Базова соціальна допомога: хто має право на виплату?
З 1 липня 2025 року в Україні реалізується експериментальний проєкт з надання нового виду соціальної допомоги для сімей з низькими доходами – базова соціальна допомога.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2025 року № 371 “Деякі питання реалізації експериментального проєкту щодо надання базової соціальної допомоги”, затверджено Порядок реалізації експериментального проєкту щодо надання базової соціальної допомоги.
Хто має право на виплату?
Одержати виплату можуть сім’ї, які на дату звернення за призначенням базової соціальної допомоги є отримувачами:
державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
допомоги на дітей одиноким матерям;
допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
З 1 жовтня 2025 року до програми зможуть приєднатися й інші особи/сім’ї, які потребують державної підтримки та відповідають критеріям, визначених Порядком.
Базова соціальна допомога призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів, який подав заяву про призначення виплати.
До складу сім’ї включаються:
чоловік, дружина;
неповнолітні діти та тимчасово влаштовані в сім’ю діти, які залишилися без батьківського піклування віком до 18 років, а також повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема в період між завершенням здобуття певного рівня освіти та зарахуванням для здобуття іншого рівня освіти за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) і не мають власних сімей, – до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;
неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I і II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом із батьками;
непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом із ними;
особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею;
жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю та не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей;
діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення 23 років незалежно від їх фактичного та/або задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Права члена сім’ї має також одинока особа.
При визначенні права на отримання базової соціальної допомоги до складу сім’ї не включаються:
особи, які перебувають на повному державному утриманні;
особи, які перебувають у полоні держави-агресора та позбавлені особистої свободи (затримані, взяті у заручники) органами влади держави-агресора (її окупаційними адміністраціями та збройними формуваннями), що підтверджується відомостями та/ або документами, наданими уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними реєстраторами, суб’єктами державної реєстрації, підприємствами, установами та організаціями в порядку та випадках, визначених законодавством, або вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду, або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
особи, які перебувають за кордоном.
Важливо! Склад сім’ї визначається на дату звернення за призначенням базової соціальної допомоги.
Головне управління Пенсійного фонду
України в Чернігівській області
Останні новини Чернігівщини
У Чернігові створено Раду з питань внутрішньо переміщених осіб 11:49
10 листопада 2025 року виконавчий комітет Чернігівської міської ради ухвалив рішення про створення Ради з питань внутрішньо переміщених осіб та затвердження Положення про неї.
Підбито проміжні підсумки реалізації Стратегії з безбар'єрності: Чернігівщина – у трійці лідерів 11:08
Наприкінці минулого тижня Прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко провела у Бородянці виїзне засідання Ради безбар’єрності.
єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще 22 чернігівця 10:47
Виконавчий комітет Чернігівської міської ради 10 листопада затвердив чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України.
На Прилуччині поліцейські затримали водія, який скоїв смертельну ДТП та втік з місця події 10:16
Співробітники Прилуцького районного відділу поліції оперативно розшукали 38-річного чоловіка, який скоїв смертельну дорожньо-транспортну пригоду на території Ічнянської громади та залишив місце аварії.
«Нові грані особистості»: у Чернігові відкрили виставку Юрія Соколова 09:38
Днями у Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана запрацювала персональна виставка Юрія Соколова «Нові грані особистості».