Екологи закликають до збереження унікальної природи древнього Чернігова
Чернігів - мальовниче місто з багатою історією та неповторним природним потенціалом. Його переваги - це і розташування на березі Десни, і наявність перлини і "зелених легень" міста - лісового урочища "Ялівщина" та великої кількості інших природно-заповідних об'єктів. До речі, не дуже багато на теренах держави міст, які б мали свій міський ліс.

В результаті послідовної державної політики щодо збільшення природно-заповідного фонду (ПЗФ), Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області вважає за пріоритетний реалізацію цього напрямку в своїй діяльності. За останні 10 років площа ПЗФ області збільшилась майже у 2 рази (більше ніж на 150 тис.га).
Серед територій та об'єктів природно-заповідного фонду міста Чернігова можна назвати лісовий заказник "Ялівщина". В 2012 році органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, зусиллями громадськості вирішено збільшити природоохоронний статус урочища "Ялівщина" на регіональний ландшафтний парк.
Велика кількість у місті ботанічних пам'яток природи - багатовікові дуби та їх групи. Вік таких дерев від 200 до 400 років! Розташовані вони по вулицях міста - Толстого, Воїнів Інтернаціоналістів, Коцюбинського, Пушкіна, Шевченка, Куйбишева (територія обласної стоматполіклініки), в парках "Міський сад" та ім. Коцюбинського, в урочищах "Святе" та "Маліїв рів". Є старовинна ялинова алея з 23-х дерев віком понад 100 років, розташована по вул. Шевченка.
Гідрологічні пам'ятки природи Чернігова - старовинне мальовниче озеро Глушець на лівому березі р. Десни, площею 40 га та озеро Магістратське, оточене листяним лісопарком з віком насаджень понад 30 років.
Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва - "Болдина гора". Старовинний парк на високому гористому березі р. Десни, заснований на базі старовинних пралісів та древніх курганів IX та X століть. Серед деревних порід - дуб звичайний, сосна звичайна, клен гостролистий, клен польовий, ряд інтродуцентів (туя західна, кизильник).
"Міський сад", розташований по вул. Шевченка. Старовинний парк, який охоплює частину тераси та заплави р. Десна, з багатовіковими деревами та рядом декоративних насаджень. Парк був закладений у XVIII ст. на базі природного лісу. Серед видів, занесених до Червоної книги, можна зустріти коручку чемерниковидну та сальвінію плаваючу.
Заповідне урочище "Святе", площею 44 га. Старовинне мальовниче лісове урочище на краю борової тераси р. Десна зі старими ділянками сосни звичайної, дуба звичайного з видами різнотрав'я, є окремі багатовікові дерева. На піщаних ділянках формуються угруповання соснового лісу. Озеро "Святе" має визначне історичне значення як місце хрещення жителів м. Чернігова. І ще багато інших природно-заповідних об'єктів та територій міста.
На жаль, бувають випадки, що ми - жителі міста та його численні гості, дуже мало приділяємо уваги таким шанованим у всьому світі унікальним природним ландшафтам! Давайте загальними зусиллями поважати та зберігати унікальні дарунки навколишнього середовища для себе та прийдешніх поколінь.
Наталія Радченко
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.