Законопроєкт 6062 - загроза для місцевого самоврядування?
Керівники громад Чернігівщини звернулись до народних депутатів з проханням не підтримувати законопроєкт 6062, який несе загрози для місцевого самоврядування.

Раніше Кабмін подав до Верховної Ради законопроєкт № 6062, який ліквідує бюджети розвитку, дозволяє Мінфіну та місцевим державним адміністраціям зупиняти виконання бюджетів територіальних громад, забирає 70% від продажу земель комунальної власності до державних спецфондів й т. ін.
Верховна Рада України 20 жовтня 2021 року за підсумками обговорення зняла з розгляду законопроєкт №6062 «Про внесення змін до бюджетного кодексу України» та відправила на доопрацювання.
Однак, він і надалі знаходиться у Верховній Раді і може бути винесений на розгляд повторно на найближчих пленарних засіданнях ради.
Про основні загрози законопроекту для місцевого самоврядування розповіла консультантка з бюджетних питань Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Олена Муравйова:
«Наприклад, у Куликівській громаді у 2021 році бюджет розвитку дорівнює 1 млн 415 тис грн. Ці гроші спрямували на співфінансування проєкту капітального ремонту місцевого Центру культури, дозвілля і творчості. Законопроєкт № 6062 передбачає ліквідацію бюджетів розвитку та переніс джерел фінансування доходів бюджету розвитку в загальний фонд. Таким чином, доходи розвитку будуть направлені на поточні витрати. Це загрожує громадам отримати бюджети «проїдання», видатки тоді будуть направлені переважно на виплати заробітної плати. Це загрожує додатковим навантаженням на органи місцевого самоврядування в частині фінансування делегованих повноважень сфери освіти, охорони здоров’я та соціального захисту»
Також Олена Муравйова зазначає, що законопроєктом передбачено вилучення у місцевих бюджетів на користь держбюджету залишків освітньої субвенції. Що позбавить органи місцевого самоврядування можливості накопичувати ці коштів та в подальшому використовувати їх на реконструкцію закладів освіти, оснащення кабінетів сучасним обладнанням, закупівлю шкільних автобусів та інше.
«Слід зазначити, що проект закону № 6062 пропонує направляти до державного бюджету 70 % доходів від викупу комунальної землі. Відтак місцеві бюджети втратять більшу частину цих доходів. Утім, згідно з Конституцією України, комунальні земельні ділянки є власністю місцевих рад. Тому і надходження від їх продажу повинні 100-відсотково йти до бюджетів територіальних громад», - підкреслила консультантка з бюджетних питань Олена Муравйова
Для захисту інтересів місцевого самоврядування Асоціація міст України відпрацювала з Міністерством фінансів України своє бачення змін до Бюджетного кодексу і сподівається, що у процесі доопрацювання законопроєкту №6062 до другого читання її пропозиції будуть враховані.
Офіс Реформ при Чернігівському РВ АМУ
Останні новини Чернігівщини
«Діалог влади та бізнесу»: на Чернігівщині обговорили шляхи подолання дефіциту робітничих професій та економічних бар’єрів 14:37
Чергова онлайн-зустріч регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» відбулася сьогодні. Серед основних питань – подолання кадрової кризи у виробничих галузях та підтримка регіонального підприємництва.

Нардеп Олена Шуляк: Завдяки реформі цифровізації доступ до високошвидкісного інтернету вперше отримали понад 3000 українських сіл 14:16
Загальний економічний та антикорупційний ефект від реформи цифровізації, яку почали впроваджувати в 2019 році, вже перевищив 66 млрд грн.
На прикордонні Чернігівщини внаслідок ворожої атаки постраждала цивільна жінка: поліція документує наслідки 13:42
Сьогодні вранці у прикордонній Сновській громаді Корюківського району ворожий дрон поцілив у 54-річну жінку, яка їхала мопедом.
Ukraine Facility: як це працює на Чернігівщині 13:18
У травні 2024 року Україна та ЄС підписали Рамкову угоду щодо спеціальних механізмів фінансування для нашої країни згідно з інструментом Ukraine Facility.
Леся Карнаух: Надходження до місцевих бюджетів за півріччя зросли на 18,2 % порівняно з минулорічним показником 12:44
До місцевих бюджетів за січень – червень 2025 року надійшло 236,5 млрд грн. Це на 18,2 %, або майже на 36,4 млрд грн більше показника за перше півріччя минулого року.