Чи побільшає контрактників в армії завдяки кропіткій роботі військових рекрутерів?
З початком реформи військкоматів в українському війську вже чотири обласні та відповідно і підпорядковані районні військові комісаріати, зокрема у Чернігівський, Рівненській, Дніпропетровській та Одеській областях були переформовані у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

В кожному такому обласному та районному центрі були створені відділи та відділення рекрутингу. Основне завдання таких структурних підрозділів – якісний відбір на військову службу за контрактом.
- Українська армія поступово переходить на військову службу за контрактом і це зараз пріоритетний напрямок. Призов буде поступово відходити на другий план. Позитивна риса такої зміни – це створення нового підрозділу, який має чіткі завдання – займатися лише відбором контрактників. Якщо в обласних центрах раніше був підрозділ, який займався такими завданнями та поряд з цим і іншими, не пов’язаними з відбором, то в невеличких містах такого підрозділу взагалі не було. Військові рекрутери – це професіонали своєї справи, які знають всі переваги військової служби. Вони можуть пояснити, розказати, провести різноманітні заняття і загалом – вони постійно популяризують військову службу в армії, - зазначив заступник військового комісара-начальник сектору комплектування Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковник Сергій Шатило.
Після проведених реформ в Чернігівському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки відбулися значні зміни, збільшилася кількість якісно відібраних військовослужбовців служби за контрактом в середньому на 30-40%. Поряд з цим збільшилася і кількість кандидатів на контрактну службу не лише молодих юнаків, але і тим кому вже за 30.
Це в першу чергу завдяки якісній роботі інструкторів з рекрутингу, як в навчальних закладах міста і області, так і на підприємствах, установах, в центрах зайнятості населення тощо. Військові рекрутери розповідають там про основні переваги військової служби, структуру та можливості Збройних Сил України, принципи комплектування та багато іншого. Навіть в невеличких містах та селах, де раніше ніхто не мав навіть уяви про повсякденну діяльність армії, працюють представники підрозділів рекрутингу.
Кожен підрозділ рекрутингу налічує від 2 до 4 військовослужбовців. Керівник в обов’язковому порядку - офіцер, решта особового складу військовослужбовці служби за контрактом. Всі вони мають досить високі знання і пройшли відповідну перепідготовку у Національній академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, що у Львові.
- Основні зусилля у нас покладені на роботу військових рекрутерів в районах і в першу чергу ми комплектуємо бойові частини і посади, які визначають боєздатність підрозділів. Наші кандидати – це випускники шкіл, призовна молодь та чоловіки і жінки, що перебувають на обліку у центрах зайнятості. Останнім часом побільшало кандидатів на контрактну службу серед кандидатів віком від 30 до 50 років, серед них багато учасників АТО/ООС. Після невеликого терміну звільнення зі служби, вони все ж таки повертаються до війська.
Під час співбесіди ми обов’язково з’ясовуємо дуже багато речей, зокрема чи проходила людина військову службу, в які частини є бажання піти служити, чи є необхідність проходити службу поблизу дому тощо. В першу чергу ми пропонуємо військові частини ДШВ, морської піхоти, танкові та механізовані частини. Важливим фактором є те, що якщо наш кандидат раніше проходив військову службу і звільнився протягом останніх п’яти років він потрапляє за своє військово-обліковою спеціальністю у військову частину без проходження перепідготовки в навчальному центрі, якщо більше цього терміну – лише через навчальну частину.
Основним стимулом зараз для майбутніх контрактників є грошове забезпечення, яке в середньому становить близько 12000 гривень і соціальна захищеність. Це певні пільги та переваги, які не мають цивільні люди. Дуже багато громадян у нас зараз їде працювати за кордон, переважна більшість – це сусідня Польща. Якщо порівняти грошове забезпечення та соціальний пакет наших військовослужбовців за контрактом і зарплатню та соціальні стандарти в Польщі – ми в певних аспектах знаходимося попереду. Ну і звичайно, для нас головним фактором є рекламування військової служби через засоби масової інформації, що мають велике охоплення людей, зокрема телебачення, радіо, інтернет-ресурси та друковані ЗМІ, - розповів інструктор відділу рекрутингу Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки прапорщик Костянтин Насінник.
Для того, щоб стати інструктором з рекрутингу пересічний військовослужбовець повинен мати військове звання сержантського складу, певний термін проходження військової служби в бойових частинах, пройти відповідні курси лідерства та перепідготовку у Національній академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, бути учасником бойових дій, ну і звичайно ж мати бажання.
Деякі військові експерти вважають, що роботу інструкторів з рекрутингу потрібно наблизити до міжнародної, зокрема американської, коли за кожного якісно відібраного контрактника рекрутер отримуватиме грошову винагороду. Поряд з цим така робота неможлива без повного переходу на електронну базу даних, що може в подальшому якісно впливати на відбір.
Водночас з рекрутерами працюють і штатні психологи, які не входять до складу підрозділів рекрутингу, але відповідають за якість відбору контрактників. Введення їх до штату підрозділу рекрутингу, напевно значно полегшило б завдання з відбору молоді.
Зараз точиться дуже багато розмов, якими повинні бути підрозділи рекрутингу у війську? Можливо, це повинна бути окрема військова структура, яка не входитиме до складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або підрозділ, сформований за міжнародними стандартами.
Проте головним є одне - такі підрозділи обов’язково потрібні для якісного відбору контрактників і перші позитивні результати дають право про це казати.
Наразі військовими фахівцями проводиться апробація різноманітних моделей існування підрозділів рекрутингу і остаточно це питання буде вирішуватись з часом.
Ігор Березинський, спеціальний кореспондент (м.Чернігів) Інформагентства МО України АрміяInform
Останні новини Чернігівщини
Військовим – харчові продукти, лікарням – медзасоби: в області передали чергову допомогу з Німеччини 10:58
Два провідні медзаклади області та військовослужбовці, які виконують завдання на півночі України, отримали сьогодні гуманітарну допомогу від німецької доброчинної організації «Україна. Допомога. Брайтшайд імені Святого Лаврентія».
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу п’ятьох учасників міжрегіональної організованої злочинної групи 10:33
Слідчі слідчого управління поліції Чернігівщини за оперативного супроводу СБУ в Чернігівській області та під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо п’ятьох учасників міжрегіональної організованої злочинної групи, які протягом тривалого часу займалися розповсюдженням наркотичних засобів та психотропних речовин у Чернігівській, Хмельницькій та Чернівецькій областях.
Інформація про надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, які зареєстровані на територіїобласті за добу 10:11
Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду, 3 пожежі та 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення.
20 чернігівських випускників та випускниць отримали 200 балів на НМТ 09:39
Цьогоріч 20 учнів чернігівських закладів загальної середньої освіти досягли найвищих результатів на національному мультипредметному тесті (НМТ).
Чернігівські спортсмени стали переможцями чемпіонат Європи з гирьового спорту 09:07
В сербському місті Белград фінішував відкритий чемпіонат Європи з гирьового спорту за версією IGSF.