Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 19 квітня, 16:08:46

Пам’яті Героїв Крут: подвиг без строку давності

29.01.2019   15:38

Сто один рік тому відбулась подія, яка стала символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Добровольці віддали своє життя, аби захистити Київ від наступу більшовиків.

Сьогодні, у день роковин, на території Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут» зібралися вшанувати героїв першої російсько-української війни 1917-1918 років сивочолі ветерани, школярі та студенти, курсанти і ліцеїсти, учасники вже сучасної російсько-української війни, матері загиблих воїнів в АТО, військовослужбовці Збройних сил України, Національної гвардії, делегації з різних міст, районів, областей, представники політичних партій, народні депутати.

Вклонилися подвигу, що не має строку давності, й заступник голови Чернігівської ОДА Наталія Романова, творець Меморіального комплексу «Пам’яті героїв Крут» Анатолій Гайдамака, голова Українського інституту національної пам'яті, кандидат історичних наук Володимир В'ятрович.

— Найбільшу шану подвигу героїв ми можемо висловити лише через свою єдність.
Не треба бути великим вченим, щоб побачити чіткі історичні паралелі між тодішніми подіями і сьогоденням. Як тільки Україна обернулася у бік європейського розвитку, наш північний сусід за допомогою всіх можливих засобів забажав зупинити ці кроки.
На жаль, і серед нинішніх захисників України є ті, хто повторив подвиг Героїв Крут — ступив у безсмертя прямо зі студентської лави. Нині 180 синів Чернігівщини вже схилили голови, боронячи сучасну Україну від агресора.
Ми низько вклоняємось їх подвигу і пишаємось ними. Вічна їм пам’ять.
Переконана, докладені зусилля і непоправні втрати не були марними. Наша держава відстоїть і збереже свою цілісність і незалежність. Запорукою цьому — зміцніла Українська Армія, автокефальна Українська Православна Церква, а головне — наша з вами єдність і непохитна віра у щасливе, мирне, вільне і заможне майбутнє України, — наголосила Наталія Романова.

Заступник голови облдержадміністрації вручила державні відзнаки сучасним Героям з Чернігівщини, які полягли на сході країни, захищаючи її незалежність і наше з вами мирне життя.

Відзнакою Президента України «За участь в антитерористичній операції» нагороджено (посмертно):
Солдата Лебедєва Андрія Володимировича (нагороду отримала мати загиблого Героя – Лебедєва Людмила Анатоліївна);
Солдата Близнюка Володимира Володимировича (нагороду отримала мати загиблого Героя – Белеванцева Олена Володимирівна);
Рядового міліції Іщенка Андрія Васильовича (нагороду отримала мати загиблого Героя – Іщенко Валентина Яківна);
Старшого солдата Смирнова Павла Юрійовича (нагороду отримав батько загиблого Героя – Смирнов Юрій Олексійович).

На важливості правильної інтерпретації подій понад сторічного терміну акцентував Володимир В'ятрович.

— Пам’ять про Крути повернулася в Україну із відновленням її незалежності в 1991. Але тоді і протягом наступних двох десятиліть цей бій згадували як трагедію чи навіть поразку. Оборонці станції загинули, більшовики продовжили свій наступ на Київ. Ось що говорили про Крути. Для більшої драматизації суттєво завищувалася кількість українських втрат, понижувався їхній вік. Відтак згадування цієї події перетворилося в плач і розпач від чергової поразки, — зауважує науковець. — Такий підхід далекий не лише від об‘єктивної історичної оцінки того що сталося під станцією Крути 29 січня 1918 року, але й від справжнього вшанування пам‘яті учасників цих подій. Важко здобуту ціною вояцьких життів перемогу знецінюють називаючи поразкою.
Загибель у бою близько сотні українських вояків це трагедія. Але втричі більша кількість ворожих втрат заперечує тезу про поразку. Особливо якщо врахувати, що співвідношення сил учасників бою майже 1 до 10 не на користь українців. Більшовики зуміли продовжити свій наступ на Київ лише через чотири дні. Для проголошеної лише кілька днів тому незалежної Української Народної Республіки це були визначальні чотири дні, які дозволили їй отримати міжнародне визнання та військову допомогу. Незабаром після цього більшовиків вигнано далі на схід.

Зібранню представили тематичну літературно-мистецьку композицію. Також усі охочі могли ознайомитися з експозицією “Блокпост пам'яті”.

Заупокійну літію відправив Архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Православної церкви України Євстратій.


Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини