Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 01:55:57

Як змінюється графський парк в Линовиці

30.08.2021   10:25Агенцiя

Парк ім. Т.Г. Шевченка або Парк Якова де Бальмена – ботанічна пам’ятка природи місцевого значення, яка з точки зору законодавства має наукову, культурну, історичну цінність та заповідний режим.

Однак сама наявність такого статусу не гарантує її збереження: без належної уваги отримаємо непрохідні хащі з бур’янів або свідоме знищення цінних видів дерев та навіть значних композицій. Насамперед, це чудові паркові алеї, якими славилися дворянські садиби. Схоже такого висновку дійшли місцева влада та жителі Линовиці, які ось вже кілька років разом систематично доглядають та поступово відновлюють красу садиби де Бальменів.

Для чого це потрібно та подальші наміри з розвитку парку йшлося 17 серпня під час чергового експертного візиту в рамках проєкту «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони навколишнього середовища Линовицької громади», який реалізується «Сіверським інститутом регіональних досліджень».

 «Ми живемо в унікальному місці, яке свого часу відвідували Т. Шевченко, Є. Гребінка, О. Афанасьєв-Чужбинський, Л. Жемчужников… А унікальним воно стало завдяки родині власників Линовиці – де Бальменів. Зусиллями Петра Антоновича, а потім його сина – Якова створений прекрасний парк. Линовиця з непримітного села на початку XIX ст. перетворилася на визначний культурний та мистецький осередок, відомий передусім міцною дружбою Якова де Бальмена і Тараса Шевченка: обидва художники, письменники, однодумці… Яків зробив більше 30 ілюстрацій до «Кобзаря» Шевченка, який в свою чергу присвятив йому поему “Кавказ”, – розповідає керівник краєзнавчого музею Линовицької школи Людмила Лазаренко.

І дійсно, з моменту створення Линовицької громади, на території парку підтримується  постійний порядок, де ви не побачите завалів з сухих гілок чи сміття, розроблений свій туристичний маршрут з вказівниками, який включає дерево братів Ярошенків та знаменитий дуб «Три брати», в тіні якого відпочивав та творив великий Кобзар. До речі, за останніми висновками спеціалістів, йому виповнилося вже понад 600 років. Відновлений місток кохання, облаштована зона відпочинку та волейбольний майданчик на березі ставка, відновлюється в’їзна брама з вежею… Серед планів на майбутнє – відновлення ставка в парку та острова троянд, встановлення альтанки, висаджування дерев тощо.

Тому одним з підсумків консультації стала домовленість про подальше залучення фахівців зі створення садово-паркових композицій та розробки турристичного потенціалу парку і громади в цілому. Окрім цього, детально зупинилися на діючих грантових програмах, які стосуються питань захисту довкілля, та обговорили шляхи популяризації культурно-історичної спадщини Линовиці.

 Відновлення парку в Линовиці – це гарний приклад не лише шанобливого ставлення до своїх видатних предків та відновлення їхньої слави, а й турбота про майбутні покоління, можливість дихати чистим повітрям (ліси та парки − «легені планети») і безсумнівно збереження для нащадків пам’яток природи, історії та культури рідного краю.

Проєкт «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони навколишнього середовища Линовицької громади» здійснюється Сіверським інститутом регіональних досліджень за підтримки Міжнародний фонд «Відродження» та European Union in Ukraine в рамках грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Дмитро Казіміров

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.