Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 31 травня, 23:39:34

Чи є в Чернігові четверта влада?

16.05.2016   07:40Агенцiя

До четвертої влади чернігівським ЗМІ ще далеко, однак коли мова йде про резонансні питання, влада реагує на публікації в ЗМІ. До такого висновку дійшли самі журналісти під час круглого столу, що відбувся 12 травня в Громадському прес-центрі «Ініціатива».

Редакторами місцевих ЗМІ були згадані як загальні тенденції так і конкретні випадки впливу журналістів на рішення,  які приймаються. .

Наприклад, в питанні захисту зелених зон міста, таких як «Ялівщина» і «Кордівка»,  ЗМІ відіграють дуже важливу роль. Після оприлюднення списків депутатів Чернігівської міської ради 6 скликання, які в квітні 2014 року голосували  за рішення  передати  в оренду 3 гектари землі в урочище «Ялівщина», депутати міської ради вже нового скликання більш  обережно підходять до питань, пов’язаних із земельними ділянками.

Публікації в ЗМІ також мають властивість  впливати і на кадрову політику в органах влади і місцевого самоврядування. Можливо,  і існували інші причини за яких у свій час  Веніамін Лєбєдєв, Олександр Дорошок і Дмитро Лавренюк не увійшли до складу Чернігівського міськвиконкому, але перед тим, як їх кандидатури знімались, в ЗМІ розміщувались публікації щодо сумнівних зв’язків цих осіб і їх причетності до певних скандальних питань. Але це не завадило призначенню Дмитра Лавренюка начальником КП «ЧТУ», а публікації щодо сумського «досвіду» роботи Ярослава Куца не завадили його призначенню начальником Управління ЖКГ м. Чернігова.

 Ще один випадок впливу публікації в ЗМІ  стався напередодні свята Водохрещі, коли КП «Чернігівводоканал» відмовився від традиційного освячення води на насосній станції підприємства священнослужителем УПЦ МП після нищівної критики такого заходу з боку громадськості.

Однак ці випадки в цілому лише підкреслюють загальну тенденцію.

Політичний оглядач Юрій Паперний цілком логічно  зауважив, що ЗМІ  можуть бути незалежними лише тоді, коли мають гроші від реклами.

«Давайте подивимося на всі ЗМІ і на їх рекламні площі і ми побачимо, що дуже мало ЗМІ на Чернігівщині, які можуть сказати, що вони існують за рахунок реклами. Відтак,  вплив ЗМІ на владу дуже і дуже слабкий, а ось використання ЗМІ, коли там «вкинути» щось проти когось а потім виконувати різні ходи, це є.», -  відзначив  Паперний.

Підтримує думку колеги і редактор газети «Світ–інфо» Петро Антоненко:  «Про яку четверту владу можна говорити, коли основний масив по тиражам і по передплаті преси належить самим же органам влади?»  

Шеф-редактор сайту «Свобода.ФМ» Олег Головатенко  зауважив, що ефективність роботи ЗМІ набагато збільшується коли вона знаходить підтримку  і продовження з боку активної громадськості: «У нас є один приклад впливу публікацій. Зокрема, відома історія з Тойотою Соколова. Коли ми написали матеріал, який потім вже став базою для сюжету СТБ та розслідування «ДемАльянсу». Це той приклад, коли ЗМІ має не саме діяти. Якщо ми працюємо разом із громадськими організаціями і активістами, то ось такі у нас гарні приклади і виходять.»

Політичний експерт Сергій Соломаха відзначив, що на процеси треба дивитися комплексно:  «Все що відбувається у четвертій владі, то є наслідок роботи першої другої і третьої влади. Це пряме відображення. І якщо немає нормальних політичних партій та політичної конкуренції ні на місцевому рівні ні на загальноукраїнському, то що тоді можна чекати від четвертої влади.»

Журналіст  телеканалу «Дитинець» Євгенія Анцибор вважє, що за останній час позиції ЗМІ та загалом громадянського суспільства в Чернігові посилилися:  «Є в місті досить багато позитивних аспектів, яких вдалося домогтися, бо громадяни стали активними, бо громадські організації почали чути.» 

 Редактор сайт «Події і коментарі» Павло Пущенко поділився своїм баченням «історії успіху» резонансних тем в Чернігові:   «З’являється публікація кількох наших відомих блогерів у соціальних мережах. Вони там щось «нарили», по судових реєстрах, або по кадастрових картах.   Потім цю тему підхоплюють інтернет-ЗМІ, бо вони реагують швидше через свою мобільність. І коли точка кипіння досягає якогось рівня, то засоби масової інформації, які там є залежні більшою чи меншою мірою, вони мають реагувати на це.»

Відзначимо, що у багатьох держслужбовців, у посадових осіб місцевого самоврядування є персональні сторінки в соціальних мережах, що дає їм можливість самостійно відслідковувати резонансні публікації, оперативно реагувати на них або робити відповідні висновки за їх результатами. Найбільш жваві обговорення і дискусії щодо загальноміських питань відбуваються під певними публікаціями на сторінках Чернігівського міського голови Владислава Атрошенко, його заступників Олександра Ломако і Ольги Хоніч, а також секретаря Чернігівської міської ради Віктора Бистрова,   Також реагує на коментарі під своїми дописами начальник обласного управління національної поліції Едуард Альохін.

Тож, не дивлячись на те, що інколи представники влади не реагують належним чином на публікації в місцевих засобах масової інформації, все ж таки можна погодитися, що місцеві ЗМІ, а також журналісти окремих місцевих видань своїми публікаціями змушують владу рахуватися з думкою громадськості, реагувати на ті чи інші висвітлені в публікаціях порушення і недоліки, приймати виважені і законні рішення.

Останні новини Чернігівщини

Національний мультипредметний тест-2023: на Чернігівщині 6776 зареєстрованих учасників 12:31

З 5 по 23 червня в Україні триватиме основна сесія національного мультипредметного тесту (НМТ). Детальну інформацію про час і місце його проходження учасники вже отримали у власних електронних кабінетах, створених під час реєстрації на тест.

На Чернігівщині позаштатні групи продовжують навчати громадян правилам безпеки

На Чернігівщині позаштатні групи продовжують навчати громадян правилам безпеки 12:26

Фахівці позаштатної групи Новгород-Сіверського районного відділу ГУ ДСНС України у Чернігівській області провели навчання з мінної безпеки для працівників одного з приватного підприємства у м. Семенівка.

Облаштування світлофорного об’єкта, велодоріжок, автостоянки на прибудинковій території обговорила комісія з питань безпеки та організації дорожнього руху в Чернігові 12:16

Постійно діюча комісія з питань безпеки та організації дорожнього руху в Чернігові на черговому засіданні, яке відбулося 29 травня, розглянула дев'ять питань порядку денного. Більшість з них були підтримані, але з деякими рекомендаціями.

Чернігівські поліцейські повідомили про підозру молодику у пограбуванні пенсіонерки 12:11

Оперативники Чернігівського райуправління поліції затримали 26-річного чоловіка за підозрою у шахрайських діях та пограбуванні 80-річної мешканки Чернігова.