Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 31 липня, 08:46:52

Петарди: іграшка чи зброя

10.12.2011   15:09Агенцiя

Незабаром – Новорічні та Різдвяні свята, про що нагадують нам численні ялинкові базари, яскраво прикрашені вітрини магазинів, настінні календарі, на яких залишилися лічені сторінки, і… вибухи петард.

Напередодні Новорічних свят піротехнічні засоби користуються підвищеним попитом. Утім, застосування їх далеко не завжди сприяє формуванню святкового настрою і часто призводить до жахливих наслідків. І причина цього не завжди полягає тільки у невмілому поводженні з ними.

Щоб петарда чи салютна установка не стали зброєю у ваших руках, ні в якому разі не можна їх купувати на ринку. Адже торгівля піротехнікою тут заборонена, тож якщо придбаний товар виявиться неякісним, важко буде знайти продавця, який його підсунув, і притягти до відповідальності.

Безпечніше для здоров’я купувати установки для салютів та феєрверків у магазинах, зокрема у спеціалізованих відділах. Однак і тут покупцеві треба знати кілька правил. Насамперед усі “вибухові” вироби повинні мати сертифікати. Обов’язково до них додається інструкція з використання державною мовою, в якій мають бути описані способи підготовки до запуску установки, її запуску та утилізації. На упаковці піротехнічного засобу має вказуватися дата виготовлення товару та термін його придатності.

Піротехнічні вироби (феєрверки, петарди) якщо й належать до іграшок, то вельми умовно, бо навряд чи можна назвати іграшкою річ, яка здатна призвести до опіків рук чи райдужної оболонки очей. Утім, для більшості з тих, хто сьогодні купує піротехнічні вироби, а це переважно молодь і підлітки віком від 14 до 16 років, ні якість піротехніки, ні її безпека особливого значення не мають. Основним критерієм тут виступає гучність того, що має вибухнути. Про “якість” піротехнічних виробів у яскраво забарвлених упаковках із численними ієрогліфами говорять їхні промовисті назви – “Прощавай, Америко” чи “Армагеддон”.

Якщо переважна більшість взуття на наших ринках – польського виробництва, шкірянок – турецького, то піротехніку нам щедро поставляє найбільш населена країна світу – Китай. Про те, наскільки якісні товари потрапляють до нас з-за кордону, свідчить статистика китайських правоохоронців: тільки впродовж одного року вони припинили діяльність більш як 237 тисяч підпільних заводів піротехнічних виробів, що виробляли неякісну продукцію. У прес-службі китайської поліції заявляють, що боротися з цим явищем надзвичайно важко, оскільки для створення більш-менш потужного виробництва для виготовлення піротехнічних виробів не потрібно великих капіталовкладень, а інструкції щодо його налаго­дження можна знайти, навіть в Інтернеті. Тому навряд чи хтось візьме на себе відповідальність твердити, яка частка цього неякісного і, головне, небезпечного краму потрапляє до базарних яток та торговельних полиць наших магазинів. Єдине, що не викликає сумнівів сьогодні, – те, що він до нас дійсно потрапляє. Про те, яку небезпеку для здоров’я становить маленька петарда, дуже багато говорять і пишуть щороку. І щороку лікарям доводиться рятувати життя кількох піротехніків-аматорів.

Норми та вимоги, яких повинні дотримуватись комерсанти при торгівлі піротехнічною продукцією:

По-перше для цього потрібно відповідне приміщення.

По-друге людина, яка продає піротехнічні засоби (феєрверки, петарди) повинна попередньо пройти спеціальне навчання по їх використанню та отримати свідоцтво, яке видається учбовими закладами МВС України, які мають затверджену програму підготовки, тематичний план та ліцензію на навчання спеціалістів з піротехніки.

По-третє необхідні дозволи санепідстанції, органів Державного пожежного нагляду та управління Держнагляду охорони праці.

Виходячи з усього сказаного, зрозуміло, що продаж піротехнічних засобів на ринках категорично заборонена, а згідно Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” на даний час здійснювати торгівлю піротехнічними виробами на території Чернігівської області мають право лише 20 приватних підприємців, які для цього мають спеціалізовані приміщення для торгівлі. В інших місцях реалізація піротехнічних виробів категорично заборонена.

Що ж стосується споживачів цього небезпечного товару, то згідно Тимчасових правил обігу в Україні побутових піротехнічних виробів затверджених наказом МВС України № 1649 – 2003 року (п. 8. – “Застосування побутових піротехнічних виробів” та п. 8.1 – “Застосування побутових піротехнічних виробів здійснюється споживачем відповідно до інструкції, розміщеній на виробі або споживчому пакуванні виробу”).

До користувачів піротехнічної продукції висунуто такі вимоги: “Забороняється застосування споживачем побутових піротехнічних виробів у заборонений, рішенням органів місцевого самоврядування час, за винятком днів святкування Нового року в ніч з 31 грудня на 1 січня”.

До порушників цих правил органами внутрішніх справ застосовується ст. 173 КУпАП України „Дрібне хуліганство”, яка тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, а в разі, якщо за обставинами справи, з урахуванням особи порушника, застосування цих заходів буде визнано недостатнім, – адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Заступник начальника – начальник міліції громадської безпеки УМВС України в Чернігівській області полковник міліції Едуард Гребенюк

Останні новини Чернігівщини

31 липня відзначається День безпородної собаки

31 липня відзначається День безпородної собаки 08:30

Вважається, що безпородні собаки мають краще, ніж у породистих собак, здоров'я. Ці липневі заходи у третьої декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

Чернігівський район: рятувальники витягли собаку, яка впала у закинутий колодязь

Чернігівський район: рятувальники витягли собаку, яка впала у закинутий колодязь 20:19

29 липня о 16:37 до оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС України у Чернігівській області надійшло повідомлення про те, що неподалік с. Количівка Іванівської територіальної громади Чернігівського району до недіючого каналізаційного колодязя, глибиною близько 3-х метрів, потрапила собака.

Тренінговий центр поліції Чернігівщини навчає колег з усієї країни за канадською системою

Тренінговий центр поліції Чернігівщини навчає колег з усієї країни за канадською системою 20:17

Тренінговий центр поліції Чернігівщини провів чергові навчальні збори для інструкторів з особистої безпеки та фахівців у галузі тактичної підготовки з 18 областей України.

Рішення про передачу лісів територіальним громадам у числі прийнятих сьогодні депутатами обласної ради

Рішення про передачу лісів територіальним громадам у числі прийнятих сьогодні депутатами обласної ради 20:11

30 липня відбулося засідання п'ятої сесії обласної ради восьмого скликання, яке провела голова обласної ради Олена Дмитренко разом із своїм першим заступником Ніною Лемеш та заступником Дмитром Блаушем.