Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 22:45:16

Будь свідомим виборцем

23.05.2014   08:44Агенцiя

Повідомляй про порушення правильно

Куди скаржитьсь?

Усі без виключення скарги, які стосуються виборчого процесу, підлягають розгляду відповідними виборчими комісіями або судом. Це — положення Закону України «Про вибори Президента України».

Згідно закону, контроль за додержанням законодавства про вибори здійснюють Центральна виборча комісія, окружні та дільничні виборчі комісії.

Рішення, дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій або їх членів оскаржуються до окружної виборчої комісії, а скарги щодо окружних виборчих комісій та членів такої комісії приймаються і розглядаються Центральною виборчою комісією.

Разом з тим, закон передбачає, що за рішенням про відновлення своїх виборчих прав виборець може звернутися й до суду. З метою оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії позовна заява має подаватись до адміністративного суду за місцезнаходженням виборчої комісії (зокрема, у м. Чернігові — до Чернігівського окружного адміністративного суду).

Залучення правоохоронних органів можливе через виборчу комісію

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про вибори Президента України», члени окружної та дільничної виборчих комісій мають право приймати документи, заяви і скарги. Прийнята скарга виборця або іншого суб’єкта про порушення виборчого законодавства підлягає розгляду на засіданні виборчої комісії. У разі, якщо йдеться про ознаки злочину чи іншого правопорушення, комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених обставин правоохоронними органами і це рішення разом зі скаргою направляє до одного з них.

Варто враховувати, що навіть охорону правопорядку працівники правоохоронних органів у день голосування та при підрахунку голосів можуть здійснювати лише поза межами приміщення для голосування. У разі виникнення фактів порушень правопорядку голова, заступник голови чи секретар комісії може їх викликати виключно для вчинення дій з відновлення правопорядку і на час, необхідний для таких дій (норма ч. 11 ст. 28 Закону «Про вибори Президента України»). Тому з приводу будь-яких порушень на дільниці громадянам варто звертатись не напряму в правоохоронні органи та прокуратуру, а до членів виборчих комісій або офіційних спостерігачів.

У загальному порядку — без звернення від виборчої комісії — правоохоронці в день виборів мають реагувати на повідомлення про скоєння за межами виборчих дільниць таких грубих порушень виборчого законодавства, за які передбачена кримінальна або адміністративна відповідальність.

Відповідальність передбачена за: …

Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність за перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у роботі виборчої комісії, фальсифікацію виборчих документів чи підсумків голосування, надання неправдивих відомостей до органів Державного реєстру виборців чи їх фальсифікації, голосування виборцем більше ніж один раз, незаконне знищення виборчої документації, порушення таємниці голосування та порядку фінансування виборчої кампанії (ст.ст. 157-159, 159-1 КК України).

Адміністративна відповідальність передбачена, наприклад, за недотримання передбаченого законом порядку ведення передвиборної агітації, порушення права громадянина на ознайомлення в установленому законом порядку зі списком виборців, тощо. Весь перелік підстав для такої відповідальності містять статтях 212-7 — 212-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Особи, винні в порушенні законодавства про вибори Президента України, притягуються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом.


Прес-служба прокуратури м. Чернігова

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.