Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 08:19:47

Поки порушити природоохоронні норми дешевше, ніж понести за це відповідальність, зберегти довкілля буде вкрай важко - Анна Коваленко

10.07.2021   10:13Агенцiя

За ініціативою голови Чернігівської ОДА Анни Коваленко в облдержадміністрації відбулася нарада з розгляду проблемних питань збереження довкілля нашої області.

Участь в обговоренні взяли представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, профільних відомств та місцевих органів влади, громадськість, а також в режимі онлайн — голови територіальних громад області.

Як поінформувала голова ОДА Анна Коваленко, під час засідань Штабу з координації роботи щодо протидії екологічним загрозам та порушенням вимог природоохоронного законодавства на території області розглядалась значна кількість звернень громадян щодо виявлених порушень у цій сфері. Найчастіше такі звернення стосувались розорювання земель прибережних захисних смуг водних об’єктів — 12 із 23-х, що надійшли з початку роботи Штабу.

— Відповідальність за порушення цілісності прилеглих до водних об’єктів земель, що мають бути захищені законом, настільки мала, що де-факто зводить державну функцію захисту водних ресурсів нанівець. Приміром, Держекоінспекція в області цьогоріч за пів року провела 41 відповідну перевірку, в результаті чого до адміністративної відповідальності притягнуто 13 осіб. Офіційно нараховано майже 67 тисяч гривень збитків. А сума накладених штрафів — усього 6 460 гривень, — підкреслила голова ОДА.

Так, Кодексом України про адміністративні правопорушення на сьогодні передбачено покарання за порушення правил використання земель (ст. 53) та порушення правил землеустрою (ст. 55), встановлені ще у 2008 році. Обсяги штрафів є застарілими та потребують оновлення.

Уже наступного тижня, як запевнив заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Шахматенко, парламент має розглянути три законопроєкти, загальна концепція яких полягає у забезпеченні неухильної відповідальності за порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Йдеться не тільки про значне підвищення штрафів, а й зміни у самому підході роботи відповідних служб та їхньому фінансуванні. А ще — про глобальні питання, приміром, модернізацію української промисловості.

— Насамперед ми прагнемо створити умови інтеграції національної природоохоронної системи в європейський правовий простір. Для цього вивчали досвід Польщі, Німеччини, інших країн. Принцип «забруднювач платить» має неухильно виконуватися. А екологічний контроль — бути прозорим та об’єктивним, — зазначив Роман Шахматенко.

Коментуючи ситуацію із розорюванням прибережних захисних смуг, ще один заступник міністра Михайло Хорєв порадив керівникам територіальних громад слідкувати за тим, щоб земельні угіддя, сіножаті, пасовища тощо використовувалися за цільовим призначенням. Водночас дотичні до цього питання служби та установи мають активізувати перевірки у громадах щодо законності виділення у користування земельних ділянок.
Учасники наради обговорили ситуацію, що склалася з безхазяйними, непридатними до використання хімічними засобами захисту рослин в області. На сьогодні їх назбиралося понад 266 тонн. Стан наявних місць зберігання таких небезпечних речовин (а це 52 склади, розміщені по всій території області) — незадовільний.

Враховуючи, що значна частина складів знаходиться в басейнах річок Дніпро та Десна, які є джерелами питного водопостачання для багатьох населених пунктів України, в тому числі й для Києва (Деснянський водозабір), необхідно забезпечити утилізацію залишків непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин. Утім, вартість повного комплексу робіт — 23,5 мільйона гривень. І хоча Програма охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2021-2027 роки включає забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин, все одно розв’язати це питання на регіональному рівні неможливо. Тому Департамент екології та природних ресурсів ОДА неодноразово звертався за допомогою до Міндовкілля.

Зі свого боку, директор Департаменту з питань поводження з відходами та екологічної безпеки Міндовкілля Олена Колтик зазначила, що в такому випадку звернень замало — треба направити бюджетний запит. Оскільки це питання включене до обласної Програми, то його обов’язково розглянуть.

Говорили під час наради і про управління водними ресурсами та стан дотримання вимог водоохоронного законодавства. Так, на території області вже кілька років поспіль зберігається тенденція маловоддя: зменшилися витрати води на річках, подекуди спостерігаються випадки зменшення рівня води до критичних відміток та пересихання водотоків.

Постійно знижується водність річок. Цьому сприяють як антропогенні чинники, зокрема розорювання заплав малих річок та водоохоронних зон, використання пестицидів, так і неекономне використання водних ресурсів.

Фахівці запевняють, що для розв’язання наявної екологічної ситуації необхідне невідкладне проведення заходів щодо розчищення русла Десни та модернізації очисних споруд, які нині у вкрай незадовільному стані. Представники Міндовкілля запропонували залучити для цього грантові кошти, або ж міжнародні кредити.

За результатами наради буде складено протокольне рішення.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.