Представники Латвії та Польщі розповіли про виклики для дрібних сільгоспвиробників в країнах ЄС
Міжнародна веб-конференція «Соціально-економічні аспекти Угоди про асоціацію з ЄС» за участі експертів з Латвії та Польщі пройшла в Чернігові на базі Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів.

Участь взяли дрібні сільгоспвиробники, фермери, власники домогосподарств, представники громадських організацій та фермерських асоціацій, представники органів державної влади та місцевого самоврядування Чернігова, Миколаєва, Черкас, Старобільська, Івано-Франківська. Захід відвідав і директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Володимир Хоботня.
Насамперед на прикладі Латвії учасники заходу мали нагоду дізнатися як розвиваються господарства дрібних сільгоспвиробників у країнах ЄС та які преференції вони отримують.
Голова правління Латвійського центру сільських консультацій та освіти Мартіньш Цімерманіс розповів присутнім про шлях Латвії до членства в ЄС, одночасний процес перебудови сільського господарства та його нинішній розвиток. Пан Матіаш наголосив, що кожен гектар землі чи лісу в Латвії використовується для створення додаткової вартості з огляду на гостру нестачу в країні територій сільськогосподарського призначення. Велика підтримка йде на розробку наукових досліджень та інновацій, які мають практичне впровадження у сільському господарстві. Причому нові технології підбираються з точки зору рентабельності їх впровадження. Значна увага приділяється також наданню консультативної допомоги та підвищенню освітнього рівня самих фермерів. Ще однією важливою проблемою Латвії є міграція сільської молоді до міст. Тому створення робочих нових місць та можливостей перекваліфікації є ще однією складовою підтримки розвитку села з боку держави.
Також експерт відзначив, що в Латвії постійно намагаються знайти баланс між інтересами великих корпорацій та малих сільгоспвиробників. Кооперативний рух для останніх є запорукою розвитку та оновлення господарств та збуту власної продукції. Кооперативи, як правило, мають для цього мережу своїх магазинів. Пріоритет надається екологічно чистій продукції. Все це підпорядковано одній великій меті – створення ефективного бізнесу, який постійно розвивається. Головне, що побажав пан Цімерманіс українцям, не продавати землі сільгосппризначення, бо у Латвії це призвело до підвищення цін на землю через спекуляції приватних власників.
Ігор Любашенко, викладач Університету соціальних і гуманітарних наук (Варшава, Польща) ще раз звернув увагу на можливості Угоди про Асоціацію з ЄС для аграрного сектору України. «Перш за все, це доступ до ринку в майже 500 млн. споживачів, але Україна має за найближчі 7 років привести свою продукцію у відповідність до європейських стандартів».
Голова громадської організації «Центр сприяння розвитку громад» Римма Олексенко наголосила на необхідності налагодження систематичної консультативної допомоги малим фермерам та наближення до них науки та технологій, які повинні мати прикладний характер. В середовищі малих сільгоспвиробників необхідно подолати недовіру, стимулювати кооперацію та розвиток екологічно чистого виробництва.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.