Кому дістанеться відрізана "скибка"?
На Чернігівщині є легенда про брата і сестру — Дніпро і Десну, котрі колись давно домовилися вранці бігти до моря. Дніпро прокинувся раніше і побіг, не чекаючи сонну Десну…
Така вона, найголовніша річка України, й понині — прудка і з норовом. От як вирішила біля селища Любеч Ріпкинського району, навпроти якого робить петлю, спрямити свій шлях, то це і вчинила.
Звісно, всі бачили, що діється з річкою, але, як це у нас нерідко буває, доки грім не гримнув... Та чим більше минало часу, тим більшою ставала халепа. Поступово, з року в рік, Дніпро розмивав перемичку кількох місцевих озер, а потім таки прорвався і змінив русло. Аж коли до паїв та сіножатей на новоутвореному острові стало можливим добратися лише на човні, всі навколо почали не просто нарікати, а пробі кричати на повен голос. І не без підстав. Адже на другому березі — Білорусь, яку розмежовує з Україною середина Дніпра. Де річка — там і міждержавний кордон. І відрізана «скибка» площею в 660 гектарів землі місцевої території може відійти до сусідів.
Отоді вже почали вживати заходів. Приборкати місцями дуже бурхливу річку непросто. Слід було ліквідувати розмив і укріпити береги.
Наша газета розповідала про роботи, які покращили ситуацію. Розпочалися вони у 2009 році, коли Кабінет Міністрів виділив на цю справу понад 11 мільйонів гривень, а Деснянським басейновим управлінням водних ресурсів було розроблено робочий проект укріплення лівого берега Дніпра.
Справу ускладнювало те, що вода у Дніпрі восени і навесні стоїть дуже високо. Для активних робіт лишалися тільки літні місяці. Та все ж було здійснено першу, а у 2011 році розпочато і другу чергу невідкладних берегоукріплювальних робіт. Залізобетонні балки, каміння і пісок повинні були зупинити агресивну дію хвиль. Та зробленого виявилося замало.
Річ у тім, що протягом двох наступних років не було фінансування, а значить і робіт. А вода тим часом не припиняла свою руйнівну дію, вимиваючи з-під старанно викладеного каміння пісок і «з’їдаючи» берегову смугу.
Що ми маємо на сьогодні? Практично ту ж саму ситуацію, котра була на самому початку. Дніпро активно підтверджує прислів’я, що апетит приходить під час трапези. Слід негайно закінчити другу чергу берегоукріплення і перейти до третьої. Та ця справа стане можливою лише за умови включення до державної програми.
Є ще один нюанс цієї проблеми. Кажучи мовою медиків, будь-яке захворювання слід починати лікувати з ліквідації його причини. А в історії з норовливим Дніпром поки що всі намагаються прибрати симптоми.
«Близько двох десятків років фарватер Дніпра не підтримувався в належному стані, от вода й почала рухатися в бік України», — зауважив заступник начальника Деснянського БУВР Вадим Потапенко.
Чистити русла річок — значить робити їх глибокими і спокійними. А ще придатними до курсування такого дешевого виду перевезень, як баржі. Та поки дійде справа до справжнього лікування річок, вони нароблять немало збитків.
http://ukurier.gov.ua/uk/news/komu-distanetsya-vidrizana-skibka/
Останні новини Чернігівщини
Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42
Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.
Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08
8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.
Виробники переробної промисловості можуть отримати до 16 млн грн гранту на відновлення після обстрілів у межах політики програми «Зроблено в Україні» 14:43
Кабінет Міністрів України на засіданні 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». В межах програми запроваджено новий напрям – гранти на відновлення виробничих потужностей для переробних підприємств, які постраждали від збройної агресії росії. Тепер вони можуть отримати до 16 млн грн на закупівлю, доставку та монтаж обладнання.