Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 17 серпня, 06:57:24

Андрій Терещенко: Світ набагато ширший, ніж територія готелю

15.05.2014   13:08Агенцiя

З автором вислову «Жити не обов’язково. Подорожувати необхідно», одним зі знаменитих майстрів пера подумки можна довго сперечатися й дискутувати.

Стосовно цього питання відомий у Чернігові ведучий і мандрівник в одній особі Андрій Терещенко вчинив досить мудро. Поєднавши обидва заняття — життя й подорожі, на власному досвіді переконався, що іноді один день, проведений у мандрах, дає більше, ніж роки життя. Саме такий феномен і став предметом нашої з ним розмови.

Їхати в типові місця з типовим пляжним відпочинком не цікаво

— Андрію, думаю, ви не завжди подорожували світом. Що вас спонукало до мандрів?

— Тривалий час я взагалі не розумів, як можна кинути все й кудись далеко й надовго поїхати. Але на певному етапі свого буття я усвідомив, що життя одне. Саме це вмотивувало мене жити яскраво, на всю потужність, пізнаючи себе і світ. Подорожі стали сенсом життя. В житті буває багато подій, що занурюють нас у безодню пристрастей, але подорожі розставляють усе на свої місця. Вони змінили мене: я став більш урівноваженим. До слова, за останні сім років я жодного разу не підвищив голос.

— Ви обираєте культурну Європу чи екзотику? Де вже були і які враження для вас найцінніші?

— Однозначно обираю екзотику, хоча в моєму списку є і те, й інше. Довелося відвідати близько 20 країн: Лаос, США, В’єтнам, Непал, Камбоджу, Індію, Ізраїль тощо. Щодо Африки, то вона таємнича тільки в казках Чуковського, а в плані відкриттів це звичайний континент. У тих країнах, що цікавлять мене, триває війна. Стосовно Європи, то загалом вона надто рафінована, міські пейзажі за вікном не надто різноманітні. Виняток складає Великобританія, це інший світ. І вже точно мені не цікаво їхати в типові місця з типовим пляжним відпочинком. Це все одно, що смакувати один сорт шоколаду й не пробувати інші. У моєму рейтингу немає банальних ОАЕ, Єгипту (Туреччина — виняток, там є цікаві, хоч і менш популярні місця, наприклад, Каппадокія, півострів Датча). Під час подорожей найцінніше — це відчуття свободи. Адже вдома — телефон, холодильник, робота. Нічого цього в мандрах немає. Ти сам за все відповідаєш. Коли їдеш кудись, ти вільний як ніколи!

— У людини все залежить від пріоритетів, але є така думка, що подорожувати дорого. Часом ви не потомок мецената і, по суті, першого олігарха Чернігівщини XIX ст. Терещенка?

— Навіть якщо він був меценатом і, судячи з усього, нічого не залишив мені у спадок, я в змозі заробити сам. Я не залежу ні від кого. Але насамперед хотів би розвіяти міф, що подорожувати — це дуже дорого. Так, на авіаперельотах заощадити важко, крім випадків акцій, але я подорожую бюджетно. Насправді не обов’язково жити в п’ятизірковому готелі, адже світ набагато ширший, ніж його територія. По-друге, я дуже багато працюю. Я керівник школи гри на гітарі в Палаці дітей та юнацтва, також уже 15 років я працюю старшим викладачем на кафедрі естетичного виховання в ЧНПУ, також у ліцеї для обдарованої сільської молоді. Як у педагога в рік у мене набігає тільки відпустки півтора місяця, та ще офіційні свята можна інколи додати. До того ж я є фізичною особою — підприємцем і чесно плачу податки!

— Туризм у тренді. Але ми звикли, що платимо гроші турагентствам, і вони нам відчиняють двері в різні дивовижні місцини світу. Але ви подорожуєте і втілюєте фантазії самостійно…

— Для мандрівників є безліч сайтів, котрі допомагають робити це бюджетно, тож навіщо переплачувати турагентствам? До агентств звертаюся тоді, коли потрібно забронювати квиток на чартерний рейс, так дешевше. А потрапивши в країну, подорожую по ній самостійно. Звісно, я до цього ретельно готуюся. На розробку маршрутів іде не менше часу, ніж на саму подорож. Але я завжди знаю, чого хочу і куди хочу. Це економить час і кошти в поїздках.

Хочеш пізнати когось, поїдь з ним у подорож. Адже ти можеш помилятися в людині

А скільки потрібно часу для мандрів, можливо, достатньо, як у автобусних турах, — 5 країн за 3 дні? І, до речі, самостійно не означає на самоті?

- Нещодавно я був в Іспанії і близько 10 днів у мене пішло на мандрівку Барселоною та її околицями. Це мінімум, щоб розібратися, що до чого. Чим більше, тим краще. Поки мій рекорд перебування в країні — місяць. А ще потрібно бути відірваним від групи, як, власне і рекомендував Паоло Коельо. Тури, про котрі ви кажете, я б рекомендував новачкам як тест на смак до подорожей загалом. Але досвідчений мандрівник на це не піде. Я мандрував і одинаком, і з супутниками, щоразу мені щастило. Взірцем ідеального супутника можна назвати керівника школи йоги Анну Приходько. Вона спортивна, комунікабельна і легка на підйом, а які ще можуть бути вимоги? Зануди нам не потрібні. Взагалі згоден із цитатою, що якщо хочеш пізнати когось, поїдь з ним у подорож. Адже ти можеш помилятися. У спільних пригодах усе швидко виявляється.

— Є така країна чи місто, в яку ви закохалися з першого погляду, яку б назвали раєм на землі?

Таких цілих дві, але раєм я б їх не назвав. Найкраща країна саме для відпочинку — це В’єтнам, який, на жаль, почали активно засмічувати російські туристи. Загалом скажу, що «русские туристы на отдыхе» — це стандартне поняття. Не подумайте, що я прискіпуюся до людей за етнічною ознакою, але відгуки друзів та мої особисті враження жахливі. Найкраща країна для пізнання — Індія, де я був неодноразово. Саме там я б хотів зустріти світлу красиву старість, якби була можливість, а хтозна, може, так і трапиться. Водночас я дуже люблю Україну, і Чернігів — це найкраще місто на землі, і я його фанат.

— Є така думка, що в Індії суцільна бідність і бруд. Я помиляюся?

— Скрізь і поряд, але звикаєш до всього і згодом сам відчуваєш себе індусом. Зрештою, для мешканців французького Провансу ми такі ж брудні й бідні, як для нас індуси. Тому треба вміти бачити дещо інше. За цими відчуттями я й приїжджаю туди. Індія, якщо віддалитися від мегаполісів, — це країна спокою та гармонії. Щоправда, треба пам’ятати, що Індія — це не Гоа, а Гоа — це не Індія. Цей «курорт» мене розчарував — через надписи «беляши», нашу «попсу» з динаміків та відсутність спокою на пляжі, сотні торговців з усіляким мотлохом від тебе просто не відходять.

— Чи є в пілігрима Андрія Терещенка бажання поїхати на край світу? Які у вас плани?

— Є бажання, і сподіваюсь, я туди потраплю. Це Антарктида. Чому? Тому що я люблю пінгвінів — вони кумедні, і я їх хочу побачити ще раз не в аквапарку, а в природному середовищі. Я навіть на цей рік подав запит на проходження спеціальної медкомісії в Москві, але треба ще працювати над дисертаційним дослідженням. Планів багато. На «прицілі» Індонезія, Перу, Мексика. Хотів би побувати в Північній Кореї (але там не менше 3 тис. дол. коштує тур, а пересування тільки групами). Мінус і в тому, що з валютою в нас нестабільна ситуація, тож до високого курсу долара потрібно хоча б звикнути. В планах влітку зробити ще одну фотовиставку моїх подорожей, на часі серія передач про подорожі на телебаченні (Андрій знімає міні-фільми, в яких насамперед передає атмосферу життя тієї чи іншої країни. — Авт.). Світ відкритий, і я побуваю скрізь.
Купався у Варанасі, де вже тисячі років день і ніч горять погребальні вогнища

— Чи є у вас власний ритуал або забобони і чи доводилося зіштовхувалися вам зі стереотипами з приводу подорожей? Що входить до обов’язкової програми?

- З приводу першого питання, єдине — це те, що під час поїздок я не голюся. А зі стереотипами зіштовхуюсь, і часто мені зі своїми супутниками вдається їх руйнувати. Мені мало хто вірить, але для подорожей за кордон абсолютно не обов’язкове знання англійської: наші всюди. До обов’язкової програми входить «екшн». Торік, і це найяскравіша подія, я купався в Ганзі в Варанасі, де день і ніч горять погребальні вогнища. Вже тисячі років місто спалює людей. Вважається, що обмивання очищає людину. Але іноземцям не рекомендується купатися через те, що саме в цьому місці викидають те, що залишилося після покійників. Про це попереджав ведучий програми про мандри Дмитро Комаров. Але я це зробив і, як бачите, живий! Треба ставитися до річки Ганг, як до живої істоти.

— Не можу не спитати про Чернігів туристичний — наскільки взагалі це реально?

— Можливо, це крамольна думка, але в Чернігів як туристичний осередок я не вірю, і всі ці бренди надумані. Його можна за півдня обійти, ну чим тут зараз утримати туриста? Говорячи прямо, нам би свої проблеми вирішити. Я реаліст і розумію, що навіть якщо б сюди поїхали натовпи туристів, то мені як мешканцю й решті чернігівців, крім збільшення цін у кафе й ресторанах, це нічого б не принесло. Запитайте будь-якого мешканця відомого «туристичного міста», чи подобається їм жити в натовпі відвідувачів.

— На що заслуговує Чернігів і чого не вистачає місту?

— Нам украй не вистачає культури поведінки. Такої кількості нецензурних слів на вулиці, як зараз, не було ніколи. Такої кількості дівчат із сигаретами, яких більше, ніж хлопців, я не бачив ніде й ніколи. На щастя, Чернігів живе неймовірно насиченим мистецьким життям. У нас вистачає класних проектів, креативних людей. Користуючись можливістю, хочу запросити чернігівців на «Beatles фест». Це абсолютно не комерційний захід, що відбудеться 5 вересня в рамках «Зеленої сцени» — найкращого, як на мене, культурологічного проекту. До речі, місця, де була ліверпульська четвірка, я охопив практично на 80%.

Порада від Андрія Терещенка мандрівникам-початківцям

— Якщо хочете, щоб ваша подорож пройшла комфортно, будьте максимально позитивними! Посміхайтеся — людям подобається допомагати іноземцям. Хоча «я русский» краще не кажіть. Наприклад, я завжди підкреслюю, що з України, і буквально наполягаю на цьому. А ще не боятися бути відірваним від групи, подорожувати самостійно. Благо тепер є сайти, на відміну від тих часів, коли я їздив Камбоджею. Те, що мені це вдалося повною мірою, — справжнє диво.

Спілкувалася Інга ВІТКОВСЬКА
 

Останні новини Чернігівщини

«Ворога ми переможемо, бо ми сильніші духом», - каже захисник Чернігова, який пережив поранення, полон та ампутацію стопи

«Ворога ми переможемо, бо ми сильніші духом», - каже захисник Чернігова, який пережив поранення, полон та ампутацію стопи 14:57

Федір уже захищав Україну у складі її Збройних Сил у 2016 році за мобілізацією. З початком повномасштабного вторгнення росії прийняв рішення знову повернутися до військ та стати на захист країни.

Продовжуються роботи із модернізації системи оповіщення на Чернігівщині

Продовжуються роботи із модернізації системи оповіщення на Чернігівщині 14:48

У Чернігівській області продовжуються роботи із модернізації та створення місцевих систем оповіщення.

Міська рада підписала Меморандум із чеською гуманітарною організацією, яка допомагатиме ремонтувати квартири чернігівців

Міська рада підписала Меморандум із чеською гуманітарною організацією, яка допомагатиме ремонтувати квартири чернігівців 14:43

Меморандум про співпрацю, яким передбачена, в тому числі, допомога постраждалим чернігівцям у питанні відновлення житла.

Бажану роботу допомогла знайти служба зайнятості

Бажану роботу допомогла знайти служба зайнятості 14:40

Андрій Бучак звернувся до Борзнянської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості наприкінці минулого року.

Захисники Чернігова: Привітав донечку із днем народження і пішов захищати місто

Захисники Чернігова: Привітав донечку із днем народження і пішов захищати місто 09:58

- Найперше про, що я думав коли почалась війна - це звичайно діти. Я хотів вберегти їх від цього жаху, - згадує Дмитро про перші дні військового вторгнення.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини