Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 21 вересня, 13:20:01

В Чернігівській області на медичному обліку перебуває 2471 ВІЛ-інфікованих та 311 хворих на СНІД

16.05.2012   10:24

15 травня відбулося чергове засідання прес-клубу “Ділове слово”, під час якого були порушені актуальні питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Ніна Товчига, заступник головного лікаря обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, розповіла представникам ЗМІ про Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу, започаткований групою активістів у 1983 році і підтриманий на офіційному рівні Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Відтоді він відзначається кожну третю неділю травня. Метою цього заходу є інформування населення про проблему ВІЛ/СНІДу, профілактику цього захворювання, а також привернення уваги влади до соціального захисту ВІЛ-інфікованих.

Ніна Товчига підкреслила, що зараз спостерігається пандемія ВІЛ/СНІДу світового масштабу. За весь час спостережень вона забрала життя близько 25 млн. людей на планеті, з них близько 25 тис. – в Україні.

Представниця СНІД-центру перерахувала можливі шляхи зараження ВІЛ-інфекцією: статевий (при незахищеному статевому контакті), парентеральний (при користуванні одним шприцем та голкою серед споживачів ін’єкційних наркотиків) та передача від інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів, у разі годування груддю). Вона особливо наголосила на поведінковому аспекті цього захворювання, адже, на відміну від інших небезпечних хвороб, зараження ВІЛ можна порівняно легко уникнути, відповідально ставлячись до статевих відносин, використовуючи презервативи, не вживаючи наркотики або ж, принаймні, використовуючи стерильні шприци.

Як зауважила Ніна Товчига, на відміну від раннього етапу розвитку епідемії ВІЛ/СНІДу, коли вірус розповсюджувався переважно парентеральним шляхом у середовищі ін’єкційних наркоманів, зараз домінує статевий шлях зараження. Тим не менше, епідемія поки що залишається концентрованою і переважно зосереджена серед споживачів ін’єкційних наркотиків, працівниць комерційного сексу та осіб, що мають безладні статеві контакти.

У даний час спостерігаються також зміни як в територіальному ареалі розповсюдження ВІЛ-інфекції, так і у віковому складі інфікованих. Зокрема, у Чернігівській області станом на 1 квітня ц.р. під медичним наглядом в області перебувало 2471 ВІЛ-інфікованих та 311 хворих на СНІД. Епідемія концентрується у містах – 63% нових випадків ВІЛ-інфекції у 2011 році було зареєстровано саме серед міського населення області, однак в той же час частка нових випадків ВІЛ-інфекції серед сільського населення з кожним роком збільшується. Серед ВІЛ-інфікованих, взятих під медичний нагляд у 2012 році, чоловіки становлять 57%, жінки – 43%, Переважний шлях інфікування у жінок статевий – 93%. Шляхом парентерального введення наркотичних речовин інфікувалось 7% жінок. Серед чоловіків 57% інфікувалось шляхом введення наркотичних речовин, 43% – статевим шляхом.

Найбільша кількість випадків ВІЛ-інфекції в Чернігівській області в 2012 р. зареєстрована у віці 30–39 років – 58 осіб (51%), та 25–29 років – 25 осіб (22%).
Завдяки впровадженню комплексу профілактичних медичних заходів, як підкреслила Ніна Товчига, вдалося знизити ризик передачі ВІЛ від ВІЛ-інфікованої матері до дитини до 4,9% (тобто, зі 100 народжених від ВІЛ-інфікованих матерів дітей, позитивний статус підтверджується лише у 5 дітей). Протягом останніх років вирішено питання забезпечення дітей до року сухими молочними сумішами на 100% за рахунок коштів обласного бюджету.

Також, попри те, що СНІД – невиліковна хвороба, застосування антиретровірусної терапії дозволяє значно підвищити якість та продовжити тривалість життя ВІЛ-інфікованих. Доступність такої терапії для всіх, хто її потребує, гарантує держава.
Ніна Товчига також детально розповіла про роботу обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом. У складі центру функціонують амбулаторно-поліклінічне відділення, лабораторія діагностики ВІЛ-інфекції, кабінет “Довіра” та інші підрозділи. Прийом ведеться за 8 спеціальностями: терапія, фтизіатрія, наркологія, дерматовенерологія, педіатрія, інфекційні хвороби, інфекційні хвороби дитячі, акушерство та гінекологія.
В області забезпечений широкий доступ населення до безоплатного тестування на ВІЛ-інфекцію. Здати кров для обстеження на ВІЛ можна у будь-якому медичному закладі області.

Протягом 2011 року проконсультовано та охоплено тестуванням на ВІЛ 112,5 тис. осіб, що становить 10,3% населення області. За 1 квартал 2012 року проконсультовано та охоплено тестуванням на ВІЛ-інфекцію понад 31 тис. осіб. За цим показником Чернігівська область займає одну з кращих позицій в Україні.

Наголос у роботі загальнолікарняної мережі з дотестового консультування поставлений на роботу з групами ризику. Протягом 2011 року в області на ВІЛ обстежено 15,4 тис. осіб з груп ризику, що становить 14% від загальної кількості обстежень. Протягом 1 кварталу 2012 року обстежено понад 3871 осіб з груп ризику, що становить 12,3% від загальної кількості обстежень.

На сучасному етапі визнано два основні напрямки розв’язання проблеми ВІЛ/СНІДу: запобігання інфікуванню ВІЛ (профілактика) і підтримка людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом.

Досягти успіху і запобігти новим випадкам інфікування можна лише поєднавши зусилля працівників: педагогічних, медичних, правових, соціальних та інших закладів і установ, конфесійних і громадських організацій за умови спільної координованої праці.

Останні новини Чернігівщини

Кордон за тиждень. Офіційно

Кордон за тиждень. Офіційно 10:50

Протягом тижня обстановка на державному кордоні України в межах Чернігівщини залишалася стабільною та контрольованою.

Чернігів: стартувало голосування за проєкти Бюджету участі

Чернігів: стартувало голосування за проєкти Бюджету участі 10:36

Чернігівці мають можливість обрати найкращі, на їх думку, 3 великих та 3 малих проєкти і віддати за них свій голос.

Пройшов Чемпіонат України з кікбоксингу

Пройшов Чемпіонат України з кікбоксингу "ІСКА" 10:16

З 17 по 20 вересня у Чернігові проходить Чемпіонат України з кікбоксингу «ІСКА» серед дорослих, юніорів, юнаків старшого та молодшого віку і дітей старшого віку.

"Велике прибирання" на Чернігівщині: Богдан Боруховський прибирав берег р. Стрижень 10:10

Перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Богдан Боруховський спільно із Юрієм Болоховцем та Шустом долучився до проведення Міжнародного дня чистих берегів на Чернігівщині.

Чернігівським рибоохоронним патрулем викрито браконьєрів із червонокнижною рибою

Чернігівським рибоохоронним патрулем викрито браконьєрів із червонокнижною рибою 09:58

20 вересня Чернігівським рибоохоронним патрулем в ході проведення рибоохоронного рейду на водоймах Менського району викрито грубе порушення Правил рибальства.