Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 23 червня, 15:21:15

16 травня: цей день в Україні і світі

16.05.2024   10:20Агенцiя

ДЕНЬ 813 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 813 RUSSIAN AGRESSION

16 травня в Україні - День вишиванки.

Ще сьогодні відзначають Міжнародний день світла, Міжнародний день мирного співіснування, День біографів.

Православна церква - день пам'яті преподобного Феодора Освяченого; святителя Олександра, єпископа Єрусалимського.

День вишиванки

Кожного третього четверга травня в Україні відзначають День вишиванки - свято, покликане зберігати національні традиції та культуру через популяризацію одного з найвідоміших символів українського національного костюма.

Українська вишивка - один із видів народного національного ужиткового мистецтва, пов'язаний із вишивкою вручну або за допомогою швейної машини візерунків та орнаментів на одязі, предметах домашнього вжитку.

Історія цього виду мистецтва дуже давня, а тому поряд з естетичною стороною, покликаною викликати приємні, добрі почуття, показувати красу, вишивка носила і характер окультний, пов'язаний із тим, що орнаменти і візерунки виконували функції оберегів. Звідси й розмаїття кольорів та видів орнаменту, де кожному з них надавався свій сенс.

Сорочки, вишиті спеціальними символами, носили козаки-характерники. Чумаки довіряли прання своєї сорочки лише одній єдиній дівчині. А воїни УПА носили з собою чорні вишиванки на випадок раптової смерті.

Вона рятувала в голодомор (її обмінювали на хліб), її закопували в землю, щоб зберегти для майбутніх поколінь, оскільки вона вважалася найдорожчим предметом у родині.

Нині вишиванка є символом, який об'єднує дуже різних українців за політичними, релігійними поглядами, за мовною ознакою. Саме тому вона є сучасною зброєю проти ворога. Дуже важливо усвідомлено носити вишиту сорочку, адже значення вишиванки є дуже глибоким.

Це символ української нескореності, свободи, солідарності з українцями іноземців, які цього дня також одягають вишиті сорочки, щоб висловити нам свою підтримку у війні з РФ.

Міжнародний день світла

16 травня святкується Міжнародний день світла, заснований ЮНЕСКО в листопаді 2017 року. Він присвячений ролі світла в науці, культурі та мистецтві, освіті та сталому розвитку, а також у медицині, комунікації та енергетиці.

Появі свята передувала реалізована за ініціативою ЮНЕСКО у 2015 році ідея проведення Міжнародного року світла і світлових технологій. Успіх акції і підштовхнув низку представників цієї організації до розгляду резолюції про заснування свята, присвяченого ролі світла в житті людини. Того року 147 країн провели понад 13 тисяч заходів, присвячених ролі світла в науці, культурі, мистецтві, медицині, а також повсякденному житті людини.

Світло відіграє центральну роль у діяльності людини. На фундаментальному рівні, за допомогою фотосинтезу, світло є джерелом зародження самого життя. Вивчення світла призвело до появи багатообіцяючих альтернативних джерел енергії, важливих медичних досягнень у сфері технологій діагностики та лікування захворювань, створення швидкісного Інтернету і багатьох інших відкриттів, які здійснили революцію в суспільстві і сформували наше розуміння всесвіту.

Міжнародний день мирного співіснування

Мирне співіснування передбачає визнання відмінностей, вміння слухати, розуміти, поважати і цінувати інших, а також здатність жити в мирі та єдності.

У міжнародному форматі мирне співіснування - це тип відносин між державами з різним суспільним устроєм, культурою, історією, традиціями, що передбачає: відмову від війни як засобу розв'язання спірних питань між державами, а розв'язання всіх спірних питань лише шляхом переговорів, а також дотримання інших принципів у відносинах між державами, закріплених у міжнародно-правових документах.

Проголошено 8 грудня 2017 року резолюцією Генасамблеї ООН (72/130) Міжнародним днем мирного співіснування.

Ще цього дня:

1920 - Жанна д'Арк канонізована римською католицькою церквою;

1929 - У США відбулася перша церемонія вручення "Оскара";

1966 - У Китаї оголошено початок "культурної революції";

1975 - Японка Табеї Дзюнко стала першою жінкою, яка підкорила Еверест;

2004 - Українська співачка Руслана Лижичко здобула перемогу в пісенному конкурсі "Євробачення" 2004, отримавши переможних 280 балів на підставі телеопитування, яке проводилося в 36 країнах;

2008 - Україна стала 152-м членом Світової організації торгівлі.

Церковне свято

Православна церква вшановує цього дня пам'ять Преподобного Феодора Освяченого. Він походив із Єгипту і був сином багатих і знатних батьків-християн. У ньому рано проявилося прагнення до чернечого життя, і в 14 років Феодор таємно пішов із дому й оселився в одному з монастирів. Почувши про преподобного Пахомія Великого, він захотів побачити подвижника. Преподобний Пахомій прийняв юнака, який прийшов, і залишив у своїй обителі, де Феодор швидко досяг успіху в усіх чернечих подвигах.

Після смерті Пахомія святий Феодор керував Тавениським монастирем, а пізніше став на чолі усіх Фіваїдських обителей. Він прославився святістю життя і даром чудотворення. Спочив Преподобний Феодор у глибокій старості, 368 року.

Іменини: Олександр, Аркадій, Георгій, Єгор, Лаврентій, Микола, Петро, Теодор, Федір.

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині майже 267 тис. пацієнтів отримали ліки проти серцево-судинних захворювань за програмою “Доступні ліки” 15:25

“Доступні ліки” – це програма, за якою українці з хронічними захворюваннями можуть отримувати необхідні ліки та медичні вироби безоплатно або з частковою доплатою. Їх вартість напряму аптеці відшкодовує Національна служба здоров’я України. Програма дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Конфлікт “двовладдя” в Чернігові: яку участь в цьому приймають локальні медіа 15:18

Низка чернігівських медіа та пабліків в соціальних мережах вже понад півтора роки втягнута у протистояння між Чернігівськими міською радою та міською військовою адміністрацією. Це відображається на матеріалах видань, які присвячені висвітленню позицій сторін. Хто на чиєму боці, - розбираємося у цьому блозі.

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне”

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне” 15:11

Психічні травми у військових та цивільних, постраждалих від війни, — проблема масштабна, яка не зникне після завершення бойових дій. Радше варто очікувати, що насліки невидимих поранень тільки посилюватимуться та набуватимуть інших проявів. На цьому наголошує директорка Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів “Лісова поляна” Ксенія Возніцина.

Від фізичної до продовольчої безпеки: начальник ОВА відвідав Бахмацьку громаду 15:05

Свій робочий візит до Бахмацької ТГ начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус у супроводі начальника Ніжинської РВА Григорія Ковтуна та голови громади Павла Шимка розпочав із одного з навчальний закладів.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини