Лікарі наголошують: ефективність лікування залежить від вчасного виявлення хвороби
Про реалізацію заходів щодо протидії ко-інфекції ТБ/ВІЛ у Чернігівській області говорили 5 вересня представники медичної сфери.

Організатори круглого столу – обласний протитуберкульозний диспансер та Управління охорони здоров’я облдержадміністрації. Засідання провів головний лікар тубдиспансеру Микола Дейкун.
Участь у заході взяла представниця міжнародної організації РATH Олена Павленко, головні лікарі центрів первинної медико-соціальної допомоги, районні/міські фтизіатри, інфекціоністи, лікарі Обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, на сьогодні захворюваність на туберкульоз в Україні у 10 разів вища, аніж у сусідніх Європейських країнах. При цьому близько 20% випадків захворювання залишаються невиявленими. Україна займає друге місце в європейському регіоні за поширеністю стійких форм хвороби, поступаючись лише Білорусі. Захворюваність на поєднану інфекцію туберкульоз/ВІЛ має стійку тенденцію до збільшення впродовж 10 останніх років.
Епідемічна ситуація на Чернігівщині із захворюваності на туберкульоз також залишається напруженою. У 2017 році зареєстровано 602 нові випадки хвороби, за 6 місяців поточного року – 303.
Зібрання обговорило особливості протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДУ. Зокрема мова йшла про проект Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню та стратегію протидії ВІЛ 90-90-90 до 2020 року, завдяки реалізації якої очікується зменшення чисельності хворих на вірус імунодефіциту людини.
Основний акцент працівників медичних закладів – на попередженні ко-інфекції, що наразі має високий темп розповсюдження.
Тож Олена Павленко надала рекомендації щодо покращення якості ведення випадків з ко-інфекцією туберкульоз/ВІЛ.
– Головною умовою у боротьбі з хворобами ТБ/ВІЛ є налагодження взаємодії лікарів-фтизіатрів та лікарів-інфекціоністів з фахівцями центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги. Така співпраця допоможе хворому на ТБ/ВІЛ отримувати повний спектр послуг, не виїжджаючи зі свого населеного пункту, – зауважила заступник головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Ніна Товчига.
Можливості усунення прогалин та покращення якості надання послуг у сфері протидії ТБ/ВІЛ розглянули під час роботи у групах.
Фахівці медичної сфери радять не боятися проходити тестування на ВІЛ та консультуватися з лікарями. В області забезпечений широкий доступ населення до безоплатного тестування на ВІЛ-інфекцію. Послуги можна отримати в кабінетах «Довіра», стаціонарних відділеннях ЦРЛ та амбулаторіях сімейної медицини центрів первинної медико-соціальної допомоги.
На Чернігівщині створені необхідні умови для надання спеціалізованої медичної допомоги, забезпечений доступ ВІЛ-інфікованих до проведення антиретровірусної терапії, лікування та профілактики опортуністичних інфекцій. Крім того, забезпечується соціальний та психологічний супровід ВІЛ-інфікованих. Здійснювати супровід хворих допомагає обласне відділення Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД.
Медичні працівники закликають громадян звертатися за допомогою, адже чим раніше буде виявлена хвороба, тим ефективнішим буде лікування.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).