1 квітня – Міжнародний день птахів
Птахи існують на планеті понад 150 мільйонів років. Пташиний світ Чернігівщини дуже різноманітний, він нараховує 289 видів, з яких 45 є осілими, а решта - прилітають на гніздування, або зустрічаються під час весняного-осіннього перельотів.

Після довгої зими птахи повертаються до нас і живуть поруч усе літо, будуючи гнізда і вигодовуючи пташенят. Їх можна побачити й почути скрізь: у парках, скверах, садах, лісах, на полях, біля водойм, у містах і селах.
Неоціненну користь приносять птахи людині. З усіх видів птахів нашого регіону, 51 вид занесений до Червоної книги України. Це, скажімо, лелека чорний, журавель сірий, скопа, підорлик малий, беркут, орлан–білохвіст, тонкодзьобий та великий кроншнепи, кулик–сорока, поручайник, пугач, очеретянка прудка та інші.
У ході своєї життєдіяльності птахи пристосувались до життя в найрізноманітніших умовах. Їхній зовнішній вигляд, будова дзьоба, ноги і інші частини тіла відрізняються великим різноманіттям. Свої гнізда влаштовують зазвичай на деревах, в дуплах, на скелях, острівцях, у траві, на землі. Нерідко займають готове гніздо, збудоване іншим видом птахів. Одна і та ж пара з року в рік може гніздитися на одній і тій же гніздовій ділянці.
Птахи також сприяють розселенню дерев та кущів. Наприклад, сойка годується не тільки комахами та гризунами, восени вона збирає про запас жолуді, розносячи їх по лісу, ховаючи біля пнів, під листям та в інших місцях. Птахи знищують не тільки шкідливих комах, але й багато шкідливих гризунів, які часто завдають суттєвих збитків урожаю сільськогосподарських культур.
Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації звертає увагу людей на проблеми збереження пташиного світу і закликає бути самосвідомими та дбати про збереження та охорону тваринного світу та навколишнього природного середовища.
Довідково: вперше Міжнародна конвенція по охороні птахів була підписана 1 квітня 1906 року. Міжнародний день птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера».
І. Дусь, головний спеціаліст відділу природно-заповідного фонду та екомережі Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації
Останні новини Чернігівщини
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:38
Протягом минулої доби зареєстровано 6 небезпечних подій, а саме: 6 пожеж.
Виплати, які з 1 липня 2025 року здійснюватиме Пенсійний фонд України 10:41
Із 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України отримав повноваження щодо виплати 39 видів державних соціальних допомог, соціальних стипендій, які раніше призначалися та виплачувалися органами соціального захисту населення.
На Чернігівщині суд виніс вирок організатору злочинної групи крадіїв, яка викрала майна на 1,4 млн грн 10:10
Розглянувши матеріали кримінального провадження щодо організатора злочинної групи, яка спеціалізувалася на крадіжках у великих та особливо великих розмірах, Чернігівський районний суд призначив зловмиснику покарання у вигляді 7 років і 1 місяця позбавлення волі з конфіскацією майна.
Фахівці з психологічної допомоги опановують сучасні методики роботи з психотравмою в умовах війни 09:28
В обласному центрі стартував спеціалізований тренінг «Нейропсихологічна десенсибілізація у роботі з травмою війни» для фахівців з психологічної допомоги (психологів, психотерапевтів).
Чернігівська обласна дитяча лікарня отримала сучасний ультразвуковий апарат від благодійників 08:56
Завдяки благодійному фонду «Діти Чорнобиля» при Міністерстві праці, соціального захисту, охорони здоров’я соціальної та гендерної політики землі Нижня Саксонія (Німеччина) Чернігівська обласна дитяча лікарня поповнилась сучасним ультразвуковим апаратом Siemens NX3 Elite з ультразвуковим датчиком Siemens Р4-2.