19 Лютого - День народження синоптичної карти
Синоптична карта («осяжна одночасно») — це географічна карта, на якій умовними знаками нанесені результати спостережень багатьох метеостанцій. Така карта дає наочне уявлення про стан погоди в даний момент.

При послідовному складанні карт з'ясовуються напрямки руху повітряних мас, розвиток циклонів, переміщення фронтів. Аналіз синоптичних карт дозволяє передбачати зміни погоди. Можна відстежити зміни стану атмосфери, зокрема, переміщення і еволюцію атмосферних збурень, трансформацію і взаємодію повітряних мас.
Днем народження синоптичної карти прийнято вважати 19 лютого 1855 . Директор Паризької обсерваторії Урбен Левер'є (1811-1877), астроном-теоретик, що потряс весь світ відкриттям в 1846 році восьмий планети Сонячної системи Нептуна, представив Паризькій академії наук оперативну карту погоди в Європі на інтервал часу між 9 і 10 годинами ранку того ж дня.
Перша в історії науки синоптична карта, складена за погодними даними, надісланими в Париж телеграфом з ряду європейських міст, поклала початок всесвітньої службі погоди. Робота Левер'є довела, що за допомогою синоптичних карт можна передбачити виникнення жахливої сили штормів, подібних тому, що під час Кримської війни осені 1854 погубив поблизу Севастополя англо-французьку військову ескадру.
На першій карті були намальовані лінії рівного тиску-ізобари, і виявилося, що лінії мають замкнуту форму й окреслюють області високого і низького тиску, і саме вони формують погоду.
Сучасна синоптична карта хоч і сильно відрізняється від своєї прабабусі по насиченості і наочності, але суть її залишилася колишньою. Сьогодні карти погоди обробляють за допомогою комп'ютерних систем, які дозволяють в лічені секунди проводити розрахунки, які раніше синоптики проводили годинами.
Це значно полегшує процес прогнозування погоди і дозволяє синоптика в заощаджений час більш детально продумати свій прогноз і, таким чином, підвищити його точність. З приходом нових технологій суть роботи синоптика не змінилася. Він як і раніше вірний синоптичного методу, і карта погоди для нього — настільна книга.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.