Чернігівська ливнівка після аномальної зливи пропустила воду з вулиць за 3 години
Мало хто знає, що міська система відведення дощових і талих вод (вона ж «зливова каналізація» або «ливнівка») охоплює всього 20% площі Чернігова. На решті території вода стікає вниз по природніх і спеціально влаштованих при будівництві схилах.

Сумарна довжина підземних труб чернігівської ливнівки – всього 63 км, а тільки доріг у місті – 365 км. Глибина закладання цих труб – від 2 до 5 метрів. І, до речі, саме у зливовій каналізації прокладаються труби найбільшого діаметру в порівнянні з іншими мережами.
Окрім того, ливнівка в основній частині міста, крім Масанів, будувалася мінімум 30 років тому, коли скрізь було набагато більше відкритого ґрунту ніж зараз. А земля все-таки вбирала воду і потреба у водовідведенні була меншою.
Разом з тим, у Чернігові одне з комунальних підприємств – АТП 2528 – постійно слідкує за станом цієї мережі. На регулярній основі здійснюються профілактичні огляди і розчистка стоків, решіток після дощу та у випадку виявлення засмічень. За даними цього підприємства, тільки нещодавно було проведене, зокрема, гідрологічне очищення колекторів по вул. 1 Травня, вул. Шевченка – Грінченка, вул. Любецькій.
І варто звернути увагу на факт, який говорить про справність ливнівки. Дощова стихія вранці 30 червня залила місто аномальною кількістю води. За даними гідрометцентру, на 7 ранку її випало 72 мм, місячна норма. А вже буквально через кілька годин вона з доріг міста зійшла, тобто ливнівка її пропустила (за даними працівників ЖКГ, на 10 ранку у воді була вже тільки вулиця Захисників України). При проблемах з пропуском води картина була би геть іншою.
Мабуть, система водовідведення могла би впоратися ще швидше, аби не погана звичка деяких чернігівців кидати сміття в стічні канави і взагалі будь-де. Велика вода зносить викинутий непотріб, який забиває ливнівки, звідусіль. І це одна з багатьох причин, які посилили руйнівні наслідки стихії.
Разом з тим, шкода, яку принесла ця злива, ще раз загострила питання про те, що міську систему відведення дощових і талих вод треба реконструювати. Правда, не тільки її, а й усі інші міські мережі життєзабезпечення, адже поривів на них стає все більше і більше.
На необхідності думати, говорити і, зрештою, розпочинати реконструкцію міської мережі відведення дощових і талих вод Чернігівський міський голова публічно наголошує постійно і вже давно. Разом з тим, треба розуміти й те, що це коштує дуже дорого, десятки й десятки мільйонів гривень. Вільних коштів у таких обсягах місто не має. Тобто мова може йти, в першу чергу, про перерозподіл у бюджетних витратах, про економію на інших потребах міста.
Також потребує відкритості й обговорення фахівцями питання про те, яка саме ливнівка потрібна Чернігову в принципі. Чи повинна вона одразу вбирати в себе будь-яку кількість опадів, чи за якийсь час? Якщо одразу – то це, вочевидь, і дорожче, і небезпечніше в разі провалів, і складніше інженерно. Але якщо йти на компроміси – то на які? І взагалі, які в цих питаннях є напрацювання в світі?
Питань – багато. Безперечно, що досягнення спільних рішень у відповідях на них вимагають і громадського діалогу, і праці, і часу. Але інші шляхи до вирішення проблеми в масштабах міста не ведуть.
Прес-служба Чернігівської міської ради
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).