Розповсюдження збудника туляремії в Чернігівської області
Туляремія - це гостра інфекційна хвороба тварин і людини. Патогенні мікроорганізми перш за все вражають лімфатичну систему, шкіру та селезінку.

Збудник хвороби - туляремійна паличка (Francisella tularensis). Основним джерелом зараження людини є гризуни - полівки звичайні, водяні щури, хатні миші, зайці, хом'яки, ондатри та інші. Також можуть заражатись сільськогосподарські тварини - вівці, корови, коні, свині. У навколишнє середовище збудник виділяється з організму хворих гризунів із фекаліями та сечею.
Людина може заразитись збудником туляремії під час контакту із хворою твариною; під час купання у забруднених бактеріями водоймах та при вживанні сирої води із джерела; при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленого м'яса зайців, кролів; при укусах кровососними ектопаразитами (кліщі, комарі, ґедзі), які переносять збудник туляремії від хворих тварин до людини. Існує сезонність захворювання, що припадає на весняний та осінній періоди.
В Чернігівській області виділення культур туляремії починалось ще у воєнні роки, щорічно від мишоподібних гризунів, кліщів, з води рік та озер. В післявоєнні роки в області неодноразово відмічались епідемічні спалахи туляремії, при яких реєструвались десятки і сотні хворих виразково-бубонної і бубонної форм. За останні двадцять років спостереження, захворюваність в області на туляремію має спорадичний характер. Так у 1999 році було зареєстровано 5 випадків захворювання, а в 2005 році - один. З 2006-2018 рік в області не зареєстровано жодного випадку захворювання.
Щоб виявити збудника у природі та не допустити його розповсюдження, щорічно, в лабораторії особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України»», проводяться дослідження матеріалу із об'єктів навколишнього середовища. З 1999-2018 рік було виділено 117 культур Francisella tularensis. Культури виділялись з води озер, із скирти соломи, від мишоподібних гризунів та іксодових кліщів.
При дослідженні гризунів та кліщів в організмі також виявлялись антитіла та антигени до даного збудника, що свідчить про циркуляцію туляремійного збудника в навколишньому середовищі.
Туляремія відноситься до інфекцій, які керуються засобами імунної профілактики. Основним ефективним методом боротьби із захворюваністю на туляремію є вакцинація населення живою ослабленою туляремійною вакциною, перш за все людей із групи ризику (мисливці, кухарі, рибалки, ветеринари, сільськогосподарські робітники). З 2013 року вакцинація населення, нажаль, не проводиться із-за відсутності зареєстрованої вакцини в Україні, тому, профілактика захворювання зводиться до боротьби з гризунами, комахами та використанню індивідуальних засобів захисту.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).