Які порушення допускають замовники в публічних закупівлях в Чернігівській області. ВІДЕО
Громадський моніторинг виявив порушення у більше, ніж 150 публічних закупівлях, які здійснювались в Чернігівській області. Такі результати оприлюднили представники Центру політичних студій і аналітики.

15 жовтня відбулася презентація результатів громадського моніторингу публічних закупівель, який проводився Центром політичних студій та аналітики спільно з громадською організацією Центр “Ейдос”.
Моніторинг проводився протягом 2018-2019 років та включав в себе закупівілі, які оприлюднювали розпорядники бюджетних коштів в Чернігівській області за цей період. Основними інструментами, які використовували для здійснення моніторингу, були сайт системи “Прозоро”, публічний модуль аналітики bi.prozorro.org, а також аналітичний сервіс “Youcontrol”.
За словами представників організації, серед порушень, які були виявлені під час моніторингу найчастіше зустрічаються уникнення замовниками процедури відкритих торгів, коли замовники ділять предмет закупівлі на декілька допорогових частин (87 процедур).
Також серед частих порушень були відсутність специфікацій до оприлюднених договорів (16 закупівель), вимоги про оприлюднення цінової пропозиції учасника до початку аукціону у торгах з публікацією англійською мовою (14 закупівель), 13 закупівель містили неправомірні вимоги до учасниківпереможців торгів (наприклад, надати довідки щодо інформації, яка знаходиться у відкритих реєстрах і яку замовник відповідно до законодавства повинен перевіряти самостійно); 15 закупівлях мали порушення щодо складання форм документів ( не накладення електронного цифрового підпису, відсутність вказівок на джерело фінансування та порядок розрахунків, в 5 процедурах було виявлено неправильне визначення предмету закупівлі; в 2 закупівлях- замовники не вірно обрали процедуру закупівлі (процедура звітування замість “відкритих торгів”).
Крім того, було виявлено антиконкурентні узгоджені дії між учасниками закупівель харчування для шкіл та садочків в Козелецькому районі, коли учасники зареєструвались для участі в торгах лише для того, щоб забезпечити перемогу в тендері “потрібному” підприємству. Такі дії є порушенням законодавства.
По всім вищезазначеним порушенням представники організації зверталися до контролюючих органів з метою усунення порушень. Так до Північного територіального офісу Державної аудиторської служби було направлено 50 звернень, ще 15 звернень було надіслано безпосередньо самим замовникам, та 2 звернення щодо антиконкурентних дій учасників торгів направлено до Антимонопольного комітету України.
Не дивлячись на те, що ще на початку 2018 року набрав чинності Закон № 2265-19 «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законів України щодо здійснення моніторингу закупівель» і Державна аудиторська служба та її територіальні органи отримали повноваження щодо моніторингу публічних закупівель на всіх стадіях, у 2018 році факти ДАСУ в Чернігівській області не проводила моніторинг закупівель, тож на звернення надіслані в цей період представники організації отримали формальні відписки. Але вже з 2019 року, коли ДАСУ почали активно здійснювати функцію моніторингу закупівель, на звернення отримано відповідну реакцію.
Так за результатом звернень до ДАСУ: 9 договорів було розірвано після проведеної перевірки, 11 закупівель було відмінено у зв'язку з неможливістю усунути порушення, по 9 закупівлям було внесено зміни до тендерної документації. Крім того 4 замовника самостійно внесли зміни до ТД в закупівлі після звернення до них.
Також після розгляду справи колегією Антимонопольного комітету щодо змови учасників торгів в Козелецькому районі при закупівлях харчування для шкіл та садочків було встановлено порушення законодавства та накладено на винних осіб адміністративний штраф.
Тож, проведення громадського моніторингу є однією з можливостей впливу на дотримання розпорядниками бюджетних коштів законодавства при проведенні публічних закупівель та можливостей зробити цей процес більш прозорим та ефективним.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.