Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 28 травня, 22:28:30

У бібліотеці Короленка відбувся «круглий стіл» «Соборність як національна запорука нашого майбутнього»

24.01.2022   10:01Агенцiя

Упродовж століть землі України належали до різних держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини. Тож споконвічною мрією українців було об’єднання розрізнених частин України в межах однієї держави.

 

Реалiзувалася ця мрiя завдяки українській революцiї 1917–1920 рокiв, пiд час якої з великою силою розкрилися свободолюбство i нацiональний дух українського народу й утворилися двi демократичнi держави – Українська Народна Республiка (УНР) та Західно-Українська Народна Республiка (ЗУНР). На жаль, двi роз’єднанi держави не могли iснувати як єдиний полiтичний та економiчний органiзм, цьому заважала низка причин. Незважаючи на перешкоди, народ України не полишав прагнення до соборизацiї всiх українських земель у власнiй державi.

Уперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в одну державу.

Щороку 22 січня відзначається День Соборності України. З цієї нагоди напередодні визначної дати, 20 січня, у великому читальному залі Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка (просп. Миру, 41) відбувся «круглий стіл» «Соборність як національна запорука нашого майбутнього».

Модерували захід завідувачка відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Наталія Утиро й завідувач кафедри загальнонаукових, соціальних і поведінкових дисциплін Чернігівського інституту імені Героїв Крут ПрАТ «ВНЗ «МАУП», доцент, кандидат історичних наук Павло Ямполець.

На початку заходу до присутніх звернулася з вітальним словом директорка Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Інна Аліференко. Потім учасники «круглого столу» переглянули відеофільм «Велика злука УНР і ЗУНР 22.01.1919 р.». Тему «Соборність і сепаратизм у контексті історії України» висвітлив Павло Ямполець. Представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області, кандидат історичних наук Сергій Горобець обрав темою свого виступу «Соборність України: навіки разом». «Чернігівці у боротьбі за незалежність і соборність України: минуле і сучасність» – так назвав свою доповідь представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області Сергій Бутко.

До заходу долучилася також молодь. Студент 1-го курсу групи КЮ-211 юридичного факультету Навчально-наукового інституту права і соціальних технологій Національного університету «Чернігівська політехніка» Іван Висоцький розкрив тему «Акт Злуки: історико правовий аспект», а студентка 1-го курсу Чернігівського інституту ім. Героїв Крут ПрАТ «ВНЗ «МАУП» Маргарита Самійленко виступила з доповіддю «Бій під Крутами: історія і сучасність».

Головний бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Надія Заваліна презентувала книжкову експозицію «Соборність як національна запорука нашого майбутнього».

Під час виступів прозвучало багато цікавої інформації, пов’язаної з історією становлення незалежності й соборності України. Доповідачі акцентували увагу присутніх на фактичних історичних подіях періоду українських визвольних змагань 1917–1921 років та історичних постатях, які реалізували мрію злуки всіх українських земель в одну єдину державу. До цієї когорти належать представники державного Секретаріату ЗУНР К. Левицький, Л. Цегельський, члени Директорії В. Винниченко, С. Петлюра, П. Андрієвський, Ф. Швець.

Згадали цього дня і про уродженців Чернігівщини – борців за незалежну соборну Україну Михайла Білозерського (1897–1961), Левка Лук’яненка (1928–2017), Максима Загривного (1893–1931).

До речі, книжкова експозиція «Соборність як національна запорука нашого майбутнього» об’єднала в собі такі розділи «Крути: і сум, і біль, і вічна слава», «Краса і велич символів державних» (до 30-річчя затвердження Указу «Про державний гімн України»), «Пам’ятаймо кіборгів безсмертних» (20 січня – День пам’яті захисників Донецького аеропорту). Адже саме ці історичні події та символи – невід’ємна частина українського державотворення. На виставці представлені як фундаментальні твори сучасних істориків, так і нариси, статті, мемуари дослідників минувшини.

Учасники заходу – шкільні бібліотекарі, наукові співробітники музеїв, журналісти, студенти – уважно слухали доповідачів, а по завершенні «круглого столу» спілкувалися з науковцями, переглядали книжкову виставку.

Модератор заходу Павло Ямполець проаналізував кожен виступ та підбив підсумки «круглого столу».

За додатковою інформацією звертатися:

Текст – Надія Заваліна, бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук, тел. (0462) 67-61-97.

Фото – Вікторія Гайченя, бібліотекар відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів.

Останні новини Чернігівщини

З 30 травня Укрзалізниця додає ще 6 рейсів за маршрутом Чернігів-Ніжин

З 30 травня Укрзалізниця додає ще 6 рейсів за маршрутом Чернігів-Ніжин 16:25

В Укрзалізниці повідомили про покращення сполучення деблокованими регіонами, а тому додає ще 6 рейсів Чернігів - Ніжин та зворотно, з 30 травня

У Ніжині проводять екскурсії для вимушених переселенців

У Ніжині проводять екскурсії для вимушених переселенців 16:21

На сьогодні в Ніжині налічується 2500 внутрішньо переміщених осіб.

“Якщо ворог смішний, то він вже не страшний". Виставка карикатур у Чернігові. ФОТОРЕПОРТАЖ 16:16

"Якщо ворог смішний, то він вже не страшний". 27 травня у Туристичному інформаційному центрі відкрилася Міжнародна виставка політичних та антивоєнних карикатур у межах міжнародного конкурсу під гаслом "Русскій воєнний корабель, іди на …!".

   На Чернігівщині не вистачає «робочих рук»: які професії найбільше затребувані роботодавцями

На Чернігівщині не вистачає «робочих рук»: які професії найбільше затребувані роботодавцями 16:13

На сьогодні у базі даних Чернігівської обласної служби зайнятості налічується 337 вакансій.

ГО «КРИМSOS» та агентство ООН у справах біженців в Україні шукає активних переселенців

ГО «КРИМSOS» та агентство ООН у справах біженців в Україні шукає активних переселенців 11:35

Громадська організація «КРИМSOS» та агентство ООН у справах біженців в Україні шукає проактивних переселенців та прагне допомогти внутрішньо переміщеним особам (ВПО) у розв'язанні задач і викликів, з якими вони стикаються самі чи в громадах, де проживають.