Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 11 липня, 02:02:08

Великодні прикмети: Яка Паска – така й доля

04.05.2013   10:39Агенцiя

З давніх часів наші предки вірили у народні прикмети. Особливо насиченим прикметами був перший день Великодня – неділя.

Якщо в цей день комусь бажали добра, то обов’язково казали: “Будьте здорові і пишні, як паски пшенишні!”
Кажуть, якщо на Великдень дiвчина, яка вмиється водою з миски, в якiй лежить червона крашанка – буде красивою i рум’яною, а якщо на Великдень небо ясне та сонячне – це до багатого врожаю i теплого лiта. Коли на Великдень спить господар, то виляже пшениця, а якщо господиня – льон. Якщо на другий день Великодня ясна погода – літо буде мокре, якщо хмарна – літо буде сухе.

Дівчата, що на виданні, носили у цей день за пазухою освячені писанки, щоб “Божий Дух, що в освяченому яйці сидів, накликав дівці женихів!”. Дехто у цей день ішов на цвинтар, щоб “похристосуватися” з покійними родичами. Намагалися не вживати слів “покійник”, “небіжчик”. Зверталися до померлих по імені або по родству: “Христос воскрес, матінко!”; “Христос воскрес, дядечку Іване!”.

Чаруванням парубків займалися дівчата. Брали два рушники, зав’язували їх вузлом і, не оглядаючись, бігли до річки. Там рушники полоскали, а воду з них викручували в горнятко. Несли ту воду додому, потім давали випити хлопцеві.

Якщо ворожила заміжня жінка, давала випити тієї води своєму чоловікові зі словами: “Так би наші серця злилися, як ті рушники, що вузлом переплелися!”.

Другий день Великодня – Світлий Понеділок. Його називають ще “поливаним”, бо у цей день хрещеники йдуть “поливати” своїх хрещених матінок і побажати їм щасливих свят. Поливають парфумами або водою. Хрещені за це дають їм пасочки, крашанки, гроші та цукерки. Дорослі чоловіки теж поливають дівчат та жінок, а їх за це пригощають. Дівчата та жінки у цей день не поливаються.

Деякі завбачливі матусі, у котрих були дівчата на виданні, коли приходили поливальники, непомітно клали під поріг свячену вербову гілку. Вірили: той хлопець-поливальник, котрий, виходячи з хати, спіткнеться об поріг, під котрим лежить гілочка, стане зятем у тій хаті.

Якщо у Світлий Понеділок ішов дощ, означало, що таким буде й літо.

Світлий Вівторок – третій день Великодня. У цей день дівчата могли поливати хлопців, але водою. А ще справлялися “висвятки”, тобто посвячення підлітків-дівчаток – у дівок, а хлопців – у парубків, за що ті влаштовували пригощання і ставали повноправними членами дівочої чи парубоцької громади села.

http://24tv.ua/
 

Останні новини Чернігівщини

Колегія Департаменту сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації провела засідання

Колегія Департаменту сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації провела засідання 14:59

9 липня на засіданні Колегії Департаменту сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації говорили про проведену роботу у першому півріччі 2020 року, зокрема про результативність співпраці з громадськими організаціями.

Здійснено повторний моніторинговий візит до гауптвахти Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку

Здійснено повторний моніторинговий візит до гауптвахти Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку 13:20

Моніторинговою групою у складі працівників Департаменту національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександра Малого, Максима Побережнюка та громадського монітора Лариси Шумної здійснено повторний моніторинговий візит до гауптвахти Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку.

За реагування військової прокуратури Чернігівського гарнізону до бюджету повернуто понад 1 мільйон гривень

За реагування військової прокуратури Чернігівського гарнізону до бюджету повернуто понад 1 мільйон гривень 12:44

У 2019-2020 роках Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернігова та одним з приватних підприємств, зареєстрованим у м. Київ, укладено договори про відшкодування вартості теплової та електричної енергії, спожитої в процесі надання послуг з харчування військовослужбовців.

АНОНСИ ПОДІЙ