Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 14:05:01

Свято Сороки (Сорок Святих): традиції, прикмети, історія виникнення

22.03.2020   14:07Агенцiя

Щорічно, 22 березня, українці святкують “Сороки”. Це народне свято весни та птахів, які вже повернулися з теплих країв. Релігійне трактування свята теж є: воно встановлене на честь Сорока Великомучеників Севастійських.

Про обидві версії походження свята, його традиції та прикмети — читайте далі.

Народне та релігійне трактування

Християнське свято має назву День Великомучеників Севастійських. Це римські воїни, які прийняли християнство в часи, коли ця віра каралася смертю.

За відмову зректися християнства — цих римлян вбили та втопили у Севастійському озері. Саме в їх честь день моляться християни, та, навіть, послаблюють Великий піст.

Народне ж свято існувало задовго становлення християнства на території сучасної України.

Цей день йде завжди поряд з весняним рівноденням — важливим язичницьким святом сонця.

Згідно з легендами — це час, коли вже всі птахи повертаються з Вирію, місця, де вони зимували, і де живуть наші померлі предки. Тож зустрічати крилатих слід радісно і з усією пошаною. Язичники на свято Сороки слідкували за погодою, щоби передбачити майбутній врожай, ворожили й випікали силуети пташок з тіста.

Як приготувати випічку на Сороки?

Традиційно, готувати з тіста треба зразу сорок пташок у формі ластівок, сорок чи жайворонків. Цю випічку їсти, пригощати нею дітей, кришити у годівнички, а залишки віддавати худобі. Також, її нерідко підвішували святковими стрічками на деревах біля дому.

Тісто, виліплене в формі пташки, треба помастити жовтком, посипати цукром і зробити на ньому очі пташкам, з родзинок чи горіхів.

 

Щоби приготувати тісто, на 1 кг борошна треба: 1/2 пачки дріжджів, по 1/2 склянки цукру та олії, 250 мл води, сіль. Горіхи, 1 жовток і родзинки. Випікаються пташки десь пів години, за температури 180 градусів.

Традиції та вірування на Сороки

Будеш працювати у свято — заробиш собі сорок болячок. Так що утримайся від прання, ремонтів, шиття, роботи в полі й іншої важкої роботи. У це вірили наші предки.

Як хотіли, щоби добре вродив горох, то готували в цей день страви з нього: пиріжки, січеники, каші чи супи.

Жартівлива прикмета: рахувати лисих чоловіків. Скільки за день нарахуєш їх — стільки й буде морозних днів після свята. А далі — прийде тепла погода.

 

Особливого значення надавали погодним прикметам. Ось найпопулярніші:

  1. Швидко тане сніг – до активної повені й буйних трав.
  2. Яка погода буде в цей день — така ж протримається і наступні сорок днів.
  3. Якщо на Сорок святих буде мороз і сніг розтане від сонця – буде врожай на кавуни.
  4. Яка погода буде на Сороки, така буде й на Петрівку.
  5. Співає в це свято синиця — це до швидкого потепління.

vsviti.com.ua

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:55

Протягом минулої доби зареєстровано 4 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 3 пожежі. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала.

Психологічна підтримка для людей, які зазнали страждань внаслідок війни 09:51

Український ветеранський фонд започатковує терапевтичну групу для тих, хто зазнав страждань внаслідок війни – людей, які чекають рідних з фронту, внутрішньо переміщених осіб та усіх, хто відчуває тривогу і знесилення через війну.

25 квітня: цей день в Україні і світі

25 квітня: цей день в Україні і світі 08:47

ДЕНЬ 792 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 792 RUSSIAN AGRESSION

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.