Суперечки про користь хрестів і пам'ятників уздовж доріг ведуться, напевно, з часів появи доріг
Причому з кожним роком дискусії стають все активніше. Одні вважають, що німі пам'ятники чужого горя служать додатковим нагадуванням водіям про необхідність дотримання правил дорожнього руху, прояви обережності на дорогах. Але є і інша думка - пам'ять повинна жити в серці, а не в металі або граніті на автодорогах.
Все частіше на автомобільних трасах вздовж узбіч можна побачити траурні квіти, вінки і навіть невеликі обеліски. Усе це - справа рук рідних і близьких тих, хто загинув в автомобільних аваріях. Як мовиться, смерть - горе не померлих, а що залишилися в живих. Ось живі у відчаї і прагнуть всіляко підтримати пам'ять про загиблих, якимсь чином, підсвідомо, полегшити свої страждання у зв'язку з втратою дорогих їм людей.
Думка мешканців Чернігівської області
Тут не все так однозначно. Ті, хто нічого не має проти такої "дорожньої" атрибутики, аргументують свою точку зору тим, що це - свого роду соціальна реклама проти перевищення швидкості і молодецтва на дорогах. Переважна ж більшість сходяться на думці: вінкам, хрестам, пам'ятникам і іншим похоронним атрибутам місце на спеціально відведених для цього місцях, тобто на кладовищах. Безумовно, точка зору рідних теж зрозуміла, але все-таки місце трагедії пам'ятається і без хреста. Рідні поминаються в серці, а не на місці загибелі. У дні, коли особливо важко на душі, можна сходити на могилу, постояти в тиші, поговорити з тим, хто так рано пішов із життя. Є ще варіант, чим можна, позначити місце загибелі рідної людини. Наприклад, можна посадити деревце або квіти. І тільки близькі знатимуть, що це означає.
Думка шляховиків
Автошляховики занепокоєні. На дорогах Чернігівської області, а втім, і не лише тут, подібні знаки скорботи зустрічаються досить часто. Але є місця, де, судячи з таких прикмет, аварії відбуваються з регулярністю, що лякає. Залишаючи все так, як є, недовго і до крайності дійти: наші заміські дороги сприйматимуться не інакше як "кладовищенські".
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області щорічно приділяє увагу цьому питанню. Річ у тому, що шляховики зобов'язані прибирати усе стороннє з узбіч доріг, будь то незаконно встановлений рекламний щит або ритуальна атрибутика. Але у проблеми, звичайно, є тонкість - далеко не кожен працівник ДП «Чернігівський облавтодор» підніме руку на пам'ятний знак. Тому шляховики і просять сім'ї загиблих самостійно прибрати усі вінки, пам’ятники або усипальні з узбіч. Тобто закликають до того, щоб родичі загиблих прийняли добровільне рішення. Оскільки рано чи пізно усе стороннє, що знаходиться на полосі відводу автодоріг ліквідують.
«Причин для того, щоб прибирати такі пам'ятники, декілька - технічне порушення водовідтоку, особливі складнощі виникають у зимовий період при прибиранні снігу. А головне, що це загроза життя водіїв. При аварійній ситуації машина з'їжджає в кювет, а якщо там бетонний пам'ятник? Крім того, згідно Закону України «Про автомобільні дороги» заборонено встановлювати в межах відведеної смуги об'єкти, які не є складовими автомобільних доріг, без узгодження з їх власниками».
На думку шляховиків, вінки і пам'ятники не лише заважають проводити роботи на автотрасах, але і відволікають учасників дорожнього руху.
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області звертається до мешканців області щодо необхідності прибирання ритуальної символіки та не встановлення її в подальшому.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.