в арсеналі широкий спектр послуг, у тому числі для воїнів, які повернулися з фронту.Про це наша розмова з заступником директора Чернігівського обласного центру зайнятості Сергієм Роговцем.
Хор Бортнянського — до Дня музики та Дня захисників і захисниць України 14:08
Міжнародний день музики у світі відзначається 1 жовтня. Крім ідеї пропагування музичного мистецтва, це свято покликане сприяти реалізації розвитку культур, а також шанобливого ставлення до естетичних цінностей різних народів.
Навчальні заклади Чернігівщини отримали генератори від шведських благодійників 13:46
У межах спільного проєкту благодійної організації «Шведський центр допомоги», шведського фонду «Ukrainahjälpen Filippus», Sweden Help East, Power Up Ukraine 18 генераторів потужністю 12 кВт передані навчальним закладам області.

«Укрнафта» починає буріння бічного стовбуру свердловини на Чернігівщині 12:15
Фахівці компанії розпочинають підготовку до буріння на глибині 1450 метрів бічного стовбура на Гнідинцівському родовищі. Це дозволить дати свердловині друге життя та дістатися до нових запасів в зоні, де ще не проходив видобуток. Про це повідомив директор ПАТ «Укрнафта» Сергій Корецький на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.