Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 12:03:58

Міліція застерігає громадян від Інтернет-шахраїв

27.11.2014   11:36

З кожним роком все більше українців користуються Інтернетом - спілкуються, читають новини, купують товари, розплачуються за послуги. Та не завжди користування всесвітньою мережею є безпечним.

Як розповів тимчасово виконуючий обов'язки начальника УМВС України в Чернігівській області підполковник міліції Вадим Філашкін, кримінальним законодавством передбачено ряд правопорушень, які відносяться до кіберзлочинності, серед них є і шахрайство, вчинене з використанням електронно-обчислюваної техніки.

Розповсюдженими кіберзлочинами є шахрайства в мережі Інтернет: недотримання умов купівлі товарів через мережу Інтернет, зокрема під час продажу товарів на Інтернет-аукціонах, дистанційне зняття коштів з банківських карток шляхом входження в довіру й витребування інформації по картковому рахунку, втручання в систему «Клієнт-банк».

Шахраї під приводом купівлі товару пропонують оплатити річ шляхом переказу грошей на рахунок банківської картки і зникають. Або телефонують і представляються працівниками відділення банку й пропонують потерпілим підключити різного роду послуги, необхідні для безпеки їхнього карткового рахунку. Для здійснення своєї злочинної діяльності шахраям потрібно мати лише мобільний номер та картковий рахунок.

Все ширшого розповсюдження набуває ситуація, пов'язана із заволодінням коштами громадян через незаконний електронний доступ до банківських рахунків.

У подібних випадках громадянам необхідно відразу звертатися у відповідну банківську установу для блокування рахунку та у правоохоронні органи - з метою запобігання вчиненню злочину.

Щоб не стати жертвою шахрайства в мережі Інтернет, скористайтеся наступними порадами:

- використовуйте тільки відомі Інтернет-магазини й Інтернет-аукціони, які мають певну репутацію та ті, якими користувалися ваші знайомі, родичі;

- користуйтесь тільки тими Інтернет-ресурсами, які використовують платіжні картки, а не електронні гаманці. Особу набагато важче ідентифікувати за розрахунковим рахунком платіжної картки, ніж за номером електронного гаманця;

- користуйтеся антивірусними засобами, фаєрволами (мережевими сканерами);

- не реагуйте на сумнівні поштові повідомлення;

- перевіряйте носії інформації на наявність шкідливого програмного забезпечення;

- не розголошуйте відомості, які використовуються для роботи системи «Клієнт-банк» (паролі, інформацію про клієнта).

Вадим Філашкін поінформував, що міліція продовжує активний наступ на шахраїв та щоденну роботу з профілактики цього ганебного явища. Незважаючи на потужну роз'яснювальну кампанію у ЗМІ, громадяни продовжують потрапляти на гачок зловмисників.

Нещодавно в ході супроводження кримінального провадження, відкритого за частиною 3 статті 190 Кримінального кодексу України (шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки), оперативники вирахували Інтернет-шахрая.

Житель Чернігова, зловживаючи довірою громадян, переконував їх «вигідно» вкласти гроші в Інтернет-комерцію. На кредитну картку кібершахрая довірливі громадяни переказували кошти зі свого електронного гаманця або через платіжні термінали «WebMoney», зловмисник обіцяв, що після фінансових операцій у віртуальному підприємстві вони отримають через деякий час назад свої гроші разом із солідними відсотками. Натомість чоловік просто переказував кошти довірливих громадян на рахунки однієї з букмекерських контор, де грав по-крупному.

Після отримання ухвали Апеляційного суду Чернігівської області був проведений санкціонований обшук у підозрюваного, вилучено комп'ютерну техніку, банківські картки, сім-картки мобільних телефонів, розписки, кредитні договори.

Наразі підозрюваному повідомлено про підозру по 81 кримінальному правопорушенню, справу направлено в суд. Згідно з чинним законодавством громадянину загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років.

Іншою жертвою аферистів стала 24-річна дівчина, яка розмістила в Інтернеті оголошення про продаж дитячої коляски. Через кілька днів їй зателефонував чоловік та запропонував купити коляску, але, мовляв, гроші він може перерахувати лише на вставлену в банкомат карточку. Вже біля банкомату чоловік попросив жінку ще й продиктувати йому номер банківської картки. В подальшому з картки довірливої жертви зникли усі гроші - майже 4 тисячі гривень.

Також до чергової частини звернулася чернігівка, яка через мережу Інтернет вирішила придбати породисте цуценя. Продавець знаходився в Миколаївській області, але в разі передоплати погодився доставити тваринку покупцю. Але як тільки жінка перерахувала кошти, з сайту оголошень зникло і цуценя, і продавець. А чернігівка своєї покупки так і не отримала.

Міліція закликає громадян ставитися до пропозицій Інтернет-комерції чи купівлі товарів через всесвітню мережу Інтернет більш відповідально. Перед тим, як переказувати кошти, перевіряти інформацію про особу чи підприємство, читати відгуки клієнтів, а в разі потреби - вимагати документального підтвердження законності цього бізнесу. Розраховуйтеся за товар тільки після його отримання. А в разі наявності інформації про шахраїв - телефонувати до чергової частини або на телефон довіри УМВС України в Чернігівській області (0462) 619-102.

Вже встановлена причетність підозрюваних до десятка шахрайств. Відносно молодиків відкрито кримінальне провадження за частиною 2 статті 190 Кримінального кодексу України (шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому) - карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Останні новини Чернігівщини

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.

Станція технічного обслуговування "GARAGE" у Чернігові 09:38

Завдяки програмі «Власна справа» урядового проєкту єРобота тисячі українців вже здійснили свої мрії про власний бізнес. Ми радіємо кожній новій підприємницькій ініціативі і пишаємося кожним грантером.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:23

Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій, а саме: 2 дорожньо-транспортні пригоди, 2 пожежі та 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення. Внаслідок цих подій 2 особи постраждали.

Рух автотранспорту по вулиці Любецькій планують відкрити у травні 09:11

Виконавчий комітет Чернігівської міської ради на засіданні 24 квітня погодив дозвіл на продовження перекриття вул. Любецької від Ріпкинської до Широкої до 31 травня 2024 року.