Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 1 червня, 15:17:40

Медитація: як досягнути спокою та внутрішньої гармонії

09.02.2014   13:04Агенцiя

Існує безліч методик і практик, спрямованих на розкриття нашого внутрішнього потенціалу та досягнення внутрішньої гармонії.

Більшість з цих практик прийшло до нас зі Сходу. Багаторічний досвід і знання, які передавалися з покоління в покоління, сьогодні приходять до нас з цігун, йогою, тайцзи-цюань та іншими техніками вдосконалення. Одним з важливих елементів цих практик є медитація.

Медитація, мабуть, — основна відмінна риса східних, «внутрішніх» практик, яка відрізняє їх від «зовнішніх» західних. Вона не вимагає значного фізичного навантаження. З давніх часів люди знають про користь медитації й впродовж століть застосовують ці знання та навички. В буддизмі медитація — невід’ємна частина життя тих, хто йде шляхом духовного просвітлення.

Про здібності деяких людей, які практикують медитацію, ходять легенди. Але чи справді це легенди або навпаки, явища, які не може пояснити сучасна медицина? Одне з таких явищ було вивчено в 1980 році вченими з Гарвардського університету на чолі з Гербертом Бенсоном. Це дослідження стало можливим завдяки співпраці з Далай-ламою, який відвідав Гарвард і погодився допомогти дослідникам. Вченим було дозволено відвідати деякі тибетські монастирі та провести дослідження ченців, які медитують.

Вчених чекало незвичайне відкриття: виявилося, що перебуваючи в стані медитації, ченці здатні значно уповільнювати обмін речовин і міняти температуру тіла. Деякі ченці піднімали температуру шкіри пальців рук і ніг на 9,5°С, при тому, що загальна температура тіла не змінювалася.

Ченці, одягнені в простий одяг, могли спокійно спати на холодних скелях Гімалаїв на висоті 4,5 км і температурі -17°С. Звичайна людина не в змозі протриматися в таких умовах і кількох годин, не кажучи вже про сон. До речі, індійські ченці можуть уповільнювати свій метаболізм на 64%. При тому, що у звичайної людини під час сну метаболізм знижується лише на 10–15%.

Інші дослідження мозку, проведені за допомогою МРТ (магнітно-резонансна томографія), показали, що в людей, які перебувають у стані медитації, збільшувався кровотік до ділянок мозку, що відповідають за контроль уваги та вегетативні функції, такі як метаболізм і кров’яний тиск.

Це лише мала частка відкриттів, зроблена вченими. Ті, хто практикує медитацію (як самостійну форму або в цігун) кажуть, що вона цілюще впливає як на фізичний, так і на душевний стан людини, примножує та гармонізує життєву енергію.

Користь медитації для тіла та духу

Практикуючи медитацію, ви вчитеся керувати своїми емоціями. Медитація знижує тривогу, допомагає справлятися зі стресом і депресією, розвиває альтруїзм, робить нас більш доброзичливими. Крім цього, медитація покращує наше здоров’я: позбавляє від хронічних болів, хвороб і нервових розладів, залежностей, уповільнює старіння організму, покращує концентрацію уваги та оперативну пам’ять, прискорює розумові процеси, бореться з м’язовими спазмами, мігренню, хронічною втомою, допомагає при втраті сну та апетиту.

Як медитувати?

Перше: поза медитації

Перше, з чого потрібно почати — вибрати позу медитації: на колінах, по-турецьки, з одиничним схрещуванням ніг або поза лотоса. Найкращою вважається поза лотоса з парним схрещуванням ніг. Однак, звичайній людині, яка не має підготовки, виконати це буде непросто. Щоб підготувати свої м’язи, почніть з 5-хвилинних розминок: просто сидіть у позі лотоса. З часом, ви можете збільшити тривалість сидіння.

Руки складіть у формі човника, покладіть одну на іншу таким чином, щоб зовнішня сторона однієї долоні стикалася з внутрішньою стороною іншій долоні. Медитація може тривати як завгодно довго: чим довше — тим інтенсивніше будуть процеси у вашому організмі.

Друге: як знайти спокій

Існує безліч рекомендацій і способів того, як входити в стан медитації. По суті, кожна техніка вдосконалення має свої методи входження в спокій: від концентрації на точці або диханні й до уявної візуалізації якихось об’єктів. Всі ці техніки мають свої переваги і недоліки, спрямовані на досягнення сутності медитації — звільнити свою голову від всіх думок.

В одній притчі розповідається про те, як однин чоловік прийшов до Майстра з проханням навчити його медитації. Майстер сказав: «Сядь під деревом і не думай про мавп». Чоловік здивувався: «Чому я буду думати про мавп? Я зовсім не думаю про них». Але варто було йому сісти та спробувати увійти в стан спокою, як всі його думки були… про мавп.

 Медитація. П’ятий комплекс Фалунь Дафа. Фото: Brendon Thorne / Getty Images
Медитація. П’ятий комплекс Фалунь Дафа. Фото: Brendon Thorne / Getty Images
У стані медитації не можна спати, свідомість повинна бути не затуманеною. Пам’ятайте: медитація — це споглядання. Увійти в цей стан непросто. Якщо у вас спокійний гармонійний стан, ви зможете відразу увійти в стан споглядання, якщо ні — техніки навряд чи допоможуть.

Під час медитації не варто намагатися змусити себе не думати про що-небудь, скоріше, стан споглядання повинен прийти природним шляхом. У цьому й полягає основна сутність східних практик — вдосконалення себе зсередини.

Засновник системи вдосконалення Фалунь Дафа Майстер Лі Хунчжи в книзі «Чжуань Фалунь» каже: «Багато хто, займаючись практикою, не може поринути в стан спокою. Вони всюди й скрізь питають у майстрів цігун: „Учителю! Я не розумію, чому не можу прийти в стан спокою, коли займаюсь. Як тільки сів у споглядання, так одразу з’являються різні думи, ну, думки про всяку всячину“. Дійсно, вони, як розбурхане море, тьма-тьмуща різноманітних думок, ти зовсім не можеш увійти в спокій. Чому не приходить спокій? Деякі не розуміють цього й думають, що тут приховуються якісь секрети. Вони звертаються до відомих майстрів з проханням навчити їх яким-небудь найкращим прийомам, що допомогли б їм увійти в стан спокою. По-моєму, це вони просять допомоги ззовні. Якщо ти хочеш підняти свій рівень, ти повинен шукати причину в собі, повинен працювати над своєю душею. Тільки в такому випадку ти зможеш по-справжньому піднятися вгору й при сидінні в позі споглядання ввійти в стан спокою».   
Практикуючи медитацію, з часом, ви будете помічати в собі все більші зміни.

http://www.epochtimes.com.ua/

Останні новини Чернігівщини

Служба судової охорони Чернігівщини привітала вихованців навчально-реабілітаційного центру з Днем захисту дітей 15:15

Щороку, в перший день літа, відзначається Міжнародний День захисту дітей. Всі маленькі громадяни нашої країни також з нетерпінням чекають це тепле і радісне свято.

Ветерани назвали проблеми, з якими стикаються при працевлаштуванні. Дані опитування

Ветерани назвали проблеми, з якими стикаються при працевлаштуванні. Дані опитування 15:13

Українські військовослужбовці та ветерани також розповіли, як держава може сприяти їхньому професійному розвитку.

Локації безпеки для Прилуцької громади

Локації безпеки для Прилуцької громади 15:06

23 укриття, що належать Прилуцькій міській раді, найближчим часом будуть оснащені необхідним для жителів обладнанням: портативними зарядними станціями, сонячними панелями, переносними ліхтарями, вогнегасниками, кулерами для води, медичними аптечками, а найбільше сховище отримає потужний генератор для безперебійної вентиляції повітря.

«Власна справа»: ще 13 мешканців Чернігівщини отримають мікрогрант 11:26

Визначено переможців 7-го у поточному році періоду прийому заяв учасників програми «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», який тривав з 24 квітня по 07 травня 2023 року.

 Патріотичний фестиваль-конкурс «Народ-герой героїв появляє»

Патріотичний фестиваль-конкурс «Народ-герой героїв появляє» 11:24

ІІ Відкритий патріотичний фестиваль-конкурс «Народ-герой героїв появляє» проходитиме з 10 травня до 28 червня 2023 року.