1 грудня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Проблемі поширення, профілактики та підтримки людей,що живуть із синдромом набутого імунодефіциту, медики, а також міжнародні профільні організації приділяють увагу вже протягом тридцяти років.

Мета проведення щорічної кампанії –підвищення рівня обізнаності громадськості про це небезпечне захворювання, поширення інформації серед населення щодо шляхів профілактики,діагностики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу, широке пропагування необхідностітестування на ВІЛ, особливо серед осіб з підвищеним ризиком інфікування.
Ніні ВІЛ-інфекція залишається однією з основних проблемне тільки системи охорони здоров'я, а і соціального та економічного благополуччякраїн в цілому. Так, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, хвороба вжезабрала понад 32 млн людських життів.
Втім фахівці констатують той факт, щотемпи поширення епідемії СНІДу у світі в цілому сповільнилися. За період із2000 по 2019 роки кількість нових випадків ВІЛ-інфекції зменшилася на 37%, арівень смертності, пов'язаної з ВІЛ, знизився на 45% завдяки запровадженню антиретровірусної терапії.
На жаль, Україна посідає одне з перших місць серед європейських країн за кількістю ВІЛ-позитивних осіб, адже щорічно в нашій державі реєструється більше 14 тисяч нових випадків захворювання. А всього під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я перебуває близько 140 тисяч ВІЛ-інфікованих осіб. Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровано в кількох областях України,зокрема, і на Чернігівщині.
За інформацією КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб», минулого року під наглядом медиків в області перебувала 3891ВІЛ-інфікована особа. Водночас поширеність ВІЛ-інфекції на Чернігівщині нерівномірна,найвищі рівні захворюваності спостерігаються у містах Прилуки та Чернігові, Козелецькому, Новгород-Сіверському, Сновському, Чернігівському районах.
Серед зареєстрованих ВІЛ-інфікованих переважаютьчоловіки, частка яких становить 64%, частка жінок становить 36%. Як середчоловіків, так і серед жінок статевий шлях інфікування домінує і становить74%.
Шляхом парентерального введення наркотичних речовин інфікувалось 26%осіб. Відтак на сьогодні тестування на ВІЛ залишається єдиним способом дізнатися, чи є людина носієм вірусу і коли їй варто приступати до лікування цього захворювання.
Медики, що переймаються лікуванням та профілактикою імунодефіциту зазначають:ВІЛ – це інфекційна хвороба, яка розвивається в результатібагаторічного знаходження в клітинах людини вірусу імунодефіциту людини іхарактеризується повільним пошкодженням імунної системи, що у найгіршому з випадків часто призводить до СНІДу. Джерело інфекції – ВІЛ-позитивна людина на будь-якій стадії захворювання. Так вірус знаходиться в біологічних рідинах інфікованого організму – крові,
спермі,вагінальному секреті, молоці, лімфі. У слині, сльозах, сечі, поту, фекаліях кількістьйого незначна і недостатня для інфікування. Відтак збудник ВІЛ-інфекції потрапляє доорганізму людини через травмовану шкіру та слизові оболонки статевих органів,прямої кишки, шлунково-кишкового тракту.
Від моменту інфікування до першихклінічних проявів проходить довготривалий інкубаційний період – від 1місяця до 5 років. Втім, завдяки застосуванню високоактивних антиретровірусних препаратів тапопередженню більшості поширених опортуністичних інфекцій, вдається значно продовжити тривалість життя ВІЛ-інфікованих, підвищити його якість, а також знизитиризики передачі ВІЛ.
Отже, ВІЛ-інфекція/СНІД – це поведінкова інфекція. Тому запорука успіху – у відповідальному ставленні як для свого здоров’я, так і здоров’я оточуючих.
Прес-служба Управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.