Що робити з житловим фондом?
Стартувала серія дискусій про утримання багатоквартирного житла в Прилуках

Проблему бачать усі, але її вирішення залишається загадкою – саме така ситуація спостерігається у сфері обслуговування багатоквартирних житлових будинків нашого міста. Неодноразово це питання висвітлював на своїх сторінках і “Град”, що було зумовлене передусім зверненнями наших стурбованих читачів. Заради справедливості варто відзначити успішну практику створення ОСББ в окремих будинках, що дозволяє їхнім мешканцям згуртовано й незалежно від державного забезпечення протистояти протіканням, поривам, холодам тощо. Та все ж основна частина багатоквартирного житла з тих чи інших причин продовжує перебувати в комунальній власності, а мешканці цих будинків і далі нарікають на роботу комунальників та поганий стан під’їздів, дахів і трубопроводів. Отож виникає цілком закономірне питання: невже все так і буде?
Далеко за межами нашого міста відомо, що Прилуки – оазис передового досвіду. Така слава стала можливою не лише завдяки відновленню історично-культурних пам’яток і появі нових, але й участі територіальної громади в різноманітних проектах. Цього року Прилуки разом із Світловодськом, Пирятином, Переяславом-Хмельницьким і Шполою першими в державі залучені до спільного польсько-українського проекту ““Прозора Україна” в громадському діалозі”. Його новація полягає в тому, що в дискусіях на гостру місцеву тематику беруть участь представники міської влади, засобів масової інформації та громади. Ця методика має назву делібераційних майстерень (від англійського слова deliberation – обговорення, обдумування).
Проект, співфінансований у рамках програми розвитку міністерства закордонних справ Польщі у 2012 році, здійснюється з боку Польщі Щецинським регіональним центром Фундації розвитку місцевої демократії та Центральноукраїнським регіональним навчальним центром “Інститут демократії імені Пилипа Орлика” (Черкаси).
Представники українських міст-учасників ознайомились із основами методики делібераційних майстерень на виїзній сесії у Щецині, після чого відбулися перші спроби, так би мовити, на місцях.
2 листопада в Прилуках пройшов круглий стіл на тему “Зміни в обслуговуванні та утриманні житлового фонду міста”, оскільки саме проблематика багатоквартирного житла стала провідною для нашого міста в рамках проекту. В актовій залі міськради під головуванням заступника мера Володимира Назіма зібралися фахівці комунальної сфери, журналісти та мешканці семи будинків із різних мікрорайонів Прилук. Юрисконсульт КП “Прилукижитлобуд” розповіла присутнім про стан і утримання будинків №155 у військовому містечку №12, №48-А по вул. 1 Травня, №28 по вул. 18 Вересня, №92 по Гвардійській, №100 по Польовій, №233 по Київській і №3 по вулиці Саксаганського. Усім учасникам надали роздруківки з показниками виконаних робіт і витрат, а також проблемними питаннями по кожному з будинків як із боку “Прилукижитлобуду”, так і “Прилукитепловодопостачання”. Власники квартир могли звірити дані зі своїми спостереженнями та поставити відповідні запитання.
Здавалося б, і що тут нового: поговорили – розійшлися. Але це тільки на перший погляд. Слід зауважити, що дотепер прості мешканці навряд чи сподівалися сісти за стіл переговорів із владою та комунальниками, а всі проблеми розглядалися здебільшого в односторонньому порядку. За таких обставин люди якщо й бачили результати роботи останніх, то в основному часткові та іноді запізнілі. Звичайно, говорити, буцімто тепер усі ремонти будуть виконані одночасно та миттєво, недоцільно. Проте відкритість і всебічність обговорення наболілого – ось той успіх, котрий може принести немало користі.
Наступна делібераційна майстерня матиме місце 13 листопада, коли планується напрацювання пропозицій щодо вдосконалення послуг із утримання багатоквартирного житла в прилуцьких умовах. Побачимо, яких же заходів буде вжито внаслідок конструктивного діалогу.
Олександр Бойко
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.