Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 30 березня, 17:38:45

25 грудня - цей день в Україні та в світі

25.12.2022   10:00Агенцiя

ДЕНЬ 305 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ- DAY 305 RUSSIAN AGRESSION

25 грудня відзначають католицьке та лютеранське Різдво. Цього дня, 336 року в Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.

У США – День гарбузового пирога.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного святителя Спиридона Тримифунтського, чудотворця.

Різдво за новоюліанським календарем

День Народження Ісуса Христа є одним із головних християнських свят. Цього дня — 25 грудня — Різдво святкують не лише західні, а й ціла низка православних церков світу, які на початку 20-х років 20 століття схвалили новоюліанський календар (до 2800 року він співпадатиме з григоріанським).

Католицьке Різдво за своєю важливістю посідає друге місце після Великодня. Його Святкуванню передує період Адвента. В Україні поширено дату святкування Різдва Христового – 7 січня за юліанським календарем, проте з 2017 року Різдво офіційно відзначають ще й 25 грудня. 18 жовтня 2022 року Православна церква України дозволила святкувати Різдво 25 грудня за новоюліанським календарем. Рішення було ухвалено на засіданні Священного Синоду.

Церковне свято

25 грудня – День пам'яті святителя Спиридона Тримифунтського, чудотворця. Святитель Спиридон Тримифунтський (Саламінський), чудотворець, народився наприкінці 3 століття на Кіпрі. З дитинства Спиридон пас овець, чистим і богоугодним життям наслідував старозавітним праведникам: Давиду - в лагідності, Якову - в сердечній доброті, Аврааму - в любові до богомольців.

У зрілому віці святий Спиридон став батьком. Надзвичайна доброзичливість і душевна чуйність приваблювали до нього багатьох: безхатченки знаходили в його будинку притулок, подорожні — їжу та відпочинок. За невпинну пам'ять про Бога і добрі справи Господь наділив майбутнього святителя благодатними дарами: прозорливістю, зціленням невиліковних хворих і вигнанням бісів.

Після смерті дружини, за царювання Костянтина Великого (324-337) та його сина Констанція (337-361), Спиридона обрали єпископом міста Тримифунта. В його особі паства придбала велелюбного батька. Під час тривалої посухи та голоду на Кіпрі, за молитвою святителя, пішли дощі, і лихо припинилося. Доброта у святого поєднувалася зі справедливою суворістю щодо людей непорядних. За його молитвою було покарано немилосердного хліботорговця, а бідних поселенців позбавлено голоду та злиднів.

Перший у Європі комп'ютер

У Києві 25 грудня 1951 року розпочалася експлуатація першого радянського комп'ютера. Співробітники лабораторії Лебедєва в Інституті математики АН УРСР запустили в експлуатацію Малу електронну лічильну машину.

Відкриття пам'ятника Івану Котляревському

Іван Котляревський (1769 – 1838) – поет, якого ще називають родоначальником літературної української мови, гарячий патріот рідного краю та відомий громадський діяч. Ретельно вивчав народні традиції, звичаї, обряди та перекази. Найвідоміші його твори: "Енеїда", "Наталка Полтавка" та "Москаль-чарівник". Котляревського високо цінував Тарас Шевченко, який написав вірш "На вічну пам'ять Котляревському".

Варто зазначити, що відомий український письменник жодного разу не був у Києві, прожив усе життя в Полтаві.

Пам'ятник встановлений у невеликому парку на Лук'янівці, названому на його честь. Хоча за задумом авторів, монумент мали встановити поруч із Музеєм українського мистецтва на вулиці Грушевського. Але через велику вагу (близько 7 тонн) знадобилося укріплення підземних комунікацій, тому пам'ятник відомому українському письменнику встановили на тому місці, де він і зараз.

Монумент Котляревському є бронзовим бюстом письменника, відлитий разом із постаментом-колоною, прикрашеною тематичними рельєфами за мотивами його творів. Висота – 5,5 метрів, що разом із великою вагою роблять його однією з найбільших пам'яток Києва.

 

Іменини: Олександр, Спиридон.

Останні новини Чернігівщини

Чернігівська поліція відкрила кримінальне провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів 16:42

Сьогодні близько 13-ї години до поліції звернулася знімальна група одного з чернігівських телеканалів.

Бронювання військовозобов’язаних на Чернігівщині. Куди звертатися та які документи подавати? 15:55

В Україні запрацював новий Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.

Сьогодні вночі на проспекті Левка Лук’яненка патрульні поліцейські виявили громадянина. 15:49

На запитання інспекторів чому він у комендантську годину не вдома, чоловік став лихословити та ображати поліцейських.

Поліція Чернігівщини скерувала до суду справу щодо організованої транснаціональної злочинної групи торгівців людьми 15:47

Співробітники відділу міграційної поліції Чернігівщини разом з слідчими обласної поліції спільно зі Службою безпеки України завершили досудове розслідування та передали прокурору Чернігівської обласної прокуратури для направлення до суду обвинувальний акт щодо організованої групи торгівців людьми.

На Чернігівщині стартував проєкт «Лабораторії творчого діалогу» 15:42

Місцеве самоврядування та мешканці громад із допомогою U-LEAD заново вчаться комунікувати